kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba

Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba? Zalecenia stomatologiczne

Jakub Kaczmarek
To kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba, w dużej mierze zależy od stanu pacjenta i skomplikowana ekstrakcji. Zazwyczaj przy pojedynczym zębie szwy są zakładane stosunkowo rzadko. Sprawdź dlaczego!

Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie, polega na przerwaniu zarówno tkanek miękkich, jak i twardych, czyli kości. W związku z tym ból i krwawienie, których doznaje pacjent, są zwykle silne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przez kilka dni po zabiegu. Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba? Nie jest to standardowa procedura, dlatego warto wiedzieć o niej więcej.

W skrócie:

  • Kiedy zakłada się szwy po usunięciu zęba? W przypadku zębów do piątki włącznie założenie szwów nie jest konieczne.
  • Założenie szwów jest zazwyczaj konieczne po bardziej skomplikowanej ekstrakcji, np. w przypadku zatrzymanych ósemek lub zębów, które są w jakiś sposób uszkodzone.
  • Szwy są zwykle usuwane 7-10 dni po zabiegu, a tkanka miękka może pozostać wrażliwa przez kilka tygodni.

Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba?

W przypadku zębów do piątek włącznie zakładanie szwu nie jest konieczne. Są to zęby z zazwyczaj jednym lub dwoma korzeniami, w efekcie czego ich ekstrakcja jest łatwiejsza, a gojenie trwa krócej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku szóstek, siódemek i ósemek, czyli zębów mądrości. Tutaj liczba korzeni jest większa, co wydłuża okres rekonwalescencji. Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba z większą liczbą korzeni? Wyłącznie w sytuacji, gdy rana tego wymaga. Chirurg stomatolog ocenia sytuację na bieżąco i podejmuje decyzję o ewentualnym szyciu już po wyrwaniu zęba.

kiedy konieczne jest założenie szwów po wyrwaniu zęba

Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba? Ekstrakcja operacyjna

W niektórych przypadkach ekstrakcja zęba jest bardziej skomplikowana. Dotyczy to najczęściej tzw. zatrzymanych ósemek, ale również zębów w jakiś sposób uszkodzonych, źle rosnących. Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba w takiej sytuacji? Prawie zawsze, gdy konieczne jest np. rozcinanie dziąsła czy dłutowanie. W takim przypadku szwy mają za zadanie zabezpieczać ranę i sprzyjać jej sprawniejszemu gojeniu się.

Szwy i co dalej?

Wiesz już, kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba. W przypadku szytego dziąsła zalecenia pozabiegowe są praktycznie takie same. Musisz:

  • odstawić alkohol i papierosy;
  • ostrożnie myć zęby dopiero po 24 godzinach od ekstrakcji;
  • unikać picia przez słomkę;
  • ograniczyć aktywność fizyczną;
  • unikać gorących, ostrych posiłków;
  • unikać płukania jamy ustnej;
  • starać się ograniczyć kichanie.
postępowanie po ekstrakcji zęba

Ważne

Szwy zazwyczaj zdejmuje się po siedmiu, czasem dziesięciu dniach od zabiegu. W tym okresie dziąsło jest już wstępnie zagojone. Pamiętaj, że jako tkanka miękka, może być tkliwe po szyciu nawet do kilku tygodni.

Na, to kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba, wpływa kilka aspektów. Decyzję każdorazowo podejmuje stomatolog, który zajmuje się ekstrakcją zęba. Niestety, nawet szwy nie chronią przed wytworzeniem suchego zębodołu.

Często zadawane pytania

Czy zawsze po wyrwaniu 8 są szwy?

Nie zawsze po wyrwaniu ósemki (zęba mądrości) występuje konieczność założenia szwów. Stosowanie szwów zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i trudności procedury usunięcia zęba. W przypadku ekstrakcji prostszej, szwy często nie są potrzebne. Jeśli jednak konieczne jest zastosowanie szwów, zazwyczaj są one usuwane w ciągu 7-14 dni po zabiegu.

Czy zdjęcie szwów po usunięciu zęba boli?

Zdejmowanie szwów po usunięciu zęba zwykle nie boli. Proces ten jest szybki i powinien być bezbolesny. W niektórych przypadkach może wystąpić niewielki dyskomfort, ale ogólnie rzecz biorąc, nie powinno to być bolesne. Jeśli odczuwasz ból podczas usuwania szwów, powiedz o tym dentyście, który może zastosować środki łagodzące ból.

Czy szwy mogą się wrosnąć w dziąsło?

Szew wrośnięty w dziąsło zdarza się bardzo rzadko. W przypadku materiałów rozpuszczalnych szwy stopniowo rozpuszczają się w organizmie i zwykle nie powodują problemów. Jeśli jednak szwy nie są usunięte we właściwym czasie lub są wykonane z materiałów nierozpuszczalnych, może wystąpić ryzyko ich wrośnięcia. W takim przypadku konieczna może być dodatkowa interwencja lekarza dentysty, który usunie wrośnięte szwy i oceni stan dziąseł. Jeśli masz wątpliwości co do swoich szwów, skonsultuj się z lekarzem dentystą.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
implanty zębowe przeciwwskazania

Implanty zębowe – przeciwwskazania, o których warto wiedzieć

Następny artykuł

Bóle głowy od zęba: przyczyny i sposoby leczenia

Podobne artykuły