stomatolog a dentysta

Stomatolog a dentysta – czy różnią się tylko nazwą? To zależy od kraju, w którym mieszkasz!

Jakub Kaczmarek
Kiedy boli cię ząb, nie zastanawiasz nad znaczeniem poszczególnych nazw, tylko szukasz jak najszybszej pomocy. Stomatolog a dentysta – jaka jest między nimi różnica? Aby się dowiedzieć, przeczytaj nasz artykuł!

Stomatolog a dentysta – nazewnictwo ujednolica te dwie specjalizacje w obszarze Unii Europejskiej, ale w wielu krajach są to dwie odrębne praktyki. Mieszkańcy Polski mogą udać się do gabinetu, na którym będzie wisiała tabliczka z jedną bądź drugą nazwą i w obydwu otrzymają taką samą pomoc. Jednak w innych krajach, takich jak Wielka Brytania, już niekoniecznie. Lepiej zatem wiedzieć skąd wzięło się rozróżnienie na poszczególne tytuły i jakie uprawnienia mają lekarze, którzy się nimi posługują. Sprawdź!

Poznaj pochodzenie obydwu słów, a dowiesz się, czy można je stosować zamiennie

W niektórych gabinetach określenie stomatologa „dentystą” może zostać źle odebrane. Naukowa terminologia słowa stomatolog pochodzi od greckich słów, gdzie stoma oznacza „usta”, a logia to „nauka”. Słowo dentystyka natomiast pochodzi od łacińskiego dens oznaczającego „zęby”. Zatem stomatolog ma wiedzę w znacznie szerszym zakresie leczenia niż dentysta, który zajmuje się tylko chorobami zębów. W Polsce od 2002 roku, czyli od wstąpienia do UE, przepisy to ujednoliciły i akceptowane są obydwie jako uprawniające do wykonywania zawodu lekarza dentysty zajmującego się leczeniem całej jamy ustnej.

Stomatologia w Polsce. Jak zostać lekarzem dentystą?

Prawo do wykonywania zawodu otrzymać mogą absolwenci studiów stomatologicznych. Tak więc muszą rozpocząć od 5-letnich studiów medycznych. W tym czasie oprócz wiedzy teoretycznej poznają tajniki zawodu od strony praktycznej, czyli kontaktu z pacjentem i jego schorzeniami. Pełne prawo do prowadzenia gabinetu lekarsko-dentystycznego uzyskują dopiero po zdanym egzaminie dyplomowym i LDEK – Lekarsko Dentystycznym Egzaminie Końcowym. Niezbędny jest także roczny staż.

Stomatolog a dentysta – czy obaj pomogą ci równie skutecznie?

Obecnie po zakończeniu studiów wszyscy otrzymują tytuł lekarza dentysty. Tym samym stomatolodzy, których rok ukończenia studiów przypadał przed 2002, czują się zdegradowani. W Polsce zarówno lekarz stomatolog, jak i dentysta są specjalistami od zębów, chorób przyzębia, błony śluzowej, bólu zęba. Każdy z nich diagnozuje i zajmuje się profilaktyką. W gabinecie lekarsko-dentystycznym uzyskasz pomoc w typowych problemach z uzębieniem, ale także przy znacznie poważniejszych jak, na przykład, chirurgia szczękowo-twarzowa.

Czym się zajmują najczęściej wybierane specjalizacje stomatologiczne, czyli protetyka i endodoncja?

W gabinetach stomatologicznych spotkasz także stomatologów o konkretnych specjalizacjach jak protetyk czy endodonta. Dodatkową wiedzę młody lekarz zdobywa albo na wybranych kierunkach studiów, albo na kursach. Potwierdzona odpowiednimi dokumentami pozwala specjaliście skupić się na pacjentach z konkretnymi problemami.

Stomatologia zachowawcza i endodoncja

Z taką nazwą możesz spotkać się najczęściej, ponieważ najwięcej pacjentów potrzebuje właśnie profilaktyki. Podczas wizyt kontrolnych we wczesnych stadiach wykrywane i leczone są choroby zębów i jamy ustnej jak, na przykład, próchnica. Stomatolog endodonta zajmuje się leczeniem kanałowym, kiedy próchnica zaatakuje miazgę zęba i doprowadzi do stanu zapalnego tkanki.

Protetyka nie tylko dla starszych

Braki w uzębieniu kojarzone są głównie z osobami starszymi, ale w wyniku wypadków i chorób zęby można stracić w każdym wieku. Protetyka zajmuje się odtwarzaniem ubytków w uzębieniu i schorzeniami stawu skroniowo-żuchwowego.

Dentysta a stomatolog – w Polsce nie musisz wybierać. Z traktowaniem dentysty i stomatologa jako synonimów tego samego zawodu dentysty należy jednak uważać zwłaszcza poza granicami UE.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
soda na ból zęba

Soda na ból zęba – jak uśmierzyć ból bez wizyty u dentysty?

Next Post
pasta do zębów dla dzieci

Pasta do zębów dla dzieci z fluorem czy bez? Jaki powinna mieć skład?

Related Posts
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej