Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem stomatolog wykonuje niezbędne badania, np. tomografię komputerową, zdjęcie RTG itp. W trakcie leczenia zmiana zapalna zostaje oczyszczona, a koniec korzenia odcięty. Dentysta zabezpiecza pozostałość po korzeniu specjalnym materiałem i zakłada szwy. Po około 2 tygodniach następuje zdjęcie szwów, a po kilku miesiącach lekarz może ocenić stan odbudowy kości.
Resekcja zęba – wskazania do przeprowadzenia zabiegu
Resekcja korzenia zęba to zabieg proponowany w sytuacji, gdy powtórne leczenie kanałowe nie jest możliwe, a także wtedy, gdy zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się innemu leczeniu. Resekcję wierzchołka korzenia zębowego przeprowadza się także w przypadku:
- złamania wierzchołka szczytu korzenia;
- zapalenia tkanek okołowierzchołkowych;
- niedostatecznego wypełnienia kanału korzeniowego;
- powstania zmian w postaci kamieni miazgowych;
- powikłań po leczeniu zębów z uzupełnieniem protetycznym;
- obumarcia zęba i zapalenie w okolicy korzenia;
- pojawienia się torbieli;
- gdy wykonano nieprawidłowe leczenie endodontyczne.
Najczęściej resekcja zęba wykonywana jest na zębach jednokorzeniowych, rzadziej trzonowych i przedtrzonowych. Lekarz może zaproponować tego rodzaju leczenie, gdy zmiany nie przekroczyły jednej trzeciej długości korzenia.
Przeciwwskazania do zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba
Zabieg polegający na odcięciu wierzchołka korzenia zęba nie zawsze może zostać przeprowadzony. Stomatologia wyróżnia kilka sytuacji, w których resekcja zęba nie może być wykonana:
- podłużne złamanie korzenia zęba;
- paradontoza;
- wady zgryzu;
- stany zapalne jamy ustnej, gardła;
- cukrzyca;
- białaczka;
- nadciśnienie tętnicze;
- choroby nerek;
- choroby tarczycy;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- ciąża – I trymestr;
- opryszczka.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o resekcji lekarz stomatolog przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad i zleca niezbędne badania.
Resekcja zęba – przebieg zabiegu
Do przeprowadzenia resekcji wykorzystuje się mikroskop stomatologiczny. Przygotowanie pacjenta do zabiegu polega na podaniu znieczulenia. Kolejnym etapem jest nacięcie śluzówki w okolicy korzenia oraz wycięcie okienka w kości. Po tym etapie następuje usunięcie wierzchołka korzenia za pomocą wiertła. Chirurg stosuje tzw. wypełnienie wsteczne, które polega na uszczelnieniu kanału korzeniowego specjalnym materiałem (MTA). Na koniec leczenia zabiegu zakładane są szwy. Czasem konieczne jest uzupełnienie usuniętego fragmentu kości materiałem kościozastępczym.
Możliwe powikłania
Resekcja zęba wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Choć zdarzają się one dość rzadko, to nie można ich wykluczyć. Do najczęstszych należą:
- otwarcie zatoki szczękowej;
- uszkodzenie nerwu;
- wtłoczenie wierzchołka korzenia do kanału;
- przebicie błony śluzowej nosa;
- bakteryjny stan zapalny;
- wypadnięcie zęba.
Istotne jest, aby zabieg wykonywał specjalista – chirurg stomatologiczny.
Resekcja korzenia – postępowanie po zabiegu
Resekcja korzenia pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych, które do tej pory towarzyszyły pacjentowi. Po zabiegu mogą pojawić się obrzęk, krwawienie i uczucie mrowienia. Miejsce po resekcji goi się w ciągu kilku dni. W tym czasie należy normalnie dbać o higienę zębów, ale omijać, w którym został wykonany zabieg, Przez kilka pierwszych dni należy unikać ciepłych i zimnych pokarmów. Najlepiej spożywać potrawy rozdrobnione, aby nie podrażniać okolicy leczonego zęba. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. W tym czasie pacjent może przyjmować leki przeciwbólowe i stosować zimne okłady. Niektóre gabinety stomatologiczne proponują dodatkową zabiegi przyspieszające gojenie i znoszące dolegliwości bólowe – laseroterapię i magnetoterapię.
Prawidłowo wykonana resekcja pozwala uniknąć usunięcia zęba. Zabieg ma więc znaczenie nie tylko zdrowotne, ale również estetyczne.
Może Cię także zainteresować:
- Hemisekcja zęba – na czym polega ten zabieg stomatologiczny? Kiedy należy go przeprowadzać?
- Chirurgia stomatologiczna – czym zajmuje się chirurg stomatolog?
- Blaszka kostna po wyrwaniu zęba – co to oznacza?
- Usuwanie korzenia zęba – ekstrakcja korzenia, zalecenia po zabiegu
- Ile trzyma znieczulenie po wyrwaniu zęba – jak długo utrzymuje się znieczulenie u dentysty?
- Augmentacja kości – na czym polega ten zabieg?
- Na czym polega plastyka zatoki szczękowej?