jak zabić zapach czosnku z ust

Jak zabić zapach czosnku z ust?

Anna Wiktor
Czosnek to pyszne i wyjątkowo zdrowe warzywo, z jego jedzeniem wiąże się jednak dość nieprzyjemny objaw, czyli tak zwany czosnkowy oddech. Sprawdzamy, jak najlepiej zabić zapach czosnku z ust.

Nie rezygnuj ze spożywania tej zdrowej przyprawy, szczególnie jeśli bardzo ci smakuje! Przedstawiamy kilka porad na to jak szybko odświeżyć oddech po zjedzeniu potrawy z czosnkiem.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach? 

Nieprzyjemny zapach z ust po spożyciu czosnku wynika z wysokiej zawartości związków siarki w tym warzywie. Nie są one rozkładane w procesie trawienia a wydalane przez oddech lub pot. Ponieważ potrafią utrzymywać się w organizmie nawet do trzech dni, czasem nie pomaga nawet wielokrotne umycie zębów. Zapach najlepiej więc zamaskować od razu za pomocą konkretnych produktów spożywczych. 

Warto wiedzieć, że związki aromatyczne zawarte w czosnku uaktywniają się po rozdrobieniu przyprawy. Jednym ze sposobów na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu może być więc rozgniecenie ząbków czosnku zamiast zgniatania. 

Jak zabić zapach czosnku z ust? 

Jednym z najlepszych i najszybszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu czosnku z ust jest zagryzienie go plasterkiem jabłka. Ten smaczny owoc zawiera oksydazę polifenolową, czyli utleniający enzym niwelujący związki siarki odpowiedzialne za czosnkowy oddech. Ich rolą jest również zapobieganie namnażania się bakterii w jamie ustnej — nie tylko więc zabiją zapach, ale pomogą w utrzymaniu zdrowia zębów. Polifenole tego rodzaju znajdziemy również w: 

  • zielonej herbacie; 
  • kakao; 
  • orzechach. 


Dobrym pomysłem może być też pobudzenie organizmu do wydzielenia większej ilości śliny, naturalnie oczyszczającej zęby. Tutaj pomocna będzie marchewka, seler czy liście sałaty. Aby szybko odświeżyć zapach z ust, można zamaskować go równie intensywnie, ale przyjemnie pachnącymi składnikami. Podobnie jak zielona herbata czy jabłko będą one przeciwdziałać rozkładowi związków siarki zawartych w czosnku. Tu wyróżnić można przede wszystkim koper włoski, posiekaną natkę pietruszki lub orzeźwiającą miętę. Ze swojej strony polecamy więc zaparzenie po posiłku filiżanki zielonej herbaty z dodatkiem listków mięty. Nie tylko pomoże ona w zabiciu zapachu czosnku z ust, ale i korzystnie wpłynie na trawienie — będzie więc znacznie zdrowszą alternatywą dla sztucznej gumy dla żucia. 

Inne przyczyny nieświeżego oddechu z ust 

Jeśli przedstawione przez nas porady nie pomagają w pozbyciu się nieświeżego oddechu, a ten pojawia się u ciebie również kiedy unikasz produktów spożywczych takich jak czosnek, cebula czy ryby, warto zastanowić się nad innymi przyczynami problemu. Przykry zapach z ust nazywany jest przez dentystów halitozą. Zaburzenie może być spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, nieodpowiednią dietą, używkami, przyjmowanymi na stałe lekami, ale i pewnymi chorobami. Jeśli obawiasz się, że cierpisz na halitozę, koniecznie skonsultuj się z dentystą. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
późne ząbkowanie

Późne ząbkowanie u dzieci

Następny artykuł
Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba

Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba – czy złe samopoczucie to powikłanie po ekstrakcji zęba?

Podobne artykuły