W skrócie:
- Znieczulenie podaje się do dziąsła strzykawką, więc gdy przestaje działać, rana po wkłuciu może boleć.
- Jeśli odczuwasz silny ból, być może znieczulenie było za zimne lub w miejscu wkłucia powstał krwiak.
- Zdarza się też, że dentysta wstrzykuje płyn za szybko i rozpycha w ten sposób tkankę dziąsła.
- Spróbuj złagodzić ból dziąsła po znieczuleniu lekami przeciwbólowymi i zmień szczoteczkę do zębów na miękką.
- Jeśli ból nie mija, wróć do gabinetu stomatologicznego i poproś o badanie – coś mogło pójść nie tak podczas zabiegu.
Jeśli czujesz ból dziąsła po znieczuleniu w gabinecie stomatologicznym, prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje i czy ten stan jest groźny. Wyjaśniamy, co może być jego przyczyną!
Znieczulenie u dentysty
Większość osób obawia się wizyty u dentysty. Na szczęście strach przed bólem i odczuwanym dyskomfortem można pokonać dzięki temu, że u każdego stomatologa dostępne jest dziś znieczulenie. Znieczulenie miejscowe, jakie zazwyczaj podawane jest u dentysty, powoduje, że pacjent nie odczuwa bólu w określonym obszarze, ale jest w pełni świadomy. Warto jednak znać możliwe powikłania oraz przeciwwskazania do jego podania.
Czy może się pojawić ból dziąsła po znieczuleniu u stomatologa?
Nie u każdego znieczulenie podane u stomatologa działa tak samo. Zazwyczaj zabieg i znieczulenie odbywa się bez żadnych skutków ubocznych. Jednak czasem, zdarza się, że mogą się pojawić powikłania, na przykład ból dziąsła po znieczuleniu. Jakie mogą być tego przyczyny?
Ból dziąsła po znieczuleniu – możliwe przyczyny:
- wstrzyknięcie płynu ze znieczuleniem o zbyt niskiej temperaturze;
- zbyt mocne oziębienie znieczulanego miejsca;
- krwiak występujący w miejscu wkłucia;
- zbyt szybkie wtłoczenie płynu ze znieczuleniem pod dużym ciśnieniem, co powoduje rozciągnięcie tkanek.
Co zrobić, gdy czujesz ból dziąsła po znieczuleniu?
Czy ból dziąsła po znieczuleniu powinien niepokoić? Po zabiegu przez jakiś czas pacjent może odczuwać lekki dyskomfort i nadwrażliwość na temperaturę. Przy lekkim bólu mogą pomagać środki takie jak paracetamol czy ibuprofen. Warto też na jakiś czas od zabiegu zmienić technikę szczotkowania zębów na bardziej delikatną i stosować miękką szczoteczkę. Jednak jeśli ból utrzymuje się dłuższy czas, należy udać się do gabinetu stomatologicznego, w którym był wykonany zabieg i skonsultować się z lekarzem. Znajdzie on przyczynę bólu dzięki szczegółowym badaniom i dostosuje leczenie.
Przeciwwskazania do podania znieczulenia
Znieczulenie jest wskazane przy większości zabiegów dentystycznych. Przeciwwskazaniem do podania znieczulenia mogą być schorzenia takie jak:
- nadciśnienie;
- cukrzyca;
- zaburzenia pracy nerek;
- niewydolność krążenia;
- astma oskrzelowa;
- nadczynność tarczycy.
Warto wiedzieć 💡
Powyższe przeciwwskazania dotyczą raczej znieczulenia ogólnego i nie we wszystkich przypadkach. Znieczulenie miejscowe można podać każdemu, kto nie ma alergii na dany preparat znieczulający. Czasem lekarz może też dobrać inny środek, np. bez adrenaliny, jeśli to konieczne dla zdrowia pacjenta. Jeśli chorujesz na którąś z wymienionych wyżej chorób, zasięgnij porady swojego lekarza przed wizytą u dentysty.
Inne skutki uboczne po podaniu znieczulenia u dentysty
Preparaty znieczulające, jakie podaje się u dentysty, są skuteczne, sprawdzone i bezpieczne. Zazwyczaj można je podawać nawet dzieciom czy kobietom w ciąży. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak wszystkie preparaty medyczne, mogą powodować skutki uboczne. Najgroźniejszym powikłaniem może być wstrząs anafilaktyczny, ale występuje on jedynie u osób, które mają alergię na składniki środka znieczulającego. Inna niepożądane reakcja to drętwienie języka, nadmierne pocenie się lub zaburzenie widzenia. Przed podaniem środków znieczulających lekarz prowadzi z pacjentem wywiad, dzięki czemu można uniknąć powikłań, takich jak ból dziąsła po znieczuleniu.
Częste pytania
Jak długo może boleć dziąsło po znieczuleniu?
Zwykle ból dziąsła po znieczuleniu trwa nie dłużej niż dzień. Jeśli podawane było znieczulenie przewodowe lub śródwięzadłowe, ból może się utrzymywać kilka dni.
Co na ból dziąsła po znieczuleniu?
Jeśli w miejscu znieczulenia powstał bolesny krwiak, można przykładać do niego zimne okłady, aby uśmierzyć ból. Pomogą także niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), ssanie kostek lodu i jedzenie lodów.
Czy znieczulenie u dentysty może uszkodzić nerw?
Niestety tak. Częściej zdarza się porażenie nerwów ruchowych, które mija samoistnie po kilku godzinach. Uszkodzenie nerwu czuciowego to poważniejsze powikłanie – regeneracja może potrwać kilka miesięcy.
Po jakim czasie schodzi opuchlizna po znieczuleniu?
Obrzęk po znieczuleniu miejscowym powinien minąć w ciągu 2–4 godzin. Jeśli opuchlizna trwa dłużej, być może zastosowano nietypowy rodzaj znieczulenia lub wstrzyknięto je zbyt szybko, przez co utworzył się krwiak.
Może Cię także zainteresować:
- Palenie po wyrwaniu zęba. Zalecenia dentystów po ekstrakcji zęba
- Złamanie żuchwy – jak reagować, gdy dochodzi do takiego przypadku? Przyczyny, objawy i leczenie złamania
- Fistuła – mały ropień, wielki problem
- Wkład koronowo-korzeniowy – co powinno się o nim wiedzieć?
- Mucocele – przyczyny powstawania i leczenie torbieli
- Sanacja jamy ustnej – proces stomatologiczny, który może wymagać zastosowania różnych metod leczenia zębów
- Ósemka wrasta w policzek – jak wytrzymać z kłopotliwymi zębami mądrości?