Aparat na zęby dla dzieci jest wykorzystywany do leczenia wad zgryzu. W przypadku najmłodszych mogą być stosowane zarówno stałe, jak i ruchome aparaty ortodontyczne. Który wybrać? Dowiedz się już teraz!
Ozon to naturalny, silny środek dezynfekujący. Dzięki ozonowaniu zębów można pozbyć się potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów. Zabieg jest bezbolesny. Sprawdź, na czym polega ozonowanie zębów i czy zabieg ten jest odpowiedni również u dzieci.
Wyrzynanie się zębów to okres, który nie ominie zarówno żadnego niemowlaka, jak i jego rodziców. Nie jest to nic przyjemnego – zęby mleczne muszą przebić podniebienie, a to oznacza dyskomfort i ból. Jaka jest kolejność wychodzenia zębów i jak przynieść ulgę dziecku?
Dentysta w swojej pracy narażony jest na różne przeciążenia swojego układu kostno-stawowego i wielu grup mięśniowych. Ergonomia w stomatologii ma na celu zwiększenie wydajności jego pracy oraz zminimalizowanie ryzyka zawodowego.
Sprawdź, jak dentyści odpowiadają na pytanie: czy mogę zapalić 24h po wyrwaniu zęba? Palenie papierosów i zabiegi dentystyczne nie idą w parze. Szczególnie jeśli w grę wchodzi ekstrakcja zęba, która może doprowadzić do poważnych powikłań.
Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba? Czy ból jest bardzo silny? Jeśli rozważasz wszczepienie implantów zębowych, ale obawiasz się bólu, przeczytaj ten poradnik!
Zalecenia po wyrwaniu zęba to zbiór wskazówek, do których powinien stosować się pacjent. Dzięki temu w wielu przypadkach można uniknąć silnego bólu i innych powikłań. Sprawdź, ile trwa proces gojenia i jak postępować w jego trakcie.
Białe zęby i hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Śnieżnobiały kolor zębów nie zawsze jest jednak możliwy do osiągnięcia. Wszystko zależy od stanu zdrowia twojego szkliwa i genetycznie uwarunkowanej barwy zębiny.
Osłabienie organizmu po wyrwaniu zęba utrzymujące się przez kilka dni to pierwszy objaw wskazujący na powikłania po ekstrakcji. Sprawdź, kiedy ogólne osłabienie organizmu powinno cię zaniepokoić.
Późne ząbkowanie to wyrżnięcie się pierwszego zęba mlecznego poza normami określonymi w kalendarzu ząbkowania. Co może oznaczać brak zębów u dziecka w tym wieku?
Do korekcji wad zgryzu stosuje się aparat przezroczysty, metalowy, kryształowy czy ceramiczny. Wśród wszystkich typów sprzętów ortodontycznych w pełni transparentny jest właśnie egzemplarz przezroczysty. Jak wygląda leczenie przy jego pomocy? Przeczytaj!
Jak się dowiedzieć, ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny? Szczegółowych wskazówek udzieli ci lekarz ortodonta. Jednak zwykle najkrócej trwa leczenie u dzieci w tzw. fazie I – jest to min. 12 miesięcy. Przeczytaj, jak długo nosi się każdy z aparatów!
Chociaż większość problemów z zębami jest (niestety!) niewidoczna, tak czarne zęby to jednoznaczna oznaka tego, że coś złego dzieje się w jamie ustnej. Nie lekceważ zmiany koloru nawet pojedynczego zęba – odwiedź gabinet stomatologiczny jak najszybciej, gdy zauważysz taki objaw!
Mocowanie koron na implantach to ostatni etap leczenia implantoprotetycznego. Jak przebiega? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować? Czy korony na implantach to trwałe rozwiązanie? Poznaj odpowiedzi!
Czym jest biały nalot po wyrwaniu zęba, który widzisz na dziąśle? Dlaczego powstał i czy naprawdę powinien się tam znaleźć? Tak! Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, jak przebiega poprawny proces gojenia się rany po ekstrakcji!
Obawiasz się, że po wyrwaniu zęba nie będziesz w stanie od razu wrócić do pracy? Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, czy po takim zabiegu stomatologicznym przysługuje zwolnienie lekarskie L4.
Wosk ortodontyczny jest środkiem niemal niezbędnym podczas leczenia wad zgryzu, za pomocą założonego aparatu na zęby. Łagodzenie podrażnień, to jego główna funkcja. Dowiedz się więcej.
Higienizacja zębów jest popularnym profilaktycznym zabiegiem stomatologicznym. Cena może być bardzo różna w zależności od wielu czynników. Sprawdź, ile trzeba zapłacić za profesjonalne oczyszczanie zębów.
Proces gnilny po wyrwaniu zęba najczęściej powoduje nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Martwica tkanki to nieprzyjemny zapach z ust, silny ból i powolne gojenie dziąsła. Sprawdź, jak uniknąć powikłań.
Korekcja wady zgryzu wykonywana jest aparatami stałymi lub ruchomymi. Co jest najważniejsze dla osób, które chcą założyć np. aparat samoligaturujący? Przed i po zabiegu efekt może zaskoczyć. Jak się przygotować i czego się spodziewać? Sprawdź!
Zęby mleczne to pierwszy komplet uzębienia, którym dysponujemy w życiu. To zaledwie 20 zębów (zęby stałe – 36), których rola w rozwoju zgryzu i szczęki jest – niestety! – często ignorowana. Czym jest zabieg lapisowania i dlaczego warto się na niego zdecydować?
Gdy twoje uzębienie jest na tyle zniszczone przez próchnicę, że odbudowa kompozytowa jest niemożliwa, lekarz może zaproponować założenie korony na zęby. Dowiedz się, na czym polega ta metoda rekonstrukcji.
Do leczenia wad zgryzu u pacjentów coraz częściej wykorzystuje się aparat lingwalny. To popularny rodzaj aparatu ortodontycznego w ortodoncji, który jest praktycznie niewidoczny. Jakie jeszcze ma zalety? Dowiedz się!
Intruzja zęba to metoda leczenia ortodontycznego, która polega na wtłaczaniu nadmiernie wysuniętego zęba z powrotem w głąb kości. Kiedy stosuje się takie leczenie i jak ono przebiega? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.
Prostowanie zęba lub zębów, czyli korekcja wady zgryzu to proces wymagający założenia aparatu ortodontycznego. Co powinieneś wiedzieć o metodach leczenia i rodzajach aparatu?
Piękny uśmiech to równe i proste zęby, ułożone obok siebie. Niestety, czasami przestrzeń pomiędzy górnymi jedynkami jest większa. Wówczas mówimy o występowaniu diastemy. Sprawdź, jak leczyć taki defekt i jakie są przyczyny jego powstania!
Zęby rekina u dzieci, to nic innego, jak drugi rząd zębów powstały przez brak miejsca z powodu opóźnionego wypadania mleczaków. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, czy można zapobiec takiemu wyrastaniu stałych zębów u dzieci?
Koferdam to płachta wykonana z gumy lateksowej lub bezlateksowej, która pozwala zachować suchość leczonych zębów, co jest bardzo wygodne dla dentysty. Jest to szczególnie przydatne podczas endodoncji − ale nie tylko.
Powtórne leczenie kanałowe zębów, inaczej reendo, jest wykonywane w przypadku ponownego pojawienia się stanu zapalnego w obrębie miazgi zęba leczonego wcześniej endodontycznie. Kiedy dentysta podejmuje się takiego zabiegu?
Ile jest zębów mlecznych? To pytanie zadaje sobie niemal każdy niedoświadczony rodzic! Z naszego artykułu dowiesz się, ile mleczaków ma twoje dziecko i kiedy dokładnie spodziewać się ich wypadnięcia.
To oczywiste, że ból zęba u dziecka chcesz jak najszybciej uśmierzyć. Czy lek przeciwbólowy pozwoli odłożyć wizytę u dentysty? Sprawdź, co robić w nagłych przypadkach bólu zęba u dziecka. Przeczytaj!
Lakowanie zęba to bardzo popularny zabieg profilaktyczny. Dowiedz się, na czym dokładnie polega lakowanie. Kiedy jest uważane za koniecznie i jak przeprowadza się ten zabieg? Sprawdź, ile kosztuje i czy możesz liczyć na refundację!
Ból dziąsła po wyrwaniu zęba nie zawsze oznacza, że w organizmie rozwija się stan zapalny albo infekcja. Jak odróżnić jeden typ dolegliwości od drugiego i skąd wiedzieć, kiedy zgłosić się do lekarza? Wyjaśniamy!
Próchnica to częsty problem, z którym zmagają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak wygląda próchnica i jak się ją leczy, zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Wybity ząb może być skutkiem nieszczęśliwego upadku. Konieczna będzie szybka interwencja u dentysty. Co zrobić z wybitym zębem mlecznym? Czy można go z powrotem wstawić? Sprawdź!
Zmagasz się z wadą zgryzu i marzy ci się równy, zdrowy uśmiech? Możesz go uzyskać, decydując się np. na aparat metalowy. To rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane w ortodoncji. Dlaczego warto zdecydować się standardowy aparat na zęby? Zobacz!
Trepanacja zęba, zwana także jego otwarciem, może brzmieć dość przerażająco. W rzeczywistości jest to po prostu jeden z etapów leczenia endodontycznego, który umożliwia przedostanie się do głęboko położonych tkanek zęba.
Zęby szóstki u 3 latka są rzadko spotykane, jednak w przypadku niektórych dzieci, możliwe jest szybsze wyrastanie stałych zębów. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać przyczyny wyrastania szóstek u małych dzieci i dowiedz się, co wtedy robić?
Autotransplantacja zęba to jedna z rzadziej stosowanych metod leczenia protetycznego, wymagająca od stomatologa sporego doświadczenia i wielkich umiejętności. Co ją wyróżnia? W jakich sytuacjach dentysta może wykonać przeszczep zęba?
Kortykotomia to chirurgiczna technika stosowana jako wsparcie podczas leczenia ortodontycznego. W jakich okolicznościach dentysta może zadecydować o skorzystaniu z takiej metody?
Kolor zębów: A1 czy A2? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących wybielić zęby. Stomatologia estetyczna oferuje wiele sposobów na rozjaśnienie uśmiechu. Sprawdź, jak uzyskać odpowiedni odcień i którą metodę najlepiej wybrać.
Aby zrozumieć, jak działa aparat ortodontyczny, należy poznać jego budowę. Składa się on z łuków, zamków i ligatur nazywanych gumkami. W aparatach ruchomych elementy te zatopione są w tworzywie nakładanym na zęby. Przeczytaj, jak działają takie aparaty!
Zatoki szczękowe znajdują się w pobliżu kości szczęki, po obu stronach twarzy. Te puste jamy mają istotny wpływ na ogólny stan twojego zdrowia. Co możesz zrobić, gdy dotyka je choroba? Skorzystać z możliwości, jakie daje ci plastyka zatoki szczękowej.
Wypełnienie glasjonomerowe to rodzaj wypełnienia przygotowanego z kwasów organicznych i specjalnego rodzaju szkła fluoro-glinowo-krzemowego. Pomimo swojej drugiej nazwy, która brzmi cement glasjonomerowy, wypełnienie to jest dość elastyczne.
Alkohol po wyrwaniu zęba to prosta droga do powikłań po ekstrakcji. Skraca działanie znieczulenia i może powodować silne krwawienie z pustego zębodołu. Kiedy można się napić po zabiegu dentystycznym? Sprawdź!