słodko w ustach

Słodko w ustach, czyli dlaczego takie uczucie się pojawia i o czym może świadczyć?

Anna Wiktor
Słodko w ustach czujemy na przykład po zjedzeniu czegoś z dodatkiem cukru. Jednak sam posmak słodkości niemający konkretnej przyczyny warto zdiagnozować. Dlaczego?

Czujesz słodko w ustach, mimo że o dłuższego czasu nie jadłeś nic słodkiego? Jeśli tak masz i staje się to regułą, warto zgłosi się do lekarza. Okazuje się bowiem, że słodki posmak w ustach niewywołany konkretną przyczyną może być objawem choroby. Co może stać za takim posmakiem? Sprawdźmy to!  

Słodko w ustach — co może być powodem takiego posmaku?

Warto zacząć od tego, że czasem słodki posmak w ustach jest wynikiem po prostu diety, jaką stosujemy a o której po prostu nie myślmy. Jeśli lubimy słodkie potrawy, desery czy używamy dużo cukru, posmak taki może się pojawiać w naszych ustach w wyniku tego, że cząsteczki cukru osiadły na kubkach smakowych i przedostały się do śliny. W takiej sytuacji posmak ten szybko mija i nie jest czymś niebezpiecznym lub wymagającym interwencji lekarskiej. 

Problem może pojawić się wtedy, gdy słodko w ustach czujemy w innych sytuacjach niż te związane z jedzeniem, a przy tym uczucie to towarzyszy nam przez dłuższy czas i zaczyna pojawiać się często. O czym może to świadczyć?

Słodko w ustach a choroby

Uczucie słodkości w ustach niezwiązane z jedzeniem to dość rzadka sprawa. Zatem jeśli zauważasz taki posmak u siebie, to w żadnym wypadku nie bagatelizuj tego zjawiska. Okazuje się bowiem, że może być to objaw naprawdę poważnej choroby. Posmak tego typu może występować w związku z takimi chorobami, jak:

  • Choroby neurologiczne, w tym udar mózgu oraz padaczka, 
  • problemy laryngologiczne związane, chociażby z narządami węchu, chorobami wirusowymi, zapaleniem zatok czy gardła (niektóre bakterie, mogą wywołać słodki posmaku w ustach),
  • choroby metaboliczne, na czele z cukrzycą, kwasicą oraz problemami z tarczycą,
  • refluks żołądkowo-przełykowy
  • rak drobnokomórkowy płuca — występujący czasem zespół SIADH, czyli zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny powoduje hiponatremię, która bywa przyczyną występowania słodkiego posmaku w ustach.

Nietrudno więc zauważyć, że jeśli słodki posmak w ustach występuje regularnie, a przy tym charakteryzuje się coraz częstszym pojawianiem, należy wręcz bezzwłocznie udać się do lekarza na konsultację. Lekarz wykona dokładny wywiad dotyczący wspomnianej dolegliwości oraz przebytych i przewlekłych chorób, różnego rodzaju hospitalizacji i operacji, przyjmowanych aktualnie leków, a także historii medycznej całej rodziny. Dzięki temu będzie mógł postawić trafioną diagnozę i zlecić odpowiednie leczenie. W razie potrzeby zleci także dodatkowe i dokładne badania zarówno laboratoryjne, mikrobiologiczne, jak i radiologiczne. 

Z drugiej strony, jeżeli słodko w ustach czujemy rzadko, od czasu do czasu to prawdopodobnie odczucie to przeminie samo i nie świadczy o poważnej chorobie. 

Co jeszcze może wywołać słodki posmak w ustach?

Warto, wspomnieć o jeszcze kilku czynnikach, które mogą spowodować, że będziemy czuć słodko w ustach. Jednym z nich jest uboczny objaw przyjmowania niektórych leków albo nieprawidłowe ich podawanie. Chodzić może na przykład o zażywanie tabletek bez popijania odpowiednią ilością wody lub też zapominanie o przepłukaniu jamy ustnej po zażyciu niektórych leków typu wziewnego.

Kolejna rzecz wpływająca na słodki posmak w ustach ma związek z innym zmysłem, czyli z węchem. Niewłaściwe odczuwanie wrażeń smakowych, w tym także wspomnianej słodkości, może być wynikiem przebiegu infekcji górnych róg oddechowych. Każdy z nas dobrze rozumie, jak katar i zatkany nos potrafią utrudniać prawidłowe odczuwanie smaków w ustach

I jeszcze jedna ważna sprawa. Warto być świadomym tego, że odczuwanie słodkiego posmaku w ustach może być także objawem określonych chorób psychicznych. Chociaż ma to miejsce bardzo sporadycznie, to na przykład tak zwane omamy smakowe są jednym z objawów schizofrenii. Jakby jednak nie było, w sytuacji, gdy bez uzasadnionej przyczyny czujemy słodko w ustach, nie lekceważmy tego i zwróćmy się o pomoc do lekarza!   


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Opuchlizna po wyrwaniu zęba

Opuchlizna po wyrwaniu zęba – w jaki sposób złagodzić problem?

Next Post
gnijący ząb

Gnijący ząb – przyczyny, objawy, leczenie oraz poważne konsekwencje schorzenia

Related Posts
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej