Krwotok po wyrwaniu zęba

Krwotok po wyrwaniu zęba – co robić, jak go zatamować?

Aneta Redzik
Krwotok po wyrwaniu zęba – co robić? Odpowiedź jest jedna. Silne krwawienie wymaga natychmiastowego działania! Krew może zatamować tampon i zimne okłady. Jeśli to nie pomaga, konieczna jest fachowa pomoc. Sprawdź, ile powinno trwać krwawienie po zabiegu.

Krwotok po wyrwaniu zęba – co robić? Krwawienie można zatamować domowymi sposobami (tampon plus zimne okłady) albo udać się do lekarza stomatologa. Ważne, aby wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko nadmiernego krwawienia. Podstawa to stosowanie się do zaleceń pozabiegowych i poinformowanie dentysty o ewentualnych chorobach, które mogą wpłynąć negatywnie na proces gojenia, wywołując silne krwawienie (cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi itp).

Krew po zabiegu ekstrakcji – jak zatamować krwotok?

Krwawienie po usunięciu zęba z reguły trwa przez pół godziny. Dłużej utrzymuje się delikatne sączenie się krwi – nawet przez 5-6 godzin. Co ważne, krew w ślinie może być obecna do 24 godzin po zabiegu.

W przypadku krwawienia, które nie ustępuje (trwa 3-4 godziny) pacjent powinien podjąć odpowiednie działania. Należy przykładać zimne okłady i uciskać ranę, np. zagryzając tampon. Może to być też kilka sterylnych wacików: zgiętych w kostkę albo zwiniętych w rulon. Opatrunek uciskowy można zdjąć po upływie ok. 30 minut.

Gdy krwawienie po wyrwaniu zęba nie ustępuje, niezbędna jest wizyta w poradni stomatologicznej. Najlepiej tam, gdzie wykonywana była ekstrakcja zęba. W razie intensywnego krwotoku lekarz dodatkowo zszyje ranę albo ostrzyknie jej okolice specjalnym preparatem. Środek zmniejszający krwawienie to, np. adrenalina. Minimalizuje ona utratę krwi, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ jednocześnie utrudnia tworzenie się skrzepu. Dodatkowo taki lek powoduje chwilowy skurcz naczyń krwionośnych, co z kolei przekłada się na zmniejszenie dostaw substancji odżywczych, a więc i na pogorszenie jakości procesu gojenia dziąsła.

Niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

Aby uniknąć groźnych powikłań, należy zgłaszać wszystkie niepokojące objawy, np.:

  • pulsujący ból po wyrwaniu zęba;
  • wysoką gorączkę;
  • wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu.

Krwotok po wyrwaniu zęba – jak zmniejszyć ryzyko krwawienia?

Po wykonanym zabiegu lekarz przedstawia pacjentowi zalecenia, do których ten powinien się bezwzględnie stosować. Unikając płukania zębodołu, spożywania gorących potraw i palenia nie tylko pozwala się ranie spokojnie goić, ale jednocześnie można unikać naruszenia skrzepu, który tamuje krwawienie. Dzięki temu ból pozabiegowy jest mniej dotkliwy, a sączenie krwi z rany stopniowo zanika.

Krwawienie po wyrwaniu zęba jako powikłanie powodują m.in.:

  • nieprawidłowo wykonana ekstrakcja zęba;
  • hemofilia;
  • uszkodzenie lub niewykształcenie skrzepu (krew nie może krzepnąć).

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Badanie krwi na czczo Mycie zębów

Badanie krwi na czczo. Mycie zębów może zmienić wyniki?

Next Post
ósemka wrasta w policzek

Ósemka wrasta w policzek – jak wytrzymać z kłopotliwymi zębami mądrości?

Related Posts