szary język

Szary język, czyli nalot na języku dużo mówi o stanie naszego organizmu!

Anna Wiktor
Szary język to komunikat od naszego organizmu. Sprawdźmy więc, co dokładnie oznacza język w tym kolorze i czy jest to powód do niepokoju.

Zapewne zauważyłeś, że podczas wizyty u lekarza, często prosi on o otwarcie ust i pokazanie języka. Chociaż kojarzymy to przeważnie z badaniem gardła, to jednak okazuje się, że nasz język może bardzo dużo powiedzieć o naszym organizmie. Dowiedzmy się dziś, co oznacza szary język, czyli nalot na języku w takim kolorze. 

Szary język — różne kolory języka, różne informacje od organizmu!

Już na samym początku zaznaczmy, że nalot na języku powodujący zmianę jego koloru może być objawem złych nawyków higienicznych lub poważnych problemów zdrowotnych. Jednak jeśli zauważymy u siebie taki objaw, nie warto od razu wpadać w panikę. Czasem przyczyną mogą być również używki albo barwiące przyprawy. 

Język może mieć kolor:

  • biały,   
  • żółty,
  • brązowy,
  • czerwony,
  • purpurowy,
  • zielony,
  • szary,
  • czarny.

Gdy zauważysz zabarwienie języka na któryś z wymienionych kolorów, zwróć się o poradę do lekarza. Będziesz mieć pewność, że zmiana koloru będzie zdiagnozowana poprawnie i szybko uda się ją wyeliminować. Pamiętaj, że chociaż wspomnieliśmy, aby nie panikować, to z drugiej strony nie powinno się również takich zmian lekceważyć. W końcu każda nienaturalna zmiana koloru języka spowodowana pojawieniem się na nim nalotu musi być skontrolowana i w razie potrzeby należy rozpocząć leczenie przyczyn jej powstania.

O czym może świadczyć szary język? 

Zajmijmy się teraz naszym głównym tematem, czyli tym o czym może świadczyć pojawienie się nalotu, który powoduje to, że mamy szary język. 

Taka zmiana może oznaczać co najmniej kilka rzeczy. Właśnie dlatego już na samym początku, gdy tylko zauważysz u siebie szary język, bardzo istotną rzeczą jest określenie jego odcienia oraz sprawdzenie, czy nie wstępują przy tym inne dolegliwości.

Jeśli szary język ma zabarwienie bladoszare może okazać się, że naszemu organizmowi brakuje żelaza. Jednak taki odcień to także znak rozwijającej się w naszym ciele anemii, czyli zdecydowanie poważniejszej choroby. 

Jeśli nalot na języku ma kolor białoszary może oznaczać to, że zachorowaliśmy na dur brzuszny lub kiłę.

Z kolei szary język oraz obecność zauważalnych pęcherzyków to często oznaka zapalenia spowodowanego przez wirus opryszczki.  

Chyba zatem wszyscy zgodzimy się z faktem, że szary język to sygnał od naszego organizmu o zmianach, które mogą być niepokojące. Nie wolno więc lekceważyć takiego stanu rzeczy. Szybkie i celowe działanie pozwoli nam bowiem zapobiec poważnym chorobom, a jeśli te już występują — odpowiednio skutecznie je leczyć.

Warto więc kontrolować kolor swojego języka i prawidłowo dbać o swój organizm. Wtedy na pewno ryzyko zachorowania obniżymy do minimum i będziemy mogli cieszyć się zdrowym ciałem!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ropień okołowierzchołkowy

Ropień okołowierzchołkowy – przyczyny, objawy, leczenie

Następny artykuł
suchy zębodół

Suchy zębodół – przyczyny, objawy, leczenie. Jak stomatologia walczy z takim powikłaniem po ekstrakcji zęba?

Podobne artykuły
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Czytaj więcej
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej