Dłutowanie zęba nie brzmi najlepiej, ale jest bezpiecznym i powszechnie wykonywanym zabiegiem chirurgicznym. Dzięki niemu pozbywamy się ósemek, które najczęściej sprawiają problemy, a nie są niezbędne do funkcjonowania.
Leczenie ortodontyczne zdecydowanie nie należy do tanich. Sprawdź, jakie świadczenie i dofinansowanie do aparatu ortodontycznego 2024 r. może ci przysługiwać. Czy pacjenci mogą liczyć na refundację, jeśli dążą do prostych zębów? Przeczytaj!
Zdrowe dziąsła mają jednolitą fakturę i różowy kolor. Jakiekolwiek odchylenia od tej normy mogą oznaczać choroby. Sprawdź, co powoduje białe dziąsła, aby wiedzieć jak reagować i kiedy udać się do lekarza.
Przetoka zębowa objawia się przede wszystkim silnym bólem. Powodem jej powstania mogą być m.in. nieleczone zmiany próchnicze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ją wyleczyć oraz zapobiec jej w przyszłości!
Kserostomia, czyli suchość jamy ustnej, pojawia się wówczas, gdy ślinianki produkują zbyt mało śliny. Takie zaburzenie powoduje wiele problemów, może prowadzić do próchnicy, chorób dziąseł i różnego rodzaju zakażeń. Dowiedz się, jak leczyć schorzenie!
Odpowiedź na pytanie, jak długo może boleć ząb, nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wszystko zależy od intensywności, rodzaju i przyczyny dyskomfortu bólowego. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej!
Licówki ceramiczne cieszą się bardzo dużą popularnością wśród stomatologów. Jakie czynniki wpływają na ich popularność? Czy takie rozwiązanie będzie dla ciebie odpowiednie?
Czym wyróżnia się wybielanie zębów nakładkowe? Co jako pacjent musisz wiedzieć na ten temat? W dalszej części tekstu znajdziesz najważniejsze informacje na temat wybielania nakładkowego, z którego tak chętnie korzystają specjaliści.
Aparat ortodontyczny złożony jest z kilku elementów, takich jak m.in. zamki, łuk i ligatury. Ten ostatni element to po prostu gumki do aparatu, które nie są jedynie ozdobą. Czemu one służą? Dowiedz się, jakie jest ich zadanie!
Gorączka po wyrwaniu zęba powoduje stres u większości pacjentów. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? A może to normalny stan, który wystarczy przeczekać w domu? Podpowiadamy co zrobić, gdy po ekstrakcji zęba czujesz się osłabiony i gorączkujesz.
Wbrew obiegowej opinii sama pielęgnacja zębów nie zapewnia świeżego oddechu. Niemniej ważne jest czyszczenie języka. Jak czyścić język, aby zdrowie jamy ustnej było utrzymane na prawidłowym poziomie?
Ropa po wyrwaniu zęba to niestety dosyć często zdarzające się powikłanie. Czasem problem pojawia się w ciągu kilku dni po usunięciu zęba, a czasem – po kilku tygodniach. Jak sobie z nim radzić i czy zawsze jest konieczna wizyta w gabinecie dentysty?
Piękny uśmiech to marzenie wielu. Oprócz zdrowych i prostych zębów składa się na niego także ich kolor. Im bielszy, tym lepiej. Mogą w tym przeszkodzić przebarwienia na zębach, które sprawiają, że nawet zdrowe zęby tracą na urodzie.
Kieszonka dziąsłowa objawia się dość nieprzyjemnym bólem i zaczerwienieniem przyzębia. Powstaje przeważnie jako wynik długotrwałego zaniedbania higieny jamy ustnej, a jej leczenie wymaga zastosowania specjalistycznych metod.
Zauważyłeś białe lub żółtawe grudki na dziąsłach swojego dziecka? Takie objawy, choć zapewne wywołają Twój niepokój, mogą po prostu oznaczać, że u niemowlęcia pojawiły się perły Epsteina. Czym są te zmiany, skąd się biorą i jak z nimi postępować? Wyjaśniamy!
Stłoczenie zębów to sytuacja, gdy nachodzą one na siebie. Jakie są przyczyny powstawania tej wady zgryzu? Czy stłoczenie zębów wymaga leczenia ortodontycznego? Jak rozpoznać ten problem? Sprawdź!
Operacja ortognatyczna to zabieg polegający na zmianie położenia żuchwy i/lub szczęki. Skutkuje nie tylko prawidłowym zgryzem, lecz również poprawą jakości żucia. Dowiedz się więcej o tej operacji, czytając nasz artykuł!
Czyścik do języka to wygodne w użytkowaniu i niedrogie narzędzie, niezbędne do prawidłowego oczyszczenia jamy ustnej. Wiele osób zapomina jednak o konieczności mycia języka. Sprawdź, jak i po co używać takiej skrobaczki.
Strach przed dentystą wcale nie jest czymś, co powinno się ignorować ani bagatelizować. Nieleczona dentofobia może negatywnie wpłynąć na zdrowie zębów i jamy ustnej. Jak sobie z nią radzić, by nie doprowadzić do takich ubytków na swoim zdrowiu?
Zęby oczne, czyli które? Ząbkowanie to naturalny proces u dzieci, polegający na pojawianiu się w jamie ustnej kolejnych zębów mlecznych. Dzieci do 6. roku życia mają tylko 20 zębów, w tym trójki – zęby oczne. Czym one są? Sprawdź!
Zapalenie dziąseł u dziecka powstaje w wyniku nieprawidłowej i nieregularnej higieny jamy ustnej. Pierwszym i najczęstszym objawem tego zjawiska jest krwawienie i nadwrażliwość przyzębia. Dowiedz się, jak leczyć stan zapalny jamy ustnej u dzieci.
Różne rodzaje zębów człowieka odpowiadają za różne funkcje. Jaka jest rola siekaczy i kłów w spożywaniu posiłków? Po co dokładnie wyrastają nam zęby mądrości? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Wyrostek zębodołowy to ważna część jamy ustnej. Odpowiada za ułożenie zębów i ich stabilność w szczęce. Gdy dochodzi do jego zapalenia, pojawia się uciążliwy ból i uczucie pulsowania, a leczenie tego stanu domowymi sposobami nie jest możliwe.
Bruksizm to nawykowe i niekontrolowane ruchy szczęką, czyli zaciskanie i zgrzytanie. Ten nawyk może poważnie zaszkodzić twoim zębom. Czy da się z nim walczyć? Czytaj nasz tekst i dowiedz się, jak leczyć ten problem!
Masz wadę zgryzu i musisz rozpocząć leczenie ortodontyczne, a nie chcesz, aby aparat ortodontyczny był widoczny? Dobrym rozwiązaniem zatem może być aparat estetyczny, który zapewni komfort psychiczny. Sprawdź, jakie są jego rodzaje i kiedy możesz go wybrać!
Stan, w którym dochodzi do uszkodzenia zębów i kości na skutek nadmiernego spożywania lub zewnętrznego stosowania fluoru, nazywa się fluorozą. Przy tym schorzeniu najpierw zauważysz białe plamy na szkliwie. Czytaj dalej, by zapobiec poważnym problemom!
Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się odbudową utraconych lub uszkodzonych zębów. Istnieją różne rodzaje protez zębowych ruchomych i stałych, a każdy z nich przeznaczony jest do innej sytuacji.
Czerniak kojarzony jest przede wszystkim jako nowotwór skóry, dlatego też jego umiejscowienie w jamie ustnej wielu osobom wydaje się czymś niemożliwym. Niestety, ten złośliwy nowotwór może również zaatakować błony śluzowe w gardle czy podniebieniu. Dowiedz się jakie objawy daje czerniak w jamie ustnej – wczesne wykrycie zmian to większe szanse na pomyślne zakończenie późniejszego leczenia!
Tyłozgryz to wada zgryzu, której skutki mają zasięg dużo szerszy niż tylko estetyczny. Nieleczony może powodować poważne problemy. Dowiedz się, w jaki sposób na niego zareagować. Czym jest tyłozgryz i na czym dokładnie polega?