resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu

Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu a silny ból – na czym polega bolesne powikłanie rany po ekstrakcji zęba?

Aneta Redzik
Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu utrudniają gojenie się rany. Oznacza to nie tylko ból, ale także różne powikłania. Sprawdź, co zrobić, aby proces gojenia przebiegał bez zakłóceń.

Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu, resztki wypełnienia bądź kamienia nazębnego mogą powodować suchy zębodół. W takich przypadkach powikłaniom towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust i powiększenie węzłów chłonnych. W pustym zębodole pacjent może zauważyć też szaro-brunatny nalot i resztki wyrwanego zęba.

Ekstrakcja zęba – czego nie robić po ekstrakcji, aby uniknąć wystąpienia suchego zębodołu?

Resztki zęba w dziąśle po ekstrakcji to ciało obce, które uniemożliwia prawidłowe gojenie się rany. Odstające fragmenty kości należy usunąć. Jeśli jednak blaszka kostna po wyrwaniu zęba pochodzi od kości, w której znajdował się ząb, dentysta nie będzie usuwał jej mechanicznie. Pozostałości rozpuszczą się w wyniku resorpcji skrzepu.

Zabieg usunięcia zęba i nieprawidłowa higiena jamy ustnej mogą powodować dolegliwości takie jak m.in.:

  • zapalenie zębodołu;
  • stan zapalny;
  • zakażenie bakteryjne.

Po wyrwaniu ósemki pacjent przez minimum 24 godziny po ekstrakcji nie powinien też palić papierosów ani spożywać gorących pokarmów.

Ile goi się dziąsło po ekstrakcji – proces gojenia rany

Zabieg ekstrakcji może powodować dolegliwości bólowe – ból pozabiegowy pojawia się po kilku godzinach i znika samoistnie maksymalnie po kilku dniach. Jeśli ból poekstrakcyjny nasila się, pacjent powinien zgłosić się do dentysty.

W miejscu usuniętego zęba tworzy się skrzep, który działa jak naturalny opatrunek przyspieszając gojenie jamy ustnej. Zapobiega krwawieniu i podrażnieniu tkanek miękkich. Rana goi się przez 7 dni, ale docelowy kształt dziąsło odzyskuje po około pół roku od zabiegu.

Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu – jak leczyć suchy zębodół?

Poekstrakcyjne zapalenie zębodołu to jedno z powikłań po ekstrakcji. Przerwanie naczyń krwionośnych wymaga stosowania środków przeciwbólowych, które uśmierzą ból pozabiegowy. Po usunięciu zęba należy też ściśle stosować się do zaleceń dentysty.

Podrażnione miejsce ekstrakcji wymaga płukania roztworem soli fizjologicznej i zaaplikowaniem do zębodołu tabletki przeciwzapalnej przepisanej przez stomatologa. Proces gojenia wspomoże również specjalny opatrunek i skrwawienie rany, które wymusi ponowny rozwój skrzepu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
aparat ortodontyczny co jeść

Aparat ortodontyczny – co jeść a czego unikać?

Next Post
leczenie kanałowe antybiotyk w zębie

Leczenie kanałowe – antybiotyk w zębie po leczeniu endodontycznym. Po co go stosować?

Related Posts