chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna – czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Anna Wiktor
Leczenie chorób uzębienia wymaga niekiedy podjęcia bardziej radykalnej interwencji. Wówczas z pomocą przychodzi chirurgia stomatologiczna. Specjaliści tej dziedziny oferują pomoc stomatologom i pacjentom. Dowiedz się więcej o tej dziedzinie stomatologii.

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która obejmuje m.in. usuwanie zębów zatrzymanych, resekcje wierzchołka korzenia, hemisekcje, podcinanie wędzidełek warg i języka. Zabiegi mogą też stanowić przygotowanie jamy ustnej pod leczenie protetyczne lub implantologiczne. Dowiedz się, jakie zadania wchodzą w zakres stomatologii chirurgicznej.

Chirurgia stomatologiczna – najczęstsze zabiegi w obrębie jamy ustnej

Pacjenci na ogół boją się, że zabieg będzie wiązać się z bólem lub narkozą. Tymczasem nowoczesna chirurgia dentystyczna oferuje rozwiązania, które w dużym stopniu zmniejszają dyskomfort oraz strach przed zaplanowanym zabiegiem. Do najczęstszych usług klasyfikujących się jako zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, zaliczają się:

  • ekstrakcja ósemek, potocznie zwanych zębami mądrości;
  • usuwanie torbieli zębów;
  • usuwanie lub odsłanianie zębów zatrzymanych częściowo, lub w całości w żuchwie, lub szczęce;
  • zabiegi wykonywane w ramach przygotowania do zabiegów protetycznych lub wszczepienia implantu;
  • usuwanie korzeni zębowych (hemisekcje);
  • usuwanie nowotworów jamy ustnej;
  • podniesienie dna zatoki szczękowej;
  • resekcje wierzchołków korzeni zębowych.

Powikłania po interwencjach chirurgicznych w jamie ustnej

Wszelkie zabiegi chirurgiczne to ingerencja w organizm człowieka. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarz wraz z personelem medycznym przestrzegali sterylnych warunków leczenia. Każda interwencja chirurgiczna wiąże się także z ryzykiem powikłań. Do najczęstszych zalicza się m.in.: nadmierne krwawienie, reakcję alergiczną na znieczulenie lub suchy zębodół.

Przygotowanie do operacji – rodzaje znieczulenia

Strach przed bólem bywa niekiedy na tyle paraliżujący, że pacjenci latami zwlekają z odwiedzinami gabinetu dentystycznego. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ współczesna stomatologia oferuje zupełnie bezbolesne metody leczenia. Rodzaj znieczulenia oraz jego dawkę ustala lekarz, mając na uwadze ogólny stan zdrowia pacjenta. Najczęściej lekarz podaje znieczulenie:

  • nasiękowe przez nastrzyknięcie tkanek miękkich bezpośrednio w miejscu zabiegu, stosuje się je głównie przy leczeniu zębów górnych;
  • przewodowe przez wstrzyknięcie substancji znieczulającej w obręb lub bezpośrednie sąsiedztwo pnia nerwu, stosowane głównie dla zębów dolnych;
  • śródwięzadłowe polega na wstrzyknięciu zawartości strzykawki bezpośrednio do szpary ozębnowej. W ten sposób znieczula się konkretny ząb;
  • bezigłowe za pomocą strzykawki bezigłowej. Środek znieczulający zostaje wtłoczony pod dużym ciśnieniem pod błonę śluzową w postaci cienkiego strumienia.

Jakie badania przed zabiegiem może zlecić chirurg stomatologiczny?

Podczas pierwszej wizyty w klinice lekarz specjalista zapozna się z twoim stanem zdrowia, a w szczególności ze zmianami w obrębie jamy ustnej. W trakcie kolejnych etapów diagnostyki może poprosić cię o wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą mu dobrać odpowiednią metodę leczenia. Do zabiegu operacyjnego mogą być potrzebne zdjęcie pantomograficzne oraz wyniki tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. To na ich podstawie lekarz określić np. położenie korzenia zęba. Ważne jest, abyś ty także zapoznał się z planem działania lekarza i dobrze rozumiał poszczególne etapy czekającego cię leczenia.

Zabiegi chirurgiczne w renomowanych klinikach są niestety dość drogie, choć niewątpliwą ich zaletą jest szybki czas oczekiwania na zabieg oraz indywidualne podejście do pacjenta. Niemniej, jeśli chcesz, możesz skorzystać z porady specjalisty w ramach świadczeń NFZ. W poradniach chirurgii szczękowo-twarzowej w ramach kontraktu z NFZ wykonuje się m.in. ekstrakcje zęba, nacięcia i drenaż ropni na dziąsłach, usuwanie szwów, wycinanie zmian błony śluzowej, usunięcia torbieli zębopochodnych. Nie zwlekaj więc z wizytą u stomatologa, bo, jak widzisz, nie ma się czego bać.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
choroby dziąseł

Najczęstsze choroby dziąseł – rodzaje, profilaktyka i leczenie

Next Post
białe plamki na zębach

Białe plamki na zębach – skąd się biorą przebarwienia? Możliwe metody leczenia

Related Posts