plastyka zatoki szczękowej

Na czym polega plastyka zatoki szczękowej?

Jakub Kaczmarek
Zatoki szczękowe znajdują się w pobliżu kości szczęki, po obu stronach twarzy. Te puste jamy mają istotny wpływ na ogólny stan twojego zdrowia. Co możesz zrobić, gdy dotyka je choroba? Skorzystać z możliwości, jakie daje ci plastyka zatoki szczękowej.

Co najmocniej zagraża zatoce szczękowej? Bliskość jamy nosowej sprawia, że największym problemem są infekcje bakteryjne oraz wywołane przez nie stany zapalne. Sporym zagrożeniem dla tych zatok mogą być też zabiegi stomatologiczne, w szczególności ekstrakcja zęba. Jakie zabiegi chirurgiczne pomogą ci w razie problemów? Sprawdź, z jakiego wsparcia możesz skorzystać jako pacjent.

Zatoka szczękowa i jej funkcje

Zatoka szczękowa ma ogromny wpływ na ogólny stan twojego zdrowia, gdyż:

  • ogrzewa powietrze, które trafia do twojego organizmu;
  • odpowiada za wytwarzanie rezonansu w chwili, gdy mówisz lub śpiewasz.

Plastyka zatoki szczękowej – najczęstsze zabiegi

Chirurgia szczękowa często okazuje się niezbędna w przypadku polipów i torbieli, bywa też bezcenna przy urazach twarzoczaszki. Kiedy korzysta z niej stomatologia?

Plastyka zatoki szczękowej a powikłania po ekstrakcji zęba

Chirurgia stomatologiczna często staje się niezbędna po usunięciu zęba. Bywa, że po takim zabiegu w jamie ustnej zaczyna się pojawiać wiele problemów. Jednym z nich jest przetoka. Tu infekcje mogą pojawić się m.in. wtedy, gdy po ekstrakcji zęba dojdzie do otwarcia połączenia ustno-zatokowego. Przy małym otwarciu, stomatolog zwykle czeka na moment, gdy dojdzie do samoistnego zasklepienia, jednak w poważniejszych przypadkach niezbędna staje operacja. Podczas zabiegu nacinany jest płat śluzówkowo-okostnowy, który pomaga w zamknięciu otwarcia przetoki.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – jakie metody są wykorzystywane w implantacji?

Zabiegi chirurgiczne podniesienia dna zatoki szczękowej mogą się okazać bardzo ważnym elementem przygotowania do zabiegu wszczepienia implantów. Korzysta się z niego m.in. przy zaniku kości wyrostka zębodołowego, w przypadku którego uniesienie dna zatoki szczękowej jest podstawą. W trakcie zabiegu lekarz koncentruje się na tych fragmentach kości, w przypadku których proces regeneracji jest niezwykle ważny, i wszczepia tam odpowiedni materiał.

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej może być przeprowadzony:

  • metodą zamkniętą – gdy materiał pozwalający na regenerację kości wszczepiany jest w zębodół przygotowany pod implanty;
  • metodą otwartą – gdy chirurg stomatolog, ze względu duże braki tkanki kostnej, musi wszczepić materiał regeneracyjny przez otwarcie zatoki szczękowej.

Problemy związane z zatoką szczękową mogą przybierać różne formy. Co je łączy? To, że w procesie leczeni rolę niezwykle ważną odgrywa chirurgia. Prosty zabieg może zdziałać cuda, a im prędzej zdecydujesz się na jego przeprowadzenie, tym lepiej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
wypełnienie glasjonomerowe

Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego

Next Post
ból dziąsła

Ból dziąsła – przyczyny bólu dziąseł i domowe sposoby na leczenie zapalenia przyzębia

Related Posts