Czym jest pantomogram?
- Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy.
- Zdjęcie RTG pozwala zobaczyć wszystkie zęby oraz kości szczęki. Jest to niezwykle pomocne w diagnostyce dentystycznej.
- Jak odczytać pantomogram? Warto przyjrzeć się dokładnie zdjęciu, a także poprosić o pomoc swojego lekarza.
- Ilość promieniowania wykorzystywanego do wykonania zdjęć jest niewielka i bezpieczna dla większości zdrowych osób.
RTG zębów: kiedy i dlaczego warto wykonać zdjęcie
Czym jest pantomogram? Najprościej można powiedzieć, że jest to zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy wykonane za pomocą specjalnego urządzenia, pantomografu. Obecnie zdjęcie tego typu przez wielu stomatologów traktowane jest jako podstawowe narzędzie diagnostyczne. I nic dziwnego! Na podstawie pantomogramu dentysta jest w stanie ocenić stan twojego uzębienia. Dokładnie widzi, które zęby były leczone kanałowo albo są w nich założone plomby. Wykonanie zdjęcia przed rozpoczęciem leczenia pozwala też stwierdzić, czy i które zęby wymagają naprawy – dentysta zobaczy rozwijającą się próchnicę, nawet jeśli ta jest ukryta pod założoną już plombą.
Zdjęcie pantomograficzne ułatwia także postawienie diagnozy w takich stanach jak pęknięcie korzenia, stan zapalny kości szczęki albo resorpcja korzenia zębowego. Jeśli w jamie ustnej rozwija się stan zapalny albo dolegliwości bólowe, na podstawie pantomogramu można stwierdzić, co jest ich przyczyną oraz czy konieczne będzie podjęcie leczenia kanałowego. Widać również m.in. czy problem wynika np. z pozostawionego w kanale złamanego narzędzia stomatologicznego. Na podstawie zdjęcia pantomograficznego możliwa jest wreszcie ocena stanu zębów zatrzymanych w dziąsłach (u dorosłych zwykle ósemek).
Pantomogram – jak odczytać obraz widziany na zdjęciu
Miałeś wykonany pantomogram? Jak odczytać obraz widoczny na zdjęciu? Najbezpieczniej o komentarz poprosić swojego stomatologa! Lekarz powinien dokładnie wyjaśnić pacjentowi nie tylko to, jak przebiegać będzie badanie, ale też jak odczytać jego wynik.
Przede wszystkim trzeba dokładnie przyjrzeć się widocznym na zdjęciach obrazom szczęki lub żuchwy.
- Plomby zębowe są widoczne jako jaśniejsze „plamy” na tle zęba. Jeśli pod nimi rozwija się próchnica lub stan zapalny, zauważysz w tym miejscu ciemniejsze, szare pole (cień).
- Pęknięcie korony lub korzenia zębowego będzie widoczne jako niewielka szczelina w wybranym miejscu.
- Wypełnione kanały, po przebytym leczeniu kanałowym, będzie dobrze widać jako białe „nici” ustawione pionowo w zębie.
- Na zdjęciu RTG widać będzie też założone implanty zębowe.
Czy RTG pantomograficzne jest bezpieczne dla zdrowia?
Wiele osób zastanawia się nie tyle, jak odczytać pantomogram, ile przede wszystkim czy jego wykonanie będzie bezpieczne. Tak! W wykorzystywanych obecnie nowoczesnych urządzeniach dawka zastosowanego promieniowania jonizującego jest naprawdę niewielka. W wielu gabinetach dentystycznych zdjęcia RTG wykonywane są specjalnymi aparatami cyfrowymi. Ilość promieniowania, które wytwarza tego typu rentgen, można porównać do tej, jaką przyjmiesz, gdy zjesz np. 4 banany! Co więcej, w razie konieczności wykonania zdjęcia, lekarz założy ci specjalny fartuch, który ograniczy obszar ciała narażony na promieniowanie emitowane przez cyfrowe aparaty.
Pomimo bezpieczeństwa wykonywania zdjęć oraz korzyści diagnostycznych płynących z możliwości ich zrobienia, nie zawsze wykonuje się RTG dentystyczne. Badanie nie jest przeprowadzane u kobiet w ciąży oraz małych dzieci. W przypadku tych grup pacjentów zdjęcia pantomograficzne robione są w ostateczności, gdy nie ma innej możliwości stwierdzenia stanu zdrowia, a korzyści z wykonania zdjęcia przewyższają ryzyko zastosowania tej metody.
Czym jest pantomogram? Jak odczytać wykonane zdjęcia? Jeśli i ty zadawałeś sobie takie pytania, teraz wiesz już, na czym polega ta metoda diagnostyczna. Czy warto po nią sięgać? Jeśli takie jest wskazanie twojego stomatologa jak najbardziej! Dzięki temu lekarz ma szansę dokładniej sprawdzić stan twoich zębów i podjąć właściwe leczenie. A dzięki temu ty dłużej będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem!
Może Cię także zainteresować:
- Cefalometria – na czym polega, ile kosztuje diagnostyka oraz ile trwa
- RTG zęba – kiedy się je wykonuje i do czego jest potrzebne?
- Leczenie kanałowe w ciąży – jak wygląda zabieg i kwalifikacja u dentysty?
- CBCT – przebieg badania, wskazania, cena. Wady i zalety tomografii stożkowej
- Apeksyfikacja – co to jest i czemu służy?
- Zapalenie okostnej po wyrwaniu zęba – objawy i leczenie powikłania
- Korzenie zębów – budowa, leczenie, usuwanie