Osoby, które borykają się z zapaleniem miazgi zębowej, często zrobiłyby wszystko, aby pozbyć się bólu. W wielu przypadkach stomatolog decyduje się na tak zwane zatrucie zęba. Po podaniu specjalnego środka zabezpiecza ubytek tymczasowym wypełnieniem, z którym pacjent chodzi aż do czasu leczenia kanałowego. Fleczer a mycie zębów – jaka zależność występuje na tym polu? Podpowiadamy!
Czym jest fleczer dentystyczny?
Fleczer stomatologiczny to tak zwane wypełnienie tymczasowe. Na pierwszy rzut oka przypomina on zwykłą plombę. Jest on jednak zaprojektowany w taki sposób, aby można było łatwo i szybko zdjąć go przed wykonaniem ostatecznego leczenia endodontycznego chorego zęba.
Fleczer nakładany jest w celu zabezpieczenia obumierających tkanek zęba przed zanieczyszczeniami mechanicznymi oraz bakteriami.
Fleczer a mycie zębów
Mycie zębów po wyrwaniu jednego z nich wymaga szczególnej ostrożności. Pacjenci często więc zastanawiają się, jak to jest w przypadku zakładania wypełnienia tymczasowego.
W istocie zależność na polu fleczer a mycie zębów jest… praktycznie żadna. Wypełnienie tego typu osiąga swoją docelową twardość już na godzinę po założeniu. Właśnie dlatego pacjent może z powodzeniem wrócić do swoich rutynowych zabiegów higieny jamy ustnej jeszcze tego samego dnia. Nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia opatrunku w ten sposób.
Jeżeli na twoim zębie znalazło się tymczasowe wypełnienie, nie masz się czego obawiać. Szczotkowanie zębów nie zmieni jego funkcjonalności. Prawidłowo założony fleczer będzie łatwy do wyjęcia dla stomatologa. Nie wpływa natomiast w żaden sposób na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Już kilka godzin po zejściu z fotela u dentysty możesz bezpiecznie umyć zęby.
Może Cię także zainteresować:
- None Found