Właściwa higiena jamy ustnej i zdrowe odżywianie są ważne nie tylko ze względu na wygląd zębów. Tylko w ten sposób dostarczysz im niezbędnych substancji budujących szkliwo. W innym przypadku grozi ci demineralizacja zębów – dolegliwość, która powoduje nadwrażliwość.
Jakie są najczęstsze przyczyny demineralizacji zębów?
Demineralizacja zębów (odwapnienie zębów) dotyczy ich zewnętrznej warstwy – szkliwa. Utrzymywanie go w dobrym stanie jest niezbędne, by chronić zębinę i miazgę zęba. Jeśli w szkliwie pojawiają się ubytki, bodźce bólowe trafiają do nerwu. Odczuwany podczas jedzenia ból jest nazywany nadwrażliwością zębów, a demineralizacja to jego główna przyczyna.
Aby szkliwo mogło pełnić swoje funkcje, należy mu dostarczać odpowiednich składników. W szczególności potrzebuje fluoru, potasu i wapnia. Jeśli brakuje ich w pożywieniu lub nie myjesz zębów wystarczająco często i dokładnie, warstwa szkliwa będzie się stopniowo ścierała, stanie się też podatna na pękanie.
Demineralizacja zębów – co możesz zrobić, by jej uniknąć?
Jeśli chcesz uniknąć odwapnienia zębów, pamiętaj o właściwej higienie jamy ustnej. Nie musisz stosować specjalistycznych środków czy technik – wystarczy dokładne mycie zębów miękką szczoteczką i pastą z fluorem. Pamiętaj także o czyszczeniu przestrzeni między zębami nicią dentystyczną. Warto regularnie odwiedzać dentystę – dzięki temu będzie można zauważyć pierwsze objawy demineralizacji zębów.
W zapobieganiu demineralizacji zębów ważna jest również odpowiednia dieta. Unikaj kwaśnych potraw i napojów gazowanych. Staraj się dostarczać wraz z pożywieniem odpowiednio dużo wapnia i potasu. Znajdziesz je m.in. w nabiale, jajkach, brokułach, selerze, płatkach owsianych, soi.
Leczenie demineralizacji zębów jest trudne, ponieważ szkliwo nie ma zdolności do regeneracji. To dlatego warto zrobić wszystko, by jej zapobiegać!
Może Cię także zainteresować:
- Pęknięte szkliwo – zagrożenie dla zdrowia twoich zębów. Dowiedz się, jak mu zapobiegać
- Odwapnienie zębów – czym jest i jak sobie z nim radzić?
- Erozja szkliwa – jak jej zapobiegać?
- Jak odbudować szkliwo zębów? Czy istnieją sposoby na jego wzmocnienie?
- Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?
- Jak wygląda zdarte szkliwo?
- Słabe zęby — co to znaczy?