Mycie zębów po wyrwaniu

Mycie zębów po wyrwaniu – o czym trzeba pamiętać?

Anna Wiktor
Mycie zębów po wyrwaniu to duże wyzwanie. Gojąca się rana wymaga bowiem szczególnej ostrożności. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób należy szczotkować zęby po przebytym zabiegu ekstrakcji.

Niezależnie od tego, czy stomatolog usnął nam jeden, czy więcej zębów rekonwalescencja po takim zabiegu powinna przebiegać zgodnie z jego zaleceniami. Wiele osób zastanawia się, czy mycie zębów po wyrwaniu powinno być przeprowadzane w jakiś szczególny sposób. W istocie higiena jamy ustnej ma duży wpływ na gojenie się rany po ekstrakcji. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać po usunięciu zęba.

Mycie zębów po wyrwaniu – kiedy zacząć szczotkowanie?

Często można spotkać się z przekonaniem, że po wyrwaniu zęba nie powinno się myć zębów. To nie tylko nieprawdziwa, ale wręcz niebezpieczna plotka. Zachowanie higieny jamy ustnej ma wielki wpływ na to, jak będzie goiło się miejsce po zębie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zachować pewien odstęp pomiędzy zabiegiem a szczotkowaniem. Za optymalny uznaje się okres około 12 godzin od zejścia z fotela dentystycznego.

Mycie zębów po wyrwaniu – ważne zasady

Przez kilka dni po wyrwaniu zęba warto zachować szczególną ostrożność podczas szczotkowania jamy ustnej. Zaleca się wykorzystywanie w tym celu wyłącznie szczoteczek z miękkim włosiem, omijając z początku miejsce wokół rany. Po kilku dniach, kiedy zębodół zacznie już się goić można rozpocząć jego delikatne szczotkowanie. Pamiętaj, aby płucząc usta nie powodować dużego ciśnienia. Może to spowodować wypadnięcie skrzepu, który jest niezbędny w procesie gojenia.

Szczegóły prawidłowego mycia zębów po wyrwaniu jednego z nich zawsze warto przedyskutować ze stomatologiem. Będzie on w stanie rozjaśnić również inne palące kwestie, takie jak na przykład fleczer a mycie zębów. Każdy przypadek jest inny, dlatego wymienione wyżej zasady warto traktować jako ogólne wskazówki. Kluczowe zawsze są zalecania, które pacjent otrzymuje od dentysty lub chirurga szczękowego, który wykonał zabieg.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: kwiecień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
reendo

Czym jest reendo? Kiedy powtórnie leczy się kanałowo zęby?

Next Post

Endometrioza – czym jest i jak ją diagnozować?

Related Posts