złogi nazębne

Złogi nazębne – rodzaje, przyczyny powstawania, terapia

Jakub Kaczmarek
Choć nazwa brzmi obco, złogi nazębne to nic innego jak osad, który pojawia się na zębach w trakcie dnia. Zazwyczaj, dzięki regularnej i prawidłowej higienie, można go łatwo usunąć szczotkowaniem. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Płytka nazębna to wszystkie osady, które w ciągu całego dnia pojawiają się na szkliwie zębów. Jeśli są tam przez krótki czas, zwykle nie są specjalnie groźne. Problem pojawia się, gdy pozostają na zębach dłużej, na skutek nieprawidłowej higieny. W takim przypadku złogi nazębne mogą stać się problematyczne.

Złogi nazębne – rodzaje

Warto wiedzieć, że złogi nazębne dzieli się na dwa rodzaje, zależnie do tego, jak można się ich pozbyć:

  • złogi miękkie – usuwane przy codziennej higienie jamy ustnej;
  • złogi twarde – czyli kamień nazębny usuwany głównie w gabinecie stomatologicznym.

Do złogów miękkich zaliczają się:

  • płytka nazębna – osad, który znajduje się w trudno dostępnych miejscach i zawiera drobnoustroje;
  • nalot – w kolorze żółtym albo białym, zauważalny głównie w trudno dostępnych miejscach, na przykład przy powierzchni wewnętrznej policzków;
  • resztki jedzenia – również te ukryte w trudno dostępnych miejscach;
  • osłonka zębowa – fizjologiczny złóg zębów, który tworzy się na ich powierzchni po oczyszczeniu szczoteczką i zapobiega rozwojowi groźnych bakterii, które mogłyby wpłynąć na szkliwo.

Jak usunąć złogi nazębne?

W przypadku złogów miękkich zazwyczaj wystarczy po prostu regularnie myć zęby, a także nitkować je i używać irygatorów. Źle usunięty osad z czasem przekształca się jednak w kamień nazębny. Ten można usunąć przede wszystkim w gabinecie stomatologa. Warto jednak dbać o higienę jamy ustnej w należyty sposób, bo gromadzące się złogi nazębne prowadzą do próchnicy, a także parodontozy i innych chorób przyzębia oraz dziąseł.

Złogi nazębne to problem, z którym boryka się wiele osób. Regularna higiena jamy ustnej to podstawowy sposób zapobiegający gromadzeniu osadów i tworzeniu kamienia nazębnego.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Odwapnienie zębów

Odwapnienie zębów – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Następny artykuł
szkliwiak

Szkliwiak – nowotwór zębopochodny. Objawy, leczenie, rokowania

Podobne artykuły