Spuchnięty policzek

Spuchnięty policzek – jakie są możliwe przyczyny i sposoby leczenia?

Jakub Kaczmarek
Spuchnięty policzek może stanowić niemały problem. Bardzo często towarzyszą temu także dolegliwości bólowe. Jakie są możliwe przyczyny takich dolegliwości? Jak zmniejszyć opuchliznę twarzy? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Problem spuchniętego policzka występuje dość często, szczególnie u osób, u których niedawno przeprowadzano zabieg stomatologiczny. Spuchnięty policzek to kłopot, który może pojawić się po ekstrakcji zęba. Jednak to zaledwie jedna z wielu możliwości. Nierzadko obrzęk twarzy uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dlatego wiele osób szuka sposobów na to, jak szybko pozbyć się dyskomfortu. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiesz się, jakie są możliwe przyczyny spuchniętego policzka oraz co robić, gdy ten problem pojawi się właśnie u ciebie!  

Spuchnięty policzek – najczęstsze przyczyny opuchlizny od zęba

Spuchnięty policzek to problem, który może mieć mnóstwo przyczyn. Bardzo często jednak okazuje się, że odpowiada za to niewłaściwa lub brak higieny jamy ustnej. To natomiast prowadzi do rozwoju stanu zapalnego w obrębie tkanek przyzębia. Jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna opisywanej dolegliwości, choć nie jedyna. Na spuchnięty policzek mogą uskarżać się także osoby, które niedawno były na zabiegu wyrwania zęba, czy po leczeniu endodontycznym. Specjaliści informują także o tym, że taki objaw może towarzyszyć wyrzynaniu się zębów mądrości. Pojawia się również, gdy toczą się ropne procesy zapalne zębów, za które może odpowiadać m.in. wyrzynanie ósemek, czy brak leczenia zębów z martwą miazgą. 

Spuchnięty policzek a usuwanie „ósemek”

Choć tak jak już wiesz, opuchlizna od zęba najczęściej jest wynikiem braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, to pamiętaj, iż inną równie częstą przyczyną jest usunięcie zębów, szczególnie tzw. ósemek. Znajdują się one w kości szczęki i żuchwy, przez co konieczne jest ich usunięcie chirurgiczne i tym samym pozbycie się większej ilości tkanki kostnej. To natomiast powoduje opuchliznę w trakcie rekonwalescencji. Opuchlizna po ósemkach występuje naprawdę bardzo często, ale miej na uwadze, że opisywane dolegliwości mogą pojawić się również po usunięciu innych zębów. 

Opuchlizna policzków – czy może wynikać z urazu?

Jak najbardziej! Spuchnięty policzek to niebywale często wynik urazu termicznego. Czy wiesz, że może do niego dojść nawet podczas spożywania zbyt gorącego posiłku? 

Inne przyczyny opuchniętej twarzy

Koniecznie musisz wiedzieć, że spuchnięty policzek może mieć także wiele innych przyczyn. Zalicza się do nich np.: zmiany hormonalne (wówczas obrzęk twarzy związany jest z zatrzymywaniem się wody w organizmie; inną zmianą hormonalną może być niedoczynność tarczycy), schorzenia nerek, reakcje alergiczne, obrzęk Quinckego, przyjmowane leki (np. tabletki antykoncepcyjne), czy nawet styl życia (nadużywanie alkoholu, nadmiar soli w diecie, czy brak aktywności fizycznej). 

Jakie są sposoby na opuchnięty policzek?

Jeśli podejrzewasz, że spuchnięty policzek jest wynikiem problemów z zębem lub zębami, to koniecznie wybierz się na konsultację stomatologiczną. W oczekiwaniu na wizytę możesz przyjmować leki przeciwbólowe, lecz pamiętaj, że nie jest to rozwiązanie problemu. Tylko doświadczony stomatolog jest w stanie określić źródło dolegliwości po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki stanu jamy ustnej i zaproponować najlepszą metodę leczenia. 

Bardzo często opuchnięte dziąsło i policzek to wynik ekstrakcji zębów. Wówczas można skorzystać z wielu prostych sposobów na złagodzenie dolegliwości. Najważniejsze to ograniczenie diety do spożywania papkowatych i letnich pokarmów. W aptekach znajdziesz także duży wybór naparów z ziół do płukania jamy ustnej – np. szałwia. Natomiast jeśli przyczyną opuchniętego policzka jest niewłaściwa lub brak higieny jamy ustnej, to oczywiście musisz w końcu o nią zadbać, stosując do tego zestaw odpowiednich akcesoriów takich jak szczoteczka i pasta do zębów, nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej. 

Opuchnięty policzek jako wynik choroby – co robić?

W niektórych przypadkach spuchnięty policzek jest objawem choroby. W takim przypadku konieczne jest udanie się na konsultację z lekarzem. Specjalista podpowie, jak złagodzić przebieg, czy jakie wdrożyć leczenie. W razie potrzeby skieruje cię na dalsze badania, aby ustalić, co jest przyczyną obrzęku twarzy, czy policzka. Czasem okazuje się, że opuchnięte dziąsło i policzek to wynik niehigienicznego trybu życia, a w takiej sytuacji należy jak najszybciej zmienić sposób odżywiania, rzucić nałogi i regularnie nawadniać organizm. Z kolei gdy puchnie twarz na skutek przyjmowania jakichś leków, to być może konieczna będzie ich zmiana. Udaj się do specjalisty, który w zależności od przyczyny dolegliwości, podpowie ci, co trzeba zrobić.

Domowe sposoby na złagodzenie obrzęku twarzy 

Niezależnie od przyczyny spuchniętego policzka, zawsze powinieneś skonsultować się ze specjalistą. Na szczęście możesz złagodzić obrzęk, wykorzystując proste domowe sposoby. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdza się masaż kostkami lodu, kompres z rumianku lub zwykłej herbaty, a także maseczki np. z ogórków. Jeśli natomiast masz opuchnięte powieki, to możesz przykładać do nich zimną łyżeczkę. 

Opuchlizna twarzy – kiedy potrzebna jest pilna pomoc medyczna?

To, jak leczyć spuchnięty policzek, zależy głównie od tego, jaka jest przyczyna dolegliwości. Istnieje jednak lista objawów, które powinny być alarmujące. Jeśli występują wraz z nagłym obrzękiem, to jak najszybciej należy wezwać karetkę pogotowia. O jakie objawy chodzi? Mianowicie takie jak m.in.:

  • duszności;
  • bardzo szybko narastająca opuchlizna;
  • katar i kaszel;
  • bladość bądź zaczerwienienie twarzy;
  • dezorientacja.

W takiej sytuacji liczy się czas, dlatego reakcja musi być jak najszybsza, a jest to szczególnie ważne jeśli osoba poszkodowana jest alergikiem. 

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się już, że spuchnięty policzek to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Pamiętaj, że zdrowie masz tylko jedno, więc absolutnie nie zaniedbuj tej kwestii i czym prędzej udaj się do specjalisty, by dowiedzieć się, skąd wzięła się opuchlizna twarzy. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
bonding

Bonding zębów – sposób na estetyczny oraz piękny uśmiech

Next Post
kwaśny posmak w ustach

Kwaśny posmak w ustach – nietypowy smak w ustach może być objawem choroby

Related Posts
zespół costena

Zespół Costena – diagnostyka i sposoby leczenia bólu

Zespół Costena jest schorzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Możesz podejrzewać, że pojawił się u ciebie, jeśli nagle odczuwasz ból skroni, żuchwy albo wręcz całej twarzy! Dolegliwości te zwykle stają się silniejsze, kiedy próbujesz mówić albo coś zjeść. Jakie są przyczyny choroby i czy zespół Costena można skutecznie leczyć? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Czytaj więcej