zapalenie miazgi

Zapalenie miazgi zęba – uchroń się przed bólem

Anna Wiktor
Silny, pulsujący ból? To może być zapalenie miazgi. Dolegliwość jest wyjątkowo nieprzyjemna, ale całkowicie uleczalna – pod warunkiem, że zareagujesz szybko. Dowiedz się, jak wygląda leczenie!

Zapalenie miazgi zęba jest bardzo bolesne. To wystarczający powód, by jak najszybciej zacząć je leczyć. Ból to jednak nie wszystko – taka infekcja może powodować niebezpieczne zmiany w jamie ustnej, a nawet mieć wpływ na inne organy i układy organizmu. Dowiedz się, jak leczyć stan zapalny miazgi!

Kiedy może dojść do zapalenia miazgi?

Przyczyny zapalenia miazgi są bezpośrednio związane ze stanem jamy ustnej, przede wszystkim z rozwijającą się w zębach próchnicą. Gdy bakterie atakujące zęby dostają się (poprzez ubytki w szkliwie) do wnętrza zęba (zębiny), miazga zaczyna wytwarzać mechanizmy obronne. Właśnie to powoduje rozwój stanu zapalnego.

Inną przyczyną zapalenia może być uraz mechaniczny zęba. Jeśli wewnętrzne struktury zębowe zostaną odsłonięte, drobnoustroje mogą dostawać się do środka i powodować procesy zapalne.

Dość rzadko pojawiają się przyczyny krwiopochodne. Zapalenie może być wówczas powiązane z zapaleniem mięśnia sercowego, stawów, płuc, dną moczanową czy ropniem mózgu.

Zapalenie miazgi a martwica zęba

Czy stan zapalny ma cokolwiek wspólnego z martwicą miazgi? Tak, oba rodzaje zmian wewnątrz zęba bardzo często idą ze sobą w parze. Bardzo rzadko zdarza się, że obumiera cała miazga jednocześnie. Najczęściej jest tak, że część tkanki objęta jest zmianami martwiczymi, a w części rozwija się infekcja.

Charakterystyczne objawy stanu zapalnego

Ząb objęty zapaleniem wygląda tak samo jak zdrowe zęby. Najważniejszym objawem jest silny ból zęba – niemal zawsze nagły i pulsujący. Może on mieć różny charakter – samoistny, bez związku z bodźcami lub wywołany naciskiem i spożywaniem niektórych potraw.

Dla tego stanu chorobowego typowe są także obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, a także odczuwana wyższa temperatura zmienionego miejsca.

Zapalenie miazgi zęba – leczenie

Zapalenie to problem stomatologiczny, który wymaga natychmiastowej interwencji. Miazga jest tkanką zdolną do regeneracji. Po wykluczeniu bodźca powodującego zakażenia zmiany mogą się całkowicie cofnąć.

Jeśli powodem zapalenia miazgi zębowej była próchnica, rozwiązanie jest proste. Stomatolog usuwa zmienione chorobowo fragmenty tkanek i wykonuje wypełnienie. Jeśli zmiany są bardziej zaawansowane, konieczne może być leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu zainfekowanych tkanek, a następnie umieszczeniu w zębie specjalnej substancji o działaniu oczyszczającym i odkażającym. Miazga zostaje wówczas całkowicie zatruta, a ząb staje się martwy. Leczenie endodontyczne to jednak ostateczność – po takim zabiegu ząb staje się słabszy.

Niestety, nie zawsze jest możliwe uratowanie chorego zęba. Jeśli zapalenie miazgi jest rozwlekłe lub daleko posunięte, dentysta może zdecydować nawet o przeprowadzeniu zabiegu ekstrakcji.

Nieleczone zapalenie – poważne zagrożenie dla zdrowia

Gdy zauważysz u siebie objawy zapalenia miazgi, jak najszybciej umów się na wizytę u stomatologa. Na wczesnym etapie zmiany są jeszcze całkowicie odwracalne. Jeśli jednak zignorujesz problem, grożą ci poważne powikłania.

Najczęściej spotykanym powikłaniem jest zgorzel miazgi. W zakażonej tkance rozwijają się wówczas bakterie beztlenowe, które są przyczyną powstawania procesów gnilnych. Takie zakażenie może się przenosić na inne organy i układy. Najpoważniejsze schorzenia powiązane ze zgorzelą zęba to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa.

Inną nieprzyjemną konsekwencją zmian w miazdze jest zapalenie okostnej. To bardzo bolesna dolegliwość, objawiająca się bólem promieniującym na całą głowę i szyję, gorączką, a także złym samopoczuciem.

Środki przeciwbólowe na bolący ząb? To sposób wyłącznie na usunięcie skutku problemu, nie jego przyczyny. Jeśli od dłuższego czasu męczą cię dolegliwości bólowe, koniecznie umów się do dentysty. Bardzo możliwe, że usunięcie przyczyny problemu będzie łatwiejsze, niż myślisz. Zapalenie miazgi to problem, którego nie możesz ignorować!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
aparat kosmetyczny

Czym jest aparat kosmetyczny i w jakich typach występuje? Sprawdź, dla kogo jest taki aparat!

Next Post
aparat ruchomy

Aparat ruchomy – komu jest polecany ten typ aparatu ortodontycznego? Jakie zalety ma ruchomy aparat ortodontyczny?

Related Posts