odsłonięty nerw zęba

Odsłonięty nerw zęba – źródło bólu i nadwrażliwości zębów

Anna Wiktor
Co robić w przypadku nagłego bólu i stanu zapalnego odsłoniętej miazgi? Czy domowe sposoby na ból zęba są skuteczne? Odsłonięty nerw zęba może być powodem bólu i dyskomfortu. Wymaga natychmiastowej interwencji stomatologa. Sprawdź, jak rozpoznać, że nerw został odsłonięty!

Ból zęba i nadwrażliwość w trakcie jedzenia czy szczotkowania zębów są dość częstymi dolegliwościami, z którymi pacjenci zgłaszają się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Ich powodem może być odsłonięty nerw zęba. Jednak jakie są tego przyczyny? Co najważniejsze, jak radzić sobie z tym problemem? Czy istnieją domowe sposoby na ból zęba, wywołany odsłonięciem miazgi zębowej? Tego dowiesz się już za chwilę!

W skrócie

  • Odsłonięty nerw zęba i stan zapalny może być spowodowany próchnicą, uszkodzeniem mechanicznym lub chorobą przyzębia.
  • Leczenie zęba z odsłoniętym nerwem obejmuje wypełnienie ubytku w przypadku próchnicy, leczenie kanałowe w przypadku zaawansowanej próchnicy i zakażenia miazgi, odbudowę lub plombowanie zęba po urazie mechanicznym, antybiotykoterapię w przypadku zapalenia tkanek oraz leczenie choroby przyzębia.
  • Objawy, które mogą wskazywać na odsłonięcie wrażliwych tkanek zęba to nadwrażliwość, pulsujący ból, nagły ból podczas gryzienia, obrzęk jamy ustnej lub okolicy twarzy niespowodowany urazem mechanicznym oraz zmiana wyglądu zęba.

Odsłonięty nerw zęba i stan zapalny – przyczyny

Ząb zbudowany jest z kilku warstw różnych tkanek – szkliwa, zębiny i miazgi. Ta ostatnia jest najbardziej wrażliwa. To w niej znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. Zadaniem szkliwa i zębiny jest przede wszystkim ochrona tej wrażliwej części zęba. Jeżeli więc z jakichś przyczyn dojdzie do ich uszkodzenia, miazga może się wyłonić. Wówczas będzie ona narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak pokarm i szczotkowanie. Będzie więc stale przez nie podrażniana. Ponadto bakterie będą mogły łatwo wniknąć do wnętrza zęba, powodując stan zapalny. Przyczyną odsłonięcia miazgi zęba może być próchnica lub uszkodzenie mechaniczne.

odsłonięty nerw zęba - najważniejsze informacje

Leczenie zęba z odsłoniętym nerwem

Jeżeli pojawił się u ciebie nagły, pulsujący ból i nadwrażliwość najlepiej natychmiast odwiedź stomatologa. Może on świadczyć o odsłonięciu miazgi i jej podrażnieniu. Stomatolog od razu pomoże pozbyć się bólu i podejmie działania, mające na celu uchronienie tkanek przed potencjalnym zakażeniem. Może na przykład założyć specjalny opatrunek, który będzie chronił twój ząb do czasu kolejnej wizyty u dentysty. Leczenie będzie uzależnione od przyczyny intensywnego bólu. Najczęstsze sposoby leczenia to:

  • wypełnienie ubytku w przypadku próchnicy;
  • leczenie kanałowe w przypadku zaawansowanej próchnicy i zakażenia miazgi;
  • odbudowa lub uszczelnianie zęba po urazach mechanicznych;
  • leczenie antybiotykami w przypadku zapalenia tkanek;
  • leczenie chorób przyzębia.

Jak radzić sobie z silnym bólem zęba i nadwrażliwością?

Jeżeli ból zęba jest nagły, rwący i silny, można przyjąć środki przeciwbólowe o właściwościach przeciwzapalnych. W aptece dostępne są również żele o właściwościach znieczulających. Należy jednak pamiętać, że leki przeciwbólowe czy preparaty znieczulające stanowią jedynie doraźną pomoc. Jeżeli już pojawił się nagły ból i nadwrażliwość, to należy jak najszybciej sprawdzić, co było ich przyczyną. Na przykład nieleczona próchnica może rozwinąć się do tego stopnia, że leczenie zachowawcze nie będzie już możliwe.

Olejek goździkowy na ból zęba – czy to działa?

Jeśli chodzi o domowe sposoby radzenia sobie z bólem zęba, w Internecie można znaleźć wiele różnych metod. Czy warto je stosować? Stomatolodzy są zdania, że takie praktyki często przyczyniają się do pogorszenia stanu uzębienia i mogą nawet pogłębić zapalenie miazgi zębowej. Wyjątek stanowi olejek goździkowy, który uśmierza ból i działa przeciwzapalnie.

Porada

Jak stosować olejek goździkowy? Cóż, środek ten jest skoncentrowany, dlatego działa bardzo silnie. Zastosowany w nadmiarze, może prowadzić do podrażnienia wrażliwych tkanek. Dlatego najlepiej kilka jego kropli rozcieńczyć w łyżeczce oliwy z oliwek. Tak przygotowaną miksturę należy nałożyć na sterylny wacik i przyłożyć do bolącego zęba.

Domowe sposoby na ból zęba

Mimo wszystko raczej odradzamy stosowania domowych sposobów na ból zęba. Najlepiej doraźnie zażyć środek przeciwbólowy i niezwłocznie udać się do gabinetu. Musisz bowiem pamiętać, że nawet jeżeli stomatolog nie będzie miał czasu na przeprowadzenie leczenia, z pewnością znajdzie chwilę, aby zdezynfekować powierzchnię zęba i nałożyć opatrunek, który zabezpieczy wewnętrzne tkanki przed czynnikami zewnętrznymi.

leczenie zęba z odsłoniętym nerwem

Jak rozpoznać odsłonięty nerw zęba?

Boli cię ząb, ale nie jesteś w stanie rozpoznać, co jest tego przyczyną? Oto kilka objawów, które mogą wskazywać, że doszło do odsłonięcia wrażliwych tkanek zęba:

  • nadwrażliwość, pulsujący ból;
  • nagły, trwający ułamki sekund ból, na przykład podczas przygryzania, który wyraźnie wskazuje na podrażnienie miazgi;
  • obrzęk w jamie ustnej, niewywołany urazem mechanicznym;
  • zmiana wyglądu zęba: obniżenie dziąsła, ubytek, pęknięcie, zmiana powierzchni wyczuwalna językiem;
  • obrzęk twarzy (rzadko).

Profilaktyka próchnicy i nadwrażliwości zębów

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed bólem zęba jest oczywiście profilaktyka:

  1. Prawidłowa higiena jamy ustnej: delikatne, a zarazem regularne mycie zębów około pół godziny po każdym posiłku.
  2. Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym.
  3. Ograniczenie spożywania cukrów.

Często zadawane pytania

Po jakim czasie umiera nerw zęba?

Czas umierania nerwu zęba może się różnić w zależności od przyczyny i indywidualnej sytuacji pacjenta. Przyczyny takie jak próchnica, uraz zęba, infekcja lub brak odpowiedniego leczenia mogą prowadzić do uszkodzenia miazgi zębowej i śmierci nerwu zęba. W niektórych przypadkach może to nastąpić w ciągu kilku dni lub tygodni, ale w innych sytuacjach proces ten może trwać nawet kilka lat.

Czy ząb bez nerwu może boleć?

Tak, ząb po usunięciu nerwu może nadal boleć. Przyczyną tego może być pozostałe zapalenie w tkankach otaczających ząb lub zakończenia nerwowe, które mogą wciąż być podrażnione. Ważne jest, aby zgłosić się do dentysty, jeśli odczuwasz ból zęba po leczeniu kanałowym, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów, które wymagają dalszego leczenia.

Ile najdłużej może boleć ząb?

Trudno jest określić dokładny czas, przez jaki ząb może boleć, ponieważ ból zęba może mieć różne przyczyny i każdy przypadek jest inny. W niektórych przypadkach ból może ustąpić po kilku dniach, ale w innych może trwać tygodnie lub nawet miesiące, jeśli nie zostanie odpowiednio leczony. Jeśli odczuwasz uporczywy ból zęba, warto skonsultować się z dentystą, aby zdiagnozować i leczyć problem.

Dlaczego ząb pulsuje?

Pulsujący ból zęba może być spowodowany zapaleniem miazgi zębowej (tkanki zawierającej naczynia krwionośne i nerwy) lub tkanek otaczających ząb. Zapalenie zwykle powoduje zwiększenie przepływu krwi do obszaru, co może sprawić, że ból będzie pulsujący. Pulsujący ból zęba może być również związany z infekcją bakteryjną, próchnicą czy urazem zęba.

Dlaczego ząb boli w pozycji leżącej?

Ból zęba w pozycji leżącej może być spowodowany zwiększonym przepływem krwi do obszaru zapalenia lub zakażenia w zębie lub okolicznych tkankach. W pozycji stojącej ciśnienie krwi w głowie jest niższe niż w pozycji leżącej, co może prowadzić do złagodzenia bólu. Jeśli ból zęba nasila się w pozycji leżącej, warto skonsultować się z dentystą.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
wymiana plomb

Kiedy jest konieczna wymiana plomb? Trzy czynniki, które mają wpływ na ich trwałość

Next Post
tymczasowa proteza na jednego zęba

Tymczasowa proteza na jednego zęba – czym się wyróżnia?

Related Posts