Dłutowanie zęba dotyczy najczęściej ósemek nazywanych też zębami mądrości. Skąd wzięła się ich nazwa? Są to ostatnie w kolejce zęby, które wyżynają się w okresie 17-21 roku życia, czyli wtedy, kiedy człowiek teoretycznie nabywa mądrości wraz z wejściem w dorosłość. Zęby te są trzecimi z kolei zębami trzonowymi i nie są nam niezbędne. Co więcej, na przestrzeni wieków, w drodze ewolucji i zmian w żywieniu i układzie całej twarzoczaszki stały się wręcz niepotrzebne. Są zębami szczątkowymi i często zdarza się, że mimo iż wykształcił się zawiązek zęba, jego wzrost z różnych powodów został zatrzymany.
Ząb zatrzymany – przyczyna, rozpoznanie, leczenie, czyli kiedy należy usunąć zęby mądrości
Ząb zatrzymany to właśnie taki, dla którego zabrakło miejsca w łuku zębowym żuchwy lub szczęki. Zdarza się, że jest tylko lekko widoczny lub rośnie krzywo. Innym powodem, dla którego jego wyrzynanie nie jest prawidłowe to;
- późna utrata zębów mlecznych,
- utknięcie w kości szczęki,
- genetyczne uwarunkowania.
Ósemka wyrżnięta całkowicie lub częściowo, krzywa sprawia wiele kłopotów, dlatego najczęstszym sposobem, żeby im zapobiec jest właśnie zabieg dłutowania zęba, czyli jego chirurgiczne usunięcie.
Jakie dolegliwości może powodować ząb mądrości, skąd ta zła sława zęba
Ząb mądrości oprócz eleganckiej nazwy kojarzony jest raczej negatywnie. Podczas wyżynania odczuwany jest ból nie tylko szczęki, ale często także głowy. Ze względu na położenie trudno do niego dotrzeć szczoteczką. Szybko gromadzą się wokół niego resztki pokarmów i sprzyjają powstawaniu kamienia i próchnicy. Trudno dostępny jest także dla stomatologa, kiedy trzeba go leczyć. Zepsuty, staje się zagrożeniem dla zębów sąsiednich. Może powodować:
- stany zapalne,
- stały ból wynikający z ucisku
- obrzęk,
- szczękościsk (trudności w całkowitym otwarciu ust),
- parodontozę,
- wady zgryzu.
Przygotowanie pacjenta do zabiegu stomatologicznego
Sam zabieg w trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od tego, czy jest to ząb zatrzymany, czy wyrósł krzywo i gdzie znajdują się korzenie zęba. Poprzedzony jest więc dokładnymi badaniami w tym zdjęciem RTG pantomograficznym ukazującym górną i dolną szczękę i tomografią stożkową CBTC.
Pacjenci często obawiają się bólu w trakcie operacji, ale wystarczy miejscowe znieczulenie nasiękowe. Zaleca się, żeby pacjent był wypoczęty i po posiłku, gdyż zaraz po zabiegu (ok.2 godziny) nie wolno jeść i pić, a dokuczliwość rany może utrudniać spokojny sen.
Czym jest znieczulenie nasiękowe
Ten rodzaj znieczulenia powoduje, że zablokowane zostaje czucie nerwów w zębinie poddanego leczeniu lub usuwaniu zęba. Polega na wykonaniu licznych nakłuć w błonę śluzową i wstrzykiwanie niewielkich ilości leku jak najbliżej korzenia konkretnego zęba. Utrzymuje się do kilku godzin po zabiegu i dodatkowo chroni przed naturalnymi konsekwencjami naruszenia tkanki dziąsła. Najlepiej nie dopuścić do powrotu bolesności i zanim znieczulenie przestanie działać, zażyć odpowiednio wcześnie zalecone przez lekarza środki przeciwbólowe.
Etapy usuwania ósemek, czyli jak wygląda dłutowanie zęba w praktyce
Zdarza się, że dostęp do zębów stałych jest utrudniony. Podobnie, kiedy zniszczenie zęba (np. w wyniku postępującej próchnicy) jest zbyt duże, istnieje ryzyko ukruszenia i złamania korzenia. Żeby tego uniknąć, zamiast kleszczy stosuje się dłutowanie zewnątrzzębodołowe lub wewnątrzzębodołowe. W przypadku dłutowania zęba zatrzymanego najczęściej wybierany jest sposób drugi. Polega na nacięciu błony śluzowej, żeby umożliwić dostęp do niego. Następnie chirurg odsłania koronę wiertłami (dawniej dłutami), usuwa nadmiar kości w zębodole. Dopiero potem przy użyciu dźwigni usuwa ząb.
Zabezpieczenie powstałej rany
Konieczne jest założenie szwów na powstałą po nacięciu i ekstrakcji zęba ranę. Zostaną zdjęte podczas wizyty kontrolnej po około 7-10 dniach. Chirurg sprawdzi także, czy prawidłowo zawiązał się skrzep, czy nie grozi powikłanie w postaci suchego zębodołu, lub zapalenie okostnej. W razie nadmiernego bólu, obrzęku, nadmiernego krwawienia pacjent powinien zgłosić się wcześniej niż przewiduje termin kontroli.
Zalecenia po zabiegu ekstrakcji zęba w celu uniknięcia powikłań
Zaleceń pozabiegowych nie należy lekceważyć, jeżeli chcemy jak najszybciej pozbyć się bólu i obrzęku, który jest zwykłym efektem usunięcia zęba. Po ustaniu znieczulenia dolegliwości bólowe mogą utrudniać jedzenie i sprawiać dyskomfort nawet kilka dni po zabiegu. Dobrze jest stosować zimne okłady przykładane do zewnętrznej strony policzka i stosować środki przeciwbólowe. Lekarz może przepisać antybiotyk, który nie dopuści do rozwoju zakażenia bakteryjnego. Należy pamiętać, że jama ustna to miejsce, w którym gojenie się ran jest utrudnione ze względu wilgotne środowisko.
Inne zalecenia po dłutowaniu ósemek
Po około 7 dniach, jeżeli nie dojdzie do powikłań, zamyka się zębodół. W tym czasie należy odstawić kofeinę, alkohol i papierosy. Nie powinno się płukać jamy ustnej a pokarmy najlepiej spożywać półpłynne, letnie i niewymagające gryzienia. Najlepiej unikać wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężarów i nadmiernego ciepła. Mogą powodować zwiększenie ciśnienia i krwawienia z rany.
Wykorzystaj, nie wyrzucaj. Zdrowy ząb może posłużyć jako naturalny implant.
Zdrowa ósemka lub jej zawiązek może posłużyć do autoprzeszczepu. Ten zabieg chirurgii stomatologicznej stosuje się najczęściej, kiedy są takie wskazania leczenia ortodontycznego uzupełnienia szczęki lub żuchwy zamiast implantu. Badania wykazują, że takie przeszczepy, mimo że skomplikowane są bardzo skuteczne. Przeszczepiony ząb bez trudu przyjmuje się i szybko regeneruje. Nie może być jednak wykorzystany u innej osoby, bo taki zabieg nie rokuje dobrze.
Stomatologia to stale rozwijająca się dziedzina. Leczenie zębów dzisiaj różni się ogromnie od tego kilkanaście lat temu. Wynika to między innymi z coraz nowocześniejszego sprzętu, z którego można korzystać podczas diagnozy i zabiegów. Usprawnia on pracę lekarzy dentystów, często w ogóle umożliwia wykonanie bardziej skomplikowanych zabiegów. Sprawia też, że pacjent na fotelu dentystycznym spędza mniej czasu a wizyty są bezbolesne i zdecydowanie bardziej komfortowe. Dzięki takiemu postępowi każdy może pozbyć się bólu, uciążliwych dysfunkcji w jamie ustnej oraz zadbać o zdrowy i piękny uśmiech.
Może Cię także zainteresować:
- Ząb zatrzymany – czym jest i jak się go leczy?
- Anodoncja – czy ten problem dotyczy również ciebie?
- Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?
- Ból zęba utrudnia ci życie? Ustal jego źródło i zacznij leczenie
- Przodozgryz – jak leczyć wadę zgryzu u dzieci i dorosłych?
- Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból i ile on trwa?
- Hipodoncja, czyli nieprawidłowości rozwojowe zębów. Genetyczny brak zawiązków zębów