Dziąsła po wyrwaniu zęba

Dziąsła po wyrwaniu zęba – jak sprawić, że wygoją się szybciej?

Anna Wiktor
Dziąsła po wyrwaniu zęba stają się tkliwe, a czasem również opuchnięte. Na ich powierzchni tworzy się skrzep, który w naturalny sposób chroni świeżą ranę przed wniknięciem drobnoustrojów. W ten sposób rozpoczyna się proces gojenia. Czy można go przyspieszyć i jak sobie pomóc? Wyjaśniamy!

Dziąsła po wyrwaniu zęba bolą, a ty chciałbyś jak najszybciej zacząć normalnie funkcjonować? W takim razie wypróbuj któryś z naszych sposobów! Dzięki nim po zabiegu ekstrakcji szybciej wrócisz do aktywnego życia!

Dziąsła po wyrwaniu zęba są bolesne? Zastosuj zimny okład!

Pierwszym działaniem, jakie możesz podjąć, kiedy usuniesz tampon dentystyczny, jest zastosowanie zimnego okładu. Dzięki temu dziąsła po wyrwaniu zęba będą mniej bolały, a opuchlizna szybciej zejdzie. Jak przygotować okład? Wyjmij z zamrażarki dowolny produkt, owiń go w bawełnianą ściereczkę i przykładaj do policzka przez ok. 15 minut. Zrób kilka minut przerwy i powtórz cały zabieg.

Naturalne płukanki wspierające proces gojenia się dziąseł

Po ok. 2-3 dniach od ekstrakcji możesz zdecydować się na zastosowanie płukanki, która będzie działała antybakteryjnie. W tym celu świetnie sprawdza się chłodna płukanka z szałwii lub rumianku. Przygotuj ją zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a potem delikatnie przepłucz jamę ustną. Taki zabieg pomoże ci, kiedy dziąsła po wyrwaniu zęba przez dłuższy czas są spuchnięte i bolesne. Z płukanek możesz korzystać również po założeniu na ranę przez dentystę szwów!

Pamiętaj jednak, że ziół nie wolno stosować zbyt wcześnie – a już zwłaszcza w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu! W ten sposób możesz jedynie wypłukać powstały skrzep, co jest prostą drogą do powikłań! Najczęstsze z nich, na które szczególnie powinieneś uważać, to np. ropne zapalenie zębodołu (tzw. suchy zębodół) czy nadkażenia bakteryjne.

Środki, o które warto zapytać dentystę

Dziąsła po wyrwaniu zęba będą szybciej się goić, jeśli sięgniesz po środki z apteki. Zapytaj więc swojego lekarza, jak stosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. W aptekach znajdziesz także inne produkty, np. maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba, specjalny spray czy płukankę. Zanim jednak je zastosujesz, skonsultuj się ze stomatologiem! Lekarz wyjaśni ci jak dbać o dziąsło po ekstrakcji i kiedy możesz zastosować wskazane dodatkowe preparaty.

Jak przyspieszyć proces gojenia się dziąsła po wyrwaniu zęba? Warto płukać ranę odpowiednimi środkami i stosować leki, które przynoszą ulgę. Przede wszystkim jednak trzeba dbać o higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarza. Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad ułatwi proces gojenia po ekstrakcji zęba.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
sedacja

Sedacja – jak pomaga w walce z lękiem przed dentystą?

Next Post

Leczenie zębów pod narkozą. Kiedy należy je wykonać i czy jest w pełni bezpieczne?

Related Posts