zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł – profilaktyka, objawy i leczenie stanu zapalnego

Jakub Kaczmarek
Dziąsła osłaniają zęby, ale są przy tym narażone na uszkodzenia. Dowiedz się, co zrobić, gdy dotknie cię zapalenie dziąseł. Poznaj metody chronienia dziąseł przed infekcjami oraz główne przyczyny powstawania infekcji.

Przyczyn występowania stanów zapalnych może być wiele. Z poniższych akapitów dowiesz się jak samodzielnie zdiagnozować zapalenie dziąseł, co pozwoli na szybsze zapobieganie rozwojowi problemu. Poznasz również metody leczenia chorób przyzębia. Zapraszamy do lektury!

Czym jest zapalenie dziąseł?

Dziąsło to dość delikatna struktura, która każdego dnia jest narażona na uszkodzenia. Styczność z wieloma czynnikami chorobotwórczymi sprawia, że dziąsła się osłabiają. Musisz więc wiedzieć, jak dziąsła chronić i wzmacniać. Jeśli jeszcze nigdy nie wystąpiło u ciebie zapalenie dziąseł to (świadomie lub nie) stosujesz właściwą prewencję. Bezpośredni wpływ na powstawanie zapalenia mają płytka i kamień nazębny na niej się osadzający. Płytka wytwarza bowiem toksyny, które mocno podrażniają dziąsła.

Kto jest najbardziej narażony?

W przeszłości na wspomnianą dolegliwość narzekały głównie osoby starsze, których zęby i dziąsła nie były już odporne na uszkodzenia. Obecnie dentyści zauważają, że problem z dziąsłami zaczyna dotykać także dzieci. Duży wpływ na to ma oczywiście dieta bogata w cukier, który sprzyja powstawaniu próchnicy i infekcjom bakteryjnym. Pilnuj, by szczoteczka była częściej używana przez twoje dziecko, a znacznie zredukujesz ryzyko chorób zębów i dziąseł.

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Każdy stomatolog ci powie, że największym wrogiem zębów jest płytka bakteryjna, a powstaje ona przez brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Do głównych przyczyn powstawania omawianej dolegliwości zaliczyć można:

  • zbyt rzadkie i niedokładne szczotkowanie zębów;
  • doprowadzenie do nadmiernego odkładania płytki nazębnej;
  • unikanie wizyt kontrolnych u stomatologa;
  • choroby ogólnoustrojowe (głównie cukrzyca) oraz problemy alergiczne;
  • palenie tytoniu;
  • ignorowanie krwawienia i bólu dziąseł wynikającego ze złego ustawienia aparatu ortodontycznego;
  • nieumiejętne stosowanie nici dentystycznej;
  • zaburzenia hormonalne.

Niektórzy stomatolodzy jako przyczyny zapalenia dziąseł wskazują również takie choroby jak anoreksja oraz bulimia.

Zapalenie dziąseł – objawy

Wiele problemów natury stomatologicznej jest rozpoznawanych po tym, że pojawia się ból. W przypadku powstawania stanu zapalnego na dziąsłach tego na początku nie doświadczysz. Pierwsze stadium zapalenia dziąseł objawy daje niewielkie, zwykle w formie zaczerwienienia. Z czasem pojawić się mogą lekki obrzęk oraz krwawienie dziąseł po myciu zębów. Miejsca dotknięte zapaleniem będą dodatkowo bardzo wrażliwe na dotyk oraz może pojawić się ból podczas stosowania niektórych płynów do płukania i usuwania bakterii z zębów.

Drugie stadium – recesja

Jeśli nie zaczniesz w porę działać, to może dojść do odsuwania dziąseł od korony zęba. W takim przypadku robi się już poważnie, ponieważ pojawia się ryzyko paradontozy i utraty zębów na skutek zapalenia przyzębia. Odsłonięcie dolnych części zębów z pewnością doprowadzi do powstawania nadwrażliwości. Będziesz ją odczuwać głównie przy spożywaniu zimnych lub gorących napojów.

Zagrożenie związane z próchnicą

Cofanie dziąseł jest też zagrożeniem dla powierzchni zębów. Gdy dojdzie do odsłonięcia przestrzeni międzyzębowych, to mogą tworzyć się w nich złogi resztek pokarmów. Pojawi się więc ryzyko infekcji próchniczej doprowadzającej do nieświeżego oddechu. Jeśli dostrzegłeś u siebie objaw w postaci przykrego zapachu z ust, a masz pewność co do kondycji twoich zębów, to może to być pierwszy objaw zapalenia dziąseł.

Do czego może prowadzić nieleczone zapalenie dziąseł?

Zanim dowiesz się, jak zapobiegać zapaleniu dziąseł, musisz wiedzieć, dlaczego tak ważna jest prewencja. Problemy związane z dziąsłami i zębami mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Jednym z nich jest przewlekłe zapalenie jamy ustnej i błon śluzowych, co może prowadzić do poważnych powikłań. Największym zaś zagrożeniem jest zapalenie przyzębia. Występuje ono głównie w przypadku długotrwałego utrzymywania się stanu zapalanego na dziąsłach.

Paradontoza – poważne zagrożenie dla zębów

Zwana również przyzębicą jest jedną z częstszych przyczyn wypadania zębów. Nieleczone stany zapalne związane z dziąsłami mogą prowadzić do jej rozwoju. Trzeba wspomnieć, że powstaje ona przez kamień, który gromadzi się na zębach i dostaje również do szczelin dziąsłowych. Wspomniana choroba dotyka głównie osób starszych, ale nie traktuj tego jako regułę.

Inne zagrożenia, przyczyny i objawy

Stomatologia zna wiele przypadków, w których schorzenia dziąseł powodowały poważniejsze komplikacje zdrowotne. Do nich zaliczyć można:

  • miażdżycę naczyń tętniczych;
  • schorzenia układu oddechowego;
  • choroby niedokrwiennej serca;
  • problemy z ciśnieniem.

Dostrzega się również pewną korelację związaną z przyzębicą i rodzeniem się wcześniaków. Kobiety w ciąży, które zostały dotknięte tym schorzeniem, częściej rodzą również dzieci o mniejszej masie.

Odpowiednia profilaktyka to klucz do sukcesu – zapobiegaj chorobom dziąseł i przyzębia

Najlepszą metodą na ochronę przed omawianym tutaj schorzeniem jest poprawa higieny jamy ustnej. Zapalenie dziąseł występuje najczęściej u osób, które nie podejmują w odpowiednim czasie leczenia zębów objętych infekcją i przy tym nie stosują regularnie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Do tych zabiegów zaliczane są:

  • płukanie odpowiednim płynem;
  • szczotkowanie – przynajmniej dwa razy dziennie;
  • nitkowanie zębów po posiłku i przed snem.

Zdrowe dziąsła zachowasz również dzięki systematycznym wizytom u swojego dentysty. Zaleca się umawianie na wizyty kontrolne raz na 6 miesięcy. Wcześniej wspomniano, że na pojawianie się zapalenia dziąseł bardziej narażone są osoby chorujące na cukrzycę oraz palacze. W związku z tym zaleca się, aby takie osoby częściej odwiedzały dentystę i decydowały się na skaling raz do roku.

Jak wzmocnić dziąsła? Pamiętaj o odpowiedniej diecie

Niektóre składniki znajdujące się w produktach spożywczych mogą znacznie zmniejszać ryzyko występowania chorób dziąseł. Najczęściej zaleca się spożywanie dużych ilości orzechów, zielonych warzyw oraz olejów roślinnych. Zawierają one sporą ilość antyoksydantów, które wspomagają proces regeneracji uszkodzonych komórek. Taka dieta sprawdzi się także w przypadku osób, które obecnie zmagają się z chorobą.

Wpływ witamin na poprawę kondycji przyzębia

Dieta bogata w witaminy może skutecznie wzmocnić twoje dziąsła. W szczególności powinieneś wybierać produkty, które są bogate w witaminę C. Zalecane jest również spożywanie posiłków zawierających witaminy z grupy B. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz dostępu do takich produktów, to sięgaj po dobrze zbilansowaną suplementację. Warto uzgodnić to z lekarzem i wybierać produkty najlepiej przyswajalne.

Co stosować na zapalenie dziąseł?

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o zapalenie dziąseł? Ile trwa, jak je leczyć i co jest najskuteczniejsze w walce z tym schorzeniem. Otóż odwiedzając gabinet stomatologiczny, już na samym początku zostanie oceniony poziom nagromadzenia warstwy bakteryjnej. Dowiesz się też jakich past i płynów do płukania używać. Lekarze zalecają również, aby przy tym schorzeniu korzystać z leków wzmacniających odporność.

Domowe metody leczenia

Walcząc z zapaleniem dziąseł, często wybiera się naturalne metody leczenia. Spośród domowych metod wyróżnić można:

  • spłukiwanie dziąseł wystudzonym naparem z szałwii lub rumianku;
  • nacieranie powierzchni dziąsłem olejkiem z goździków;
  • stosowanie domowych maści na bazie aloesu.

Pamiętaj, że powyższe metody mogą być stosowane wówczas gdy nie występuje krwawienie z dziąseł. Oprócz powyższych rozwiązań możesz też usłyszeć o stosowaniu płukanek z czystej wody wymieszanej z wodą utlenioną. Musisz jednak wiedzieć, że domowe metody nigdy nie powinny zastępować wizyty u specjalisty.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
retainer

Retainer – dlaczego ortodoncja tak chętnie sięga po to urządzenie?

Next Post
płytka nazębna

Płytka nazębna, czyli jak powstaje kamień nazębny i czy można się przed nim uchronić?

Related Posts