Ból zęba potrafi być naprawdę dokuczliwy. W dłuższej perspektywie utrudnia normalne funkcjonowanie pacjenta. Czasami zarówno pacjent, jak i lekarz mają problem z określeniem zęba, który powoduje nieprzyjemne objawy. Prawidłowa lokalizacja jest niezwykle ważna pod kątem dalszego leczenia. Dowiedz się, jak sprawdzić który ząb boli.
Potencjalne przyczyny bólu zęba
Przyczyn występowania dolegliwości bólowych w obrębie jamy ustnej może być bardzo wiele. Często występują trudności w dokładnym określeniu powodów bólu oraz zlokalizowaniu przyczyny. Wszystko dlatego, że tego typu dolegliwości mogą promieniować i obejmować większy obszar. Przede wszystkim pacjent musi uświadomić sobie, że ząb zaczyna boleć w sytuacji, gdy występuje jakaś nieprawidłowość. Najczęściej powodem dolegliwości bólowych uzębienia są: stany zapalne i próchnica. Te pierwsze mogą pochodzić od dziąseł lub dotyczyć miazgi zęba. W obu przypadkach ból jest silny i może skutkować poważnymi konsekwencjami. Dolegliwości bólowe mogą być wywoływane także przez urazy mechaniczne, ubytki w uzębieniu, uszkodzenia tkanek okołowierzchołkowych, czy też niewłaściwe leczenie i uszkodzoną plombę. Może zdarzyć się również, że w wyniku urazu dojdzie do wyłamania fragmentu kości żuchwy i ból nie będzie pochodził bezpośrednio od uzębienia. Dolegliwości bólowe w obrębie jamy ustnej i szczęki mogą być powodowane także przez urazy stawu skroniowo-żuchwowego. Właśnie dlatego warto postawić na wsparcie uznanych gabinetów stomatologicznych i zminimalizować ryzyko błędów medycznych. Te powinny się zdarzać niezwykle rzadko.
Powodem bólu bywa również nadwrażliwość zębów, gdy odsłonięta jest tkanka zęba, szyjka lub uszkodzone szkliwo. Wówczas najsilniejszy ból towarzyszy spożywaniu gorących i zimnych napojów. Z punktu widzenia pacjenta, powodem do niepokoju powinien być zarówno silny, przeszywający i nagły samoistny ból, jak i ten o charakterze przewlekłym. W takich sytuacjach warto udać się do dentysty na badanie. Podczas wizyty zdiagnozowany zostanie problem i przygotowany sposób jego wyleczenia.
Rekomendowany kontakt ze stomatologiem
Żadnego bólu zęba nie należy lekceważyć. Nawet niewielkie dolegliwości mogą sugerować występowanie poważniejszych problemów zdrowotnych. Bagatelizowanie bólu może spowodować rozwój choroby, w tym niebezpieczne zapalenie miazgi. Wówczas ból jest silny, a zęba często nie udaje się uratować. Im szybciej pacjent zgłosi się do specjalisty, tym większa szansa na skuteczne leczenie i złagodzenie bólu. Lekarz będzie w stanie określić przyczynę bólu, zlokalizować uszkodzonego zęba, a także wprowadzić odpowiednie leczenie, aby jak najszybciej wyeliminować dyskomfort pacjenta. To niezwykle ważne, ponieważ ostry ból w obrębie szczęki może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, w tym wykonywanie obowiązków służbowych, domowych, czy też naukę.
Czy ból można łagodzić we własnym zakresie?
Może okazać się, że do Twojej wizyty u dentysty jeszcze sporo czasu. Wówczas warto spróbować łagodzić ból we własnym zakresie. Nawet najmniejsza ulga może wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie pacjenta. Domowe sposoby na ból zęba to m.in.:
- stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych;
- płukanki z rumianku lub szałwii;
- zimny napar z mięty (przy obrzękach w jamie ustnej);
- okłady na twarz z lodu.
Pacjent powinien jednak pamiętać o tym, że przyniesie to dodatkową ulgę w cierpieniu, jednak nie rozwiąże jego problemu. Domowe leczenie zęba może prowadzić do poważniejszych stanów zapalnych i rozwoju chorób, dlatego warto niezwłocznie umówić się na wizytę u stomatologa.
Jak sprawdzić który ząb boli?
Sprawdzenie we własnym zakresie, który ząb boli, może być utrudnione. Ze względu na pulsujący i promieniujący charakter bólu, może on objawiać się w okolicy różnych tkanek. To dodatkowo komplikuje sprawę. W związku z tym warto postawić na wsparcie profesjonalisty i umówić wizytę w gabinecie stomatologicznym. Lekarz przeprowadzi niezbędny wywiad medyczny oraz badanie przy pomocy nowoczesnej technologii. Wsparciem mogą okazać się badania RTG, a czasem uda się zlokalizować przyczynę bólu podczas podstawowych oględzin jamy ustnej pacjenta. Zdarza się jednak, że po badaniu RTG wciąż nie jest wiadomo, który ząb powoduje ból. Wówczas stomatolog może zdecydować o przeprowadzeniu kolejnych badań, w tym tomografii komputerowej lub innej metody.
Jak długo może boleć ząb?
Pacjenci zadają sobie pytanie, jak długo może boleć ząb. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Czasami ból towarzyszy ci przez kilka dni, po czym stan zapalny minie i wszystko wróci do normalności. Zdarza się jednak, że ból zęba sygnalizuje poważne schorzenia i ma charakter przewlekły. Niezależnie od powodu, warto postawić na diagnozę lekarską. Jednym z powszechnych błędów jest zbagatelizowanie bólu zęba. Po kilku dniach ten przechodzi, a pacjenci wracają do normalnego funkcjonowania. Niestety przechodzący ból może świadczyć o zniszczeniu nerwu, a zakażenie może przejść do korzenia. Wówczas problem będzie zdecydowanie poważniejszy, a w skrajnych przypadkach skończy się leczeniem kanałowym lub ekstrakcją zęba i wstawieniem zastępczych implantów.
Ból zęba po leczeniu kanałowym
Charakterystycznym objawem jest ból zęba po leczeniu kanałowym. Ze względu na charakter zabiegu i ingerencję w tkanki, dochodzi do ich podrażnienia. Wówczas pojawia się silny ból, który powinien minąć już po kilku dniach od zabiegu. Sporadycznie zdarza się, że utrzymuje się nawet przez trzy tygodnie. Jest to uwarunkowane indywidualnymi predyspozycjami pacjenta w zakresie regeneracji organizmu, a także skalą przeprowadzonego zabiegu. Jeżeli ból utrzymuje się niepokojąco długo, to warto skontaktować się z dentystą. Może to świadczyć o źle przeprowadzonym leczeniu, w tym pominięciu kilku kanałów w zębie. W takich sytuacjach niezbędne może być zastosowanie powtórnego leczenia kanałowego. Niezależnie od przyczyny bólu zęba, zawsze powinien zostać on zdiagnozowany przez stomatologa.
Może Cię także zainteresować:
- Ile czasu boli ząb po założeniu lekarstwa w leczeniu kanałowym?
- Jak długo może boleć ząb i co, gdy przestaje boleć? Poradnik
- Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból i ile on trwa?
- Ból zęba przy nagryzaniu – co oznacza i jak go zwalczać?
- Pulsujący ból zęba – jakie są możliwe przyczyny? Co robić, gdy pojawi się silny ból?
- Ból martwego zęba – co to oznacza? Czy martwy ząb może boleć?
- Ból zęba pod koroną – skąd się bierze i jak mu zaradzić?