gnijący ząb

Gnijący ząb – przyczyny, objawy, leczenie oraz poważne konsekwencje schorzenia

Anna Wiktor
Gnijący ząb, znany również jako zgorzel zęba, to poważne schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Nie tylko sprawia ogromny ból, lecz także może wywołać stan zapalny organizmu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym dokładnie jest zgorzel zęba oraz jak go leczyć!

Najczęstszą przyczyną gnijącego zęba jest nieleczona próchnica. W momencie, gdy ząb zaczyna gnić, konieczna jest natychmiastowa wizyta u dentysty, ponieważ może to doprowadzić do martwicy zęba lub dostania się bakterii do krwiobiegu, co może skutkować zawałem lub problemami z nerkami.

Gnijący ząb – przyczyny i objawy zgorzeli zęba

Obumieranie tkanek wywołane jest najczęściej bakteriami. Gnijący ząb to tak naprawdę rozkład gnilny miazgi, wypełniającej komorę i kanały zęba. Jama ustna to idealne środowisko dla rozwoju bakterii, ponieważ zachowuje wilgoć, przy stosunkowo wysokiej temperaturze. Główną przyczyną zapalenia miazgi zęba jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, na którą składają się: zbyt rzadkie i niedokładne mycie zębów, zapominanie o szorowaniu języka, brak nitkowania przestrzeni międzyzębowych, a także wysokocukrowa dieta. Zbyt duża ilość węglowodanów w posiłkach, połączona z nieodpowiednią higieną znacznie przyspiesza procesy próchnicotwórcze.

Charakterystyka gnijącego zęba

Za zgorzel miazgi zębowej odpowiadają bakterie beztlenowe. Przedostają się do wnętrza zęba przez ubytek w postaci próchnicy lub przez kanaliki zębowe. Rozwijający się stan zapalny prowadzi do gnicia miazgi, czego efektem jest jej obumarcie. Wyróżniamy różne postaci gnijącego zęba:

  • zgorzel otwarta – jest to powolny proces rozwijający się w komorach otwartych
  • zgorzel zamknięta – rozwijająca się szybko w zamkniętych komorach, przez co może łatwiej dojść do powikłań
  • zgorzel częściowa – obejmująca tylko część miazgi zęba
  • zgorzel całkowita – obejmująca cały ząb, łącznie z koroną i korzeniem zęba

Objawy

Zgorzel zęba objawia się przede wszystkim pulsującym, silnym bólem, promieniującym aż do głowy. Ból zęba utrudnia spożywanie posiłków, a nawet napojów. Częste są także przebarwienia szkliwa. Gnijącemu zębowi towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, spowodowany beztlenowymi bakteriami. Ze zgorzeli zęba wydostają się toksyczne substancje, które są niebezpieczne dla okolicznych zębów i tkanek, a także dla całego organizmu (np. nerek i serca). Dodatkowo, rozwijającemu się stanowi zapalnemu towarzyszy często podwyższona temperatura i obrzęk żuchwy i/lub szczęki.

Przewlekłe włókniste zapalenie miazgi zębowej

Przewlekłe zapalenie miazgi charakteryzuje się głównie bólem podczas jedzenia gorących posiłków. Poza tym, jego przebieg jest raczej bezobjawowy, przez co ciężko jest zauważyć zmiany samemu. W przypadku tego zapalenia, komora miazgi jest otwarta, co oznacza, że komunikuje się z jamą ustną, co może powodować wydostawanie się toksyn i niebezpieczeństwo dla innych zębów. Objawem klinicznym, który występuje, gdy zapalenie jest zaawansowane, jest przerost tkanki, określany „dzikim mięsem”. Przewlekłe zapalenie miazgi pojawia się głównie w stomatologii dziecięcej.

Gnijący ząb – leczenie

Leki przeciwbólowe, a nawet antybiotyki nie będą wystarczające, by wyleczyć ząb. Pomogą wyłącznie w chwilowym uśmierzeniu bólu, jednak pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest udanie się do dentysty. Jedynym ratunkiem dla gnijącego zęba jest leczenie endodontyczne, czyli tzw. kanałowe. Jest ono możliwe tylko wtedy, gdy dentysta widzi szansę na odbudowanie zęba. Jeśli stan zgorzeli zęba nie pozwala na przeprowadzenie leczenia kanałowego, pozostaje tylko ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. By podjąć decyzję o leczeniu, dentysta zleci wykonanie zdjęcia RTG.

Przebieg leczenia endodontycznego

Zgorzel zęba jest schorzeniem, którego leczenie wymaga kilku wizyt. Po otrzymaniu wyników badań rentgenowskich, stomatolog rozpocznie antyseptyczną kurację, zwaną potocznie zatruciem zęba. Na następnej wizycie zlikwiduje zainfekowane próchnicą tkanki. Kolejnym krokiem będzie opracowanie kanałów zębowych, oczyszczenie zęba z niechcianych drobnoustrojów oraz osuszenie jamy zęba. Podczas kolejnej wizyty dentysta założy wkładkę dezynfekującą, którą należy nosić kilka dni. Leczenie kanałowe kończy się wypełnieniem kanałów oraz założeniem stałego wypełnienia

Nieleczony gnijący ząb – konsekwencje

Niewyleczona w porę zgorzel zęba, może prowadzić do groźnych komplikacji, m.in.: stanu zapalnego okostnej, zniszczenia kości przy gnijącym zębie, zakażenia tkanek, powstania torbieli, ropni, przetok zębowych lub ziarniaków. Najbardziej poważne konsekwencje są związane z przedostaniem się bakterii do krwiobiegu, co może skutkować zawałem, zapaleniem mięśnia sercowego, sepsą, zapaleniem kłębuszkowym nerek, chorobami układu krążenia, a nawet powikłaniami ginekologicznymi.

Profilaktyka

By nie dopuścić do tak poważnych schorzeń, trzeba odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej oraz odwiedzać gabinet stomatologiczny przynajmniej 2 razy w roku. Dzięki regularnym wizytom pacjent uchroni się przed wieloma dolegliwościami bólowymi oraz ubytkami, a także będzie mógł w porę zareagować. Do najczęstszych błędów popełnianych podczas dbania o uzębienie, należą błędy podczas szczotkowania.

Zabiegi stomatologiczne

Do popularnych zabiegów stomatologicznych, będących profilaktyką należy m.in. higienizacja zębów. Jest to oczyszczanie osadów oraz kamienia nazębnego. Wpływa korzystnie nie tylko na stan zębów, lecz również przynosi efekt wybielający. Składa się z kilku etapów:

  • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego
  • piaskowanie, dzięki któremu pozbędziesz się osadów i przebarwień
  • polerowanie, które wygładza powierzchnię zęba oraz zabezpiecza ją przed nadmiernym odkładaniem się nalotów
  • fluoryzacja, czyli wzmacniające lakierowanie zębów, zwiększające odporność na próchnicę

Prawidłowe mycie zębów

Prawidłowe mycie zębów to przede wszystkim odpowiedni czas szczotkowania. Według dentystów powinien wynosić minimum 2 minuty. Zęby powinny być szczotkowane i nitkowane po każdym posiłku. Pozwoli to na usunięcie resztek jedzenia, dzięki czemu nie będą rozkładać się w jamie ustnej, powodując m.in. brzydki zapach z ust. Kolejnym błędem popełnianym podczas mycia zębów jest zbyt miękka lub zbyt twarda szczoteczka. Przy wyborze szczoteczki powinniśmy się kierować indywidualnymi potrzebami, zależnymi od wieku czy stanu uzębienia i przyzębia. Nie zapominaj również o dokładnym czyszczeniu języka.

Odpowiednia dieta

Problemy w obrębie jamy ustnej nie są spowodowane wyłącznie niewystarczającą higieną. Częstą przyczyną jest również niezdrowa dieta, bogata w cukry, słodycze, przekąski oraz wysoko przetworzone produkty. Cukry są pożywką dla bakterii. Nadmiar cukrów prostych połączony z niedbałą higieną przyczynia się do powstawania zmian próchniczych. Już 5 minut po spożyciu posiłku znacząco spada pH jamy ustnej. Zanim kwasy zostaną zneutralizowane przez ślinę może minąć kolejne 30-60 minut, co sprawia, że bakterie mają wystarczająco dużo czasu na skumulowanie się.

Gnijący ząb – podsumowanie

Zgorzel miazgi zęba, to tak naprawdę ostatni możliwy moment na udanie się do dentysty, jeśli zależy Ci na wyleczeniu zęba. Przyczyną gnijącego zęba jest nieleczona, bardzo zaawansowana próchnica, powodująca stan zapalny. Jeśli w porę nie udasz się do stomatologa, możesz doprowadzić do martwicy zęba, której konsekwencją będzie ekstrakcja zęba. Jednak skutki zgorzeli zęba mogą być o wiele gorsze. Rozwijające się bakterie mogą przedostać się do krwiobiegu, a wtedy może grozić Ci zawał serca lub sepsa. Nie warto ignorować psujących się zębów i chodzić regularnie do dentysty.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
słodko w ustach

Słodko w ustach, czyli dlaczego takie uczucie się pojawia i o czym może świadczyć?

Next Post

Zdrętwiały język po usunięciu ósemki

Related Posts