Stan zapalny po wyrwaniu zęba

Stan zapalny po wyrwaniu zęba – jak przebiega zapalenie po ekstrakcji zęba?

Aneta Redzik
Stan zapalny po wyrwaniu zęba to silny ból, którego nie tłumią zwykłe środki przeciwbólowe. Suchy zębodół wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego należy niezwłocznie udać się do dentysty. Sprawdź, co powoduje zapalenie zębodołu.

Stan zapalny po wyrwaniu zęba to powikłanie poekstrakcyjne, które utrudnia normalne funkcjonowanie. Ból dziąsła jest tak silny, że nie łagodzą go ani domowe sposoby, ani dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Aby pacjent pozbył się ostrego bólu, lekarz musi oczyścić ranę i zaaplikować specjalne środki zmniejszające dolegliwości bólowe.

Ekstrakcja zęba a stan zapalny – przyczyny i objawy

Usunięcie zęba w gabinecie dentystycznym to zabieg chirurgiczny, który może powodować powikłania. Jedno z nich to stan zapalny zębodołu. Może być suchy lub ropny. W obu przypadkach dolegliwość sprawia, że rana poekstrakcyjna będzie się goić nie tylko długo, ale też boleśnie.

Stan zapalny po wyrwaniu zęba powoduje m.in. utrata skrzepu krwi, który wytworzył się w ranie. Stanowi on naturalny opatrunek zabezpieczający zębodół przed bakteriami. Skrzep można uszkodzić nie stosując się do zaleceń dentysty – zbyt wcześnie płucząc jamę ustną lub jedząc. Problem powoduje też palenie papierosów (wcześniej niż kilka dni po zabiegu). Dym papierosowy negatywnie wpływa na krążenie krwi i sam proces gojenia. Ryzyko zapalenia kości zębodołu zwiększają również choroby takie jak cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi czy niedobory witamin.

Powikłania po wyrwaniu zęba – objawy suchego zębodołu:

  • ostry ból dziąsła promieniujący do ucha, oka bądź skroni;
  • nadmierna produkcja śliny;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • dreszcze;
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Stan zapalny po ekstrakcji zęba – jak go złagodzić?

Pierwsze objawy stanu zapalnego pojawiają się na 2-3 dzień po zabiegu ekstrakcji. Dolegliwości bólowe bywają tak silne, że leki przeciwbólowe bez recepty ich nie łagodzą. Konieczna jest wizyta u lekarza.

W gabinecie dentysta oczyszcza zębodół z ropy i odkaża ranę. W tym celu może stosować specjalne środki odkażające oraz preparaty zmniejszające ból (kwas acetylosalicylowy, jodoform itp.). Leczenie suchego zębodołu trwa nawet 1 tydzień do 2 tygodni. Zazwyczaj tyle czasu zajmuje także proces gojenia rany.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
szczoteczka ultradźwiękowa

Szczoteczka ultradźwiękowa – co to jest? Poznaj sposób działania szczoteczki ultradźwiękowej!

Next Post
czarny język

Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot

Related Posts