Jeśli czujesz drapanie czy ból w jamie ustnej, to pomocne może się okazać płukanie gardła roztworem soli. Wyjaśniajmy, jak płukać gardło solą i jak przyrządzić samemu płukankę.
Jak przyrządzić płukankę do gardła z solą?
Przygotowanie płukanki do gardła jest bardzo proste. Wystarczy, że wsypiesz do szklanki z ciepłą wodą pół łyżeczki soli i dokładnie wymieszasz powstały roztwór. Właściwie każda sól dostępna w sprzedaży nadaje się do przyrządzenia tej mieszanki.
Dostępne są różne rodzaje soli, między innymi:
- sól himalajska;
- sól kuchenna;
- niejodowana sól kamienna;
- sól morska;
- sól emska;
- sól bocheńska;
- sól zabłocka.
Każda z wymienionych wyżej rodzajów soli ma podobne właściwości. Jeśli kupujesz w sklepie sól, zwróć uwagę na to, aby nie była wysokoprzetworzona, czyli nie miała dodatków w postaci przeciwzbrylaczy.
Jak płukać gardło solą?
Nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak przyrządzić płukankę do gardła, ważne jest również, aby wiedzieć, jak płukać gardło solą. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie połykać mieszkanki wody z solą. Sam roztwór służy jedynie do płukania jamy ustnej, a nie do spożycia, poza tym po wypłukaniu znajdują się w nim bakterie. Technika płukania gardła jest tak samo prosta, jak przyrządzenie mieszanki. Weź do ust łyk roztworu i trzymaj przez chwilę w ustach. Potem przechyl głowę lekko do tyłu i płucz gardło przez około pół minuty. Po upływie tego czasu wypluj płukankę. Powtórz tę czynność kilka razy. Płukanie gardła możesz wykonywać 3-4 razy dziennie.
Jakie korzyści daje płukanie jamy ustnej solą?
Sól ma działanie antybakteryjne i jest wykorzystywana w medycynie już od wieków. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reguluje zawartość wody w ciele i utrzymuje właściwą równowagę kwasowo-zasadową. Płukanie jamy ustnej wodą z solą łagodzi ból gardła, zapobiega pojawianiu się infekcji oraz zmniejsza ilość bakterii, bo podnosi pH w jamie ustnej. Wielu dentystów zaleca wodę z solą jako środek, który wspomaga gojenie po zabiegach. Jest to roztwór izotoniczny, który zawiera takie same sole i minerały jak nasze ciało.
Płukanie gardła roztworem wody z solą jest polecane osobom:
- z bólem gardła;
- po zabiegach dentystycznych;
- które mają nieświeży oddech;
- które mają podrażnione dziąsła.
Mimo prozdrowotnych właściwości soli, trzeba uważać, aby jej nie przedawkować. Nie jest też ona polecana każdemu.
Płukanie gardła wodą z solą – możliwe skutki uboczne
Trzeba pamiętać, że nie każdemu służy płukanie gardła wodą z solą. U niektórych osób sól może wywoływać stan alergiczny i podrażniać uszkodzoną śluzówkę gardła. Na skutek takiego zabiegu, może również pojawić się pieczenie i gorzki posmak w gardle. W takiej sytuacji warto skorzystać z innych domowych metod na problemy z gardłem lub skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który może przepisać odpowiednie leki.
Może Cię także zainteresować:
- Czym płukać jamę ustną? Gotowe czy naturalne płukanki?
- Jakie korzyści zdrowotne daje płukanie jamy ustnej rumiankiem?
- Kurkuma na zęby — czy sprawdzi się jako naturalna metoda wybielania?
- Poparzone podniebienie – jak złagodzić ból podniebienia i jamy ustnej?
- Lek na grzybicę jamy ustnej bez recepty – jak przeprowadzić leczenie?
- Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból
- Afta Suttona – jak powstaje oraz jak wyleczyć owrzodzenia i nadżerki błony śluzowej jamy ustnej?