Do zabiegu ekstrakcji zawsze kwalifikuje stomatolog. Leczenie chirurgiczne dotyczy najczęściej ósemek oraz innych zębów trzonowych. Zabieg chirurgiczny jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjent musi postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza dentysty, by uniknąć powikłań.
Jak wygląda i ile trwa chirurgiczne usuwanie zęba?
Zabieg chirurgicznego usunięcia powinien przeprowadzić wykwalifikowany stomatolog lub chirurg stomatologiczny. Nieprawidłowo wykonane wyrwanie zęba może prowadzić do poważnych komplikacji. Wcześniej wykonuje się RTG szczęki. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem specjalnych narzędzi (kleszcze, dźwignia) – czasem niezbędne jest użycie mikroskopu (szczególnie w przypadku ósemek). Chirurg stomatolog nacina dziąsło i oddziela chory ząb od tkanek otaczających. Ostatnim etapem jest jego wyjęcie z zębodołu i założenie szwów. Cała opisana procedura trwa około godziny.
Kiedy konieczna jest ekstrakcja zęba?
Ekstrakcja konieczna jest w najbardziej problematycznych przypadkach, gdy brakuje korony, korzenie są mocno zakrzywione lub położenie zęba jest niewłaściwe. Operacyjnego usunięcia wymaga ząb zatrzymany, czyli niewykształcony i wyrzynający się nieprawidłowo. Zabieg ekstrakcji często dotyczy ósemek, które przeszkadzają i powodują dyskomfort. Powodem może być bardzo zaawansowana próchnica.
Zalecenia po zabiegu
Aby proces gojenia po ekstrakcji przebiegał prawidłowo, pacjent musi stosować się do zaleceń chirurga szczękowego lub lekarza stomatologa. Przez 24 godziny nie należy spożywać gorących napojów i posiłków. Przez 7 dni po zabiegu zaleca się m.in. powstrzymanie od palenia, picia alkoholu i intensywnego wysiłku. Dolegliwości bólowe po zabiegu usunięcia zęba można łagodzić, przyjmując preparaty przeciwbólowe i wykonując zimne okłady. Zabiegi higieny jamy ustnej trzeba przeprowadzać bardzo delikatnie.
Ekstrakcja a powikłania pozabiegowe
Chirurgiczna ingerencja może czasem prowadzić do powikłań. Jednym z częstszych jest tzw. suchy zębodół, czyli stan zapalny. Możliwe jest także przedłużające się krwawienie, obrzęk, gorsze ogólne samopoczucie. Wszelkie niepokojące symptomy należy skonsultować z dentystą.
Chirurgiczne usunięcie zęba – cena
Ekstrakcja zęba to zabieg, za który trzeba zapłacić kilkaset złotych. Cennik usług stomatologicznych może różnić się nieznacznie w zależności od miasta i gabinetu. Wyrywanie zęba można również wykonać nieodpłatnie.
Usunięcie zęba jest rozwiązaniem ostatecznym, jednak czasem nieuniknionym. Przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę nie powinno wiązać się z żadnymi komplikacjami. Po kilku dniach można wrócić do normalnego trybu życia, np. intensywniejszej aktywności fizycznej. Musisz pamiętać, że zabieg pozwala chronić zdrowie pozostałych zębów stałych.
Może Cię także zainteresować:
- Promieniujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból, powikłania
- Ekstrakcja zęba – kiedy jest niezbędna? Jak dbać o jamę ustną po takim zabiegu stomatologicznym?
- Jak długo boli po wyrwaniu zęba – stomatologiczna ekstrakcja zęba a powikłania
- Czy można palić po wyrwaniu zęba – zabieg ekstrakcji a palenie papierosów
- Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?
- Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania, zalecenia, powikłania. Wszystko, co musisz wiedzieć o usuwaniu zębów mądrości!
- Biały skrzep po wyrwaniu zęba – jak wygląda skrzep po ekstrakcji zęba, ile trwa gojenie się rany?