Protezy zębowe mogą przybierać różne formy, co daje wiele możliwości protetykom. Na czym najmocniej zależy pacjentom, którzy chcą uzupełnić brakujące zęby? Na eleganckim wyglądzie oraz na wygodzie. Jakie protezy spełniają takie oczekiwania? Co możesz wybrać, jeśli jednym z priorytetów jest dla ciebie komfort użytkowania? Czym jest proteza górna bez podniebienia?
W skrócie:
- Proteza górna bez podniebienia jest osadzona na implantach – śrubach zamocowanych do kości szczękowej. 😁
- Główną zaletą takiej protezy jest komfort jej użytkowania. 😁
- Koszt protezy zębowej bez podniebienia zależy od wykorzystanych materiałów, oraz specyfików zabiegu. Może ona kosztować od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. 😁
Jak wygląda proteza górna bez podniebienia na implantach?
Proteza górna bez podniebienia, osadzona na czterech implantach, to rozwiązanie, które ma w swej ofercie niemal każdy gabinet stomatologiczny. Aby dentysta mógł ją zastosować, musisz spełnić kilka warunków.
Podstawa to dobrze zachowana kość szczęki, w której stomatolog zamocuje 4 tytanowe śruby. Jeśli nastąpił już zanik kości, lekarz stomatolog może skorzystać z protezy na 6 implantach. Na nich powstanie most – niewielka, za to bardzo trwała proteza górna bez podniebienia, dzięki której odzyskasz pewność siebie oraz możliwość cieszenia się ulubionymi posiłkami.
Ile kosztuje proteza górna bez podniebienia?
Cena protezy górnej bez podniebienia jest całkiem spora. Większość specjalistów od stałych protez na implantach życzy sobie przynajmniej kilkanaście tysięcy zł. Inne, mniej trwałe, protezy oczywiście kosztują dużo mniej.
Elastyczne protezy zębowe bez podniebienia
Stomatolog może ci polecić również nowoczesne protezy, wykonane z materiałów dentystycznych najwyższej jakości. Pierwsze protezy tego typu powstawały z nylonu, który z czasem został wyparty przez bardziej praktyczne środki. Tam, gdzie pojawia się wypełnienie, zwykle stosowany jest silikon. W przypadku protez bez podniebienia najczęściej wykorzystuje się acron – materiał trwały, estetyczny i ceniony za łatwość utrzymania w czystości.
Rodzaje protez zębowych
Z jakimi protezami konkuruje proteza górna bez podniebienia? Wśród najpopularniejszych rozwiązań, z których korzysta rynek protetyczny, znajduje się proteza szkieletowa, której najważniejszym elementem jest metalowy szkielet. Na nim umieszczana jest część akrylowa, imitująca dziąsła i zęby.
Popularnością cieszą się też:
- protezy bezklamrowe na zatrzaskach lub zasuwach;
- protezy akrylowe częściowe lub całkowite;
- protezy elastyczne, wykonane z materiałów termoplastycznych;
- protezy oparte na implantach.
Czym wyróżnia się proteza górna bez podniebienia?
Jednym z największych wyzwań w protetyce jest utrzymanie protezy. Problem ten jest najmniejszy w przypadku tych nieosiadających (szczególnie szkieletowych), w których wykorzystywane są klamry i specjalne podparcia. Największe problemy z utrzymaniem sprawia proteza całkowita osiadająca. W przypadku pacjentów z bezzębiem trudniej zamocować ją w taki sposób, by użytkownik mógł żuć i śmiać się bez obaw.
Protetyk zaleca ✨
Chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort? Chcesz uniknąć przynajmniej niektórych problemów? Wybierz możliwie jak najlżejszą i dyskretną protezę.
Proteza zębowa a nowe odczucia. Do czego musisz się przyzwyczaić?
Jak przyzwyczaić się do nowej protezy? Dla większości pacjentów, którzy własne zęby musieli zastąpić sztucznymi, pierwsze dni korzystania z nowych zębów mogą być dość trudne. Pojawienie się ciała obcego w jamie ustnej może skutkować m.in. zwiększoną produkcją śliny oraz dyskomfortem pojawiającym się w trakcie jedzenia. Sporym problemem jest też duża płyta protezy, która w początkowym okresie może sprawiać sporo problemów podczas zakładania i wyciągania szczęki.
Jeśli chcesz zadbać o swój komfort i poprawić wygląd jamy ustnej, możesz skorzystać z wielu możliwości uzupełnienia braków w uzębieniu. Coraz większy wybór alternatyw dla protez osiadających i protez ruchowych sprawia, że komfortem i pięknym wyglądem możesz się cieszyć nawet wtedy, gdy stracisz naturalne zęby.
Może Cię także zainteresować:
- Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje?
- Proteza na zatrzaskach – zalety i cena tego rozwiązania
- Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania
- Proteza acetalowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć
- Tymczasowa proteza na jednego zęba – czym się wyróżnia?
- Proteza termoplastyczna – elastyczna, lekka i wygodna
- Proteza akrylowa – sprawdź, jakie są zalety i wady takiego implantu