skrzep w zębodole

Skrzep w zębodole – jak długo się utrzymuje? Jak zapobiegać jego usunięciu?

Anna Wiktor
Jeśli chociaż raz w życiu przeżyłeś ekstrakcję zęba, na pewno wiesz, że w jego miejscu tworzy się skrzep. Odgrywa on istotną rolę, dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Dowiedz się, dlaczego jest taki ważny.

Podczas ekstrakcji zęba dochodzi zazwyczaj do uszkodzenia zarówno tkanek miękkich, jak i twardych. W efekcie rana jest bolesna, a proces jej gojenia może trwać nawet kilkanaście tygodni, zależnie od pacjenta. Bardzo ważną rolę w zasklepianiu się rany odgrywa skrzep w zębodole. Sprawdź, jak warto o niego dbać.

Skrzep w zębodole – co to jest? Jak się tworzy?

W każdej ranie, która krwawi, tworzy się skrzep. Jest to krew, która zmienia stan skupienia i tworzy charakterystyczny, naturalny opatrunek. Skrzep w zębodole jest więc, wbrew obawom wielu pacjentów, bardzo pożądanym elementem procesu gojenia tkanek po ekstrakcji zęba.

Skrzep w zębodole przez okres do 5 dni jest czerwony. W tym okresie ból związany z procesem gojenia jest silny, bo dochodzi do stanu zapalnego. Skrzep ma za zadanie, z uwagi na swój skład, łagodzić objawy i nie dopuszczać bakterii do wnętrza rany. Z czasem staje się biały, a po ok. 21 dniach od wyrwania zęba zarasta nabłonkiem.

Skrzep w zębodole – co zrobić, gdy wypadnie?

Suchy zębodół to sytuacja, w której skrzep w zębodole nie utrzymał się dostatecznie długo. Mogą być temu winne czynniki zdrowotne, np. zmniejszona krzepliwość albo przyjmowanie leków rozrzedzających krew, jak i błędy w pielęgnacji popełnione przez pacjenta. Mowa np. o paleniu papierosów po zabiegu, piciu przez słomkę, zbyt intensywnej pielęgnacji zębów w okolicy zębodołu. Zwykle suchy zębodół tworzy się ok. 3. doby po zabiegu. Wymaga interwencji lekarza stomatologii.
Skrzep w zębodole jest bardzo pożądany, jeśli proces gojenia się tkanek po ekstrakcji zęba ma przebiegać w sposób prawidłowy. Warto zadbać o to, aby utrzymywał się jak najdłużej, przede wszystkim przestrzegając wszystkich zaleceń pozabiegowych. To zapobiegnie niepotrzebnemu bólowi i dodatkowym wizytom u dentysty.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Next Post
Jak usztywnić ruszający się ząb

Jak usztywnić ruszający się ząb? Praktyczne porady

Related Posts