Co najmocniej zagraża zatoce szczękowej? Bliskość jamy nosowej sprawia, że największym problemem są infekcje bakteryjne oraz wywołane przez nie stany zapalne. Sporym zagrożeniem dla tych zatok mogą być też zabiegi stomatologiczne, w szczególności ekstrakcja zęba. Jakie zabiegi chirurgiczne pomogą ci w razie problemów? Sprawdź, z jakiego wsparcia możesz skorzystać jako pacjent.
Zatoka szczękowa i jej funkcje
Zatoka szczękowa ma ogromny wpływ na ogólny stan twojego zdrowia, gdyż:
- ogrzewa powietrze, które trafia do twojego organizmu;
- odpowiada za wytwarzanie rezonansu w chwili, gdy mówisz lub śpiewasz.
Plastyka zatoki szczękowej – najczęstsze zabiegi
Chirurgia szczękowa często okazuje się niezbędna w przypadku polipów i torbieli, bywa też bezcenna przy urazach twarzoczaszki. Kiedy korzysta z niej stomatologia?
Plastyka zatoki szczękowej a powikłania po ekstrakcji zęba
Chirurgia stomatologiczna często staje się niezbędna po usunięciu zęba. Bywa, że po takim zabiegu w jamie ustnej zaczyna się pojawiać wiele problemów. Jednym z nich jest przetoka. Tu infekcje mogą pojawić się m.in. wtedy, gdy po ekstrakcji zęba dojdzie do otwarcia połączenia ustno-zatokowego. Przy małym otwarciu, stomatolog zwykle czeka na moment, gdy dojdzie do samoistnego zasklepienia, jednak w poważniejszych przypadkach niezbędna staje operacja. Podczas zabiegu nacinany jest płat śluzówkowo-okostnowy, który pomaga w zamknięciu otwarcia przetoki.
Podniesienie dna zatoki szczękowej – jakie metody są wykorzystywane w implantacji?
Zabiegi chirurgiczne podniesienia dna zatoki szczękowej mogą się okazać bardzo ważnym elementem przygotowania do zabiegu wszczepienia implantów. Korzysta się z niego m.in. przy zaniku kości wyrostka zębodołowego, w przypadku którego uniesienie dna zatoki szczękowej jest podstawą. W trakcie zabiegu lekarz koncentruje się na tych fragmentach kości, w przypadku których proces regeneracji jest niezwykle ważny, i wszczepia tam odpowiedni materiał.
Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej może być przeprowadzony:
- metodą zamkniętą – gdy materiał pozwalający na regenerację kości wszczepiany jest w zębodół przygotowany pod implanty;
- metodą otwartą – gdy chirurg stomatolog, ze względu duże braki tkanki kostnej, musi wszczepić materiał regeneracyjny przez otwarcie zatoki szczękowej.
Problemy związane z zatoką szczękową mogą przybierać różne formy. Co je łączy? To, że w procesie leczeni rolę niezwykle ważną odgrywa chirurgia. Prosty zabieg może zdziałać cuda, a im prędzej zdecydujesz się na jego przeprowadzenie, tym lepiej.
Może Cię także zainteresować:
- Chirurgia szczękowa a chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?
- Chirurgia stomatologiczna – czym zajmuje się chirurg stomatolog?
- Resekcja zęba – zabieg chirurgiczny ratujący zęby! Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?
- Chirurgiczne usuwanie zęba. Cena, zabieg, wskazania
- Ekstrakcja zęba – kiedy jest niezbędna? Jak dbać o jamę ustną po takim zabiegu stomatologicznym?
- Ortognatyka – poznaj możliwości chirurgii szczękowo-twarzowej
- Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania, zalecenia, powikłania. Wszystko, co musisz wiedzieć o usuwaniu zębów mądrości!