Niedokładnie usunięta płytka nazębna jest pierwszym krokiem do rozwinięcia się kamienia nazębnego i próchnicy. By zapobiec jej powstaniu należy przede wszystkim regularnie i odpowiednio długo czyścić zęby. Pomocne mogą być zabiegi piaskowania, które skutecznie usuwają przebarwienia.
Płytka nazębna – co to jest?
Płytka nazębna to bezbarwna i lepka warstwa bakterii, która jest przyczepiona do powierzchni zęba. Jest główną przyczyną chorób dziąseł, ubytków w jamie ustnej oraz próchnicy i kamienia nazębnego. Pojawia się ona u każdego, ponieważ przez spożywanie posiłków, w jamie ustnej bakterie gromadzą się cały czas. Płyta nazębna zawiera bakterie, które w połączeniu ze śliną i wartościami odżywczymi tworzą kwasy, atakujące zęby. Nieusuwana płytka bakteryjna podrażnia dziąsła, wywołując stan zapalny, którego najczęstszymi objawami są obrzęk i krwawienie dziąseł.
Co to jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to kolejna forma płytki bakteryjnej. Jest zmineralizowaną płytką nazębną, przez co jest twardszy i nie da się go usunąć wyłącznie myciem zębów. Przyjmuje różne barwy od biało-żółtej do ciemnobrązowej. Tak samo jak płytka nazębna, nieusuwany kamień zaczyna się zbierać powodując choroby dziąseł, stan zapalny, nadwrażliwość, krwawienie podczas mycia zębów i nieprzyjemny zapach z ust. Przekształcenie płytki nazębnej w kamień rozpoczyna się już po kilkudziesięciu godzinach. Wtedy zaczyna się proces odkładania soli mineralnych (znajdujących się w ślinie), który powoduje powstanie kamienia nazębnego.
Jak powstaje próchnica?
Nieusunięta płytka nazębna przyczynia się również do próchnicy zębów. Zawarte w niej bakterie i cukry demineralizują szkliwo. Ludzie bywają mniej lub bardziej podatni na próchnicę. Wynika to głównie z genów i warunków socjalnych. Dlatego tak ważne jest czyszczenie zębów z pozostałości jedzenia. Wyróżnia się 6 typów próchnicy:
- kwitnącą – szybko postępuje, w krótkim czasie
- wczesną – pojawiającą się na zębach mlecznych
- ostrą – atak bakteryjny dominuje nad procesami obronnymi
- przewlekłą – najczęściej u dorosłych
- wtórną – powstaje wokół założonego wypełnienia
- nietypową – powstaje w zębach martwych, np. leczonych kanałowo
Płytka bakteryjna – jak jej zapobiec?
Przede wszystkim należy zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Szczotkowanie lub nitkowanie zębów 2 razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku) znacząco ograniczy rozwój nowych bakterii. Pamiętaj, że zęby należy szczotkować minimum 2 minuty. Korzystanie z nici dentystycznej umożliwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc i przestrzeni między zębami. Warto również ograniczyć spożywanie posiłków bogatych w cukry proste lub skrobię, a zwłaszcza unikać lepkich przekąsek. Kolejną istotną rzeczą są regularne wizyty u stomatologa (min. 2 razy w roku), podczas których możemy skorzystać z piaskowania.
Leczenie próchnicy i kamienia nazębnego
Zniszczona już struktura nie zregeneruje się z powrotem, jednak dzięki leczeniu, można zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy. Leczenie polega na usunięciu zepsutych fragmentów oraz umieszczeniu na ich miejscu odpowiedniego wypełnienia. Zaawansowana, nieleczona próchnica może skończyć się koniecznością leczenia kanałowego lub zgorzeli (stanu, w którym zęby zaczynają gnić). Przede wszystkim należy regularnie i prawidłowo myć zęby ruchem wyniatającym od dziąsła do korony zęba.
Płytka nazębna – podsumowanie
Płytka nazębna to inaczej osad nazębny, będący bezbarwną warstwą bakteryjną, osadzającą się na powierzchni zębów. Jest naturalnym zjawiskiem, które dotyka każdego. Jednak nie wszyscy wystarczająco dbają o higienę jamy ustnej, co prowadzi do dalszych nieprzyjemności, takich jak: kamień nazębny czy próchnica. By uchronić się od rozwoju próchnicy czy zapalenia dziąseł wystarczy regularnie czyścić zęby, tj. minimum 2 razy dziennie, po 2-3 minuty. Nie zapomnij o przestrzeniach międzyzębowych, do których dotrzesz dzięki nici dentystycznej, a także o języku, który nieczyszczony, również jest środowiskiem bakterii.
Może Cię także zainteresować:
- Złogi nazębne – rodzaje, przyczyny powstawania, terapia
- Kamień nazębny – czy trzeba go usuwać?
- Próchnica wtórna – czym różni się od zwykłej próchnicy? Jak ją rozpoznać?
- Próchnica korzenia zęba – czy możesz jej zapobiec?
- Gnijący ząb – przyczyny, objawy, leczenie oraz poważne konsekwencje schorzenia
- Słabe zęby — co to znaczy?
- Borowanie zęba – standardowa metoda leczenia próchnicy. Czy może być bezbolesna? Co zamiast wiertła?