Pojawiający się nagle ostry ból zęba może oznaczać poważny problem, dlatego nie ma sensu czekać długo z wizytą u dentysty. Nadwrażliwość objawiająca się bólem, na przykład na zimne napoje, może trwać nawet latami, a walka z nim może okazać się bardzo trudna. Wiele zależy więc od konkretnego przypadku, dlatego określenie jak długo może boleć ząb to zagadnienie dużo bardziej złożone, niż się niektórym wydaje.
Jak długo może boleć ząb i co to oznacza? Przewodnik po bólach zębów
Ból bólowi nierówny, co oznacza, że wszystko zależy od jego powodów. A zęby mogą boleć z różnych. Nasza reakcja na taki stan rzeczy również powinna być odpowiednia – raz wystarczą domowe sposoby na ból zęba, a innym razem niezbędna okazać może się bezzwłoczna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Co pacjent to inny przypadek – warto mieć tego świadomość.
Silny ból i opuchlizna
W tym wypadku nie należy lekceważyć całej sytuacji. Obrzęk pojawia się w momencie, gdy w okolicach zęba wytworzył się stan zapalny. Jeśli ból nie ustępuje, a opuchlizna się powiększa, oznaczać może to zapalenie miazgi, czyli nerwu zęba. Nawet jeśli pulsujący dyskomfort bólowy trwa krótko, ale jest intensywny i pojawiają się inne objawy, nie ma sensu zbyt długo czekać. Niezbędna w takiej sytuacji jest interwencja stomatologa.
Co prawda są osoby, które stosują środki uśmierzające ból, jak chociażby okłady i płukanki z mięty, ale na dłuższą metę to niewiele pomoże. Dyskomfort może tymczasowo się zmniejszyć, ale istota problemu pozostanie ta sama. W przypadku zapalenia miazgi niezbędne może okazać się leczenie kanałowe. Gdy pojawia się ten rodzaj bólu, nie należy czekać zbyt długo, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Ból zęba po leczeniu kanałowym co prawda również występuje, ale powinien utrzymywać się krótko.
Ból przy nagryzaniu
Zakażenie bakteryjne jamy ustnej może doprowadzić do utworzenia się ropnia pod korzeniem zęba. Wówczas jednym z objawów jest ból podczas nagryzania. Powód jest prosty – podczas nacisku na chory ząb wytwarzany jest nacisk na ropień, co wywołuje nieprzyjemny, niekiedy świdrujący ból. Zwykle ustępujący w momencie ustąpienia ucisku. Jak długo może boleć ząb w takim stanie? Bardzo długo, ale lepiej nie czekać do ostatniej chwili.
W tej sytuacji również czas nie jest twoim sprzymierzeńcem i nie powinieneś zwlekać z wizytą u dentysty dłużej niż kilka dni. W tym czasie koniecznie powinieneś gryźć drugą stroną szczęki, a także stosować płukanki z szałwii, która łagodzi stany zapalne. Dozwolone jest korzystanie z dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Jeśli jednak, mimo tych zabiegów, ból nie ustępuje – udaj się do specjalisty.
Nadwrażliwość zębów i nieregularny ból za zębami trzonowymi
Nadwrażliwość pojawia się zwykle w momencie, gdy szkliwo nie zasłania szyjek zębowych. To może objawem początków próchnicy. Wizyta u dentysty nie zaszkodzi, ale warto zacząć od używania past i płynów do wrażliwych zębów. Choć jest to pierwszy objaw, który może zwiastować poważniejsze problemy z uzębieniem, nie trzeba od razu udawać się z dolegliwością do lekarza.
Cierpisz na ból za zębami trzonowymi? Oznaczać to może, że rozpoczął się proces wyżynania ósemek. Dolegliwości można odczuwać przez dłuższy czas i są one naturalne, choć gdy ból jest coraz intensywniejszy, warto skonsultować problem ze stomatologiem. Wyrzynanie się zębów mądrości u różnych osób przebiega w różny, czasem dość nieprzyjemny sposób.
Niekiedy zdarza się tak, że ząb sam z siebie przestaje boleć, ale to nie musi być powodem do radości – oznaczać może na przykład jego obumarcie lub kolejną fazę nawarstwiającego się problemu. Liczy się obserwacja i brak obaw przed wizytą u specjalisty. Ból zęba po plombowaniu, który ustępuje szybko, to co inne, niż obumierająca tkanka i promieniujący ból, który nie pozwala normalnie funkcjonować. Ważna jest higiena jamy ustnej, ale również zdrowy rozsądek. Pamiętaj, stomatologia jest po twojej stronie. Jak długo może boleć ząb? Oby jak najkrócej!
Może Cię także zainteresować:
- Ząb mądrości boli przy przełykaniu – co to oznacza?
- Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze i czy jest niebezpieczny?
- Ból po wyrwaniu zęba – jak długo się utrzymuje? Jak skutecznie złagodzić ból po ekstrakcji zęba?
- Jak sprawdzić który ząb boli pacjenta? Sprawdź
- Co zrobić jak boli ząb? Praktyczne porady
- Ból zęba utrudnia ci życie? Ustal jego źródło i zacznij leczenie
- Pulsujący ból zęba – jakie są możliwe przyczyny? Co robić, gdy pojawi się silny ból?