wędrujący ból zębów

Promieniujący i wędrujący ból zębów – efekt próchnicy, zapalenia miazgi lub dziąsła? Leczenie i przyczyny bólu szczęki

Anna Wiktor
Cierpisz z powodu promieniującego, wędrującego bólu zębów? Może to być objaw zarówno stosunkowo niegroźnej próchnicy, jak i zaawansowanego procesu chorobowego toczącego się w twoim organizmie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

W poradniku opiszemy schorzenia, które najczęściej są odpowiedzialne za pojawienie się promieniującego i wędrującego bólu zębów. Poznasz też choroby ogólne, których objawy mogą wydawać się dolegliwościami bólowymi ze strony zębów. Dowiesz się również, w jaki sposób leczy się przyczyny tego typu problemów.

Promieniujący i wędrujący ból zębów może być skutkiem zapalenia zatok

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn promieniującego i wędrującego bólu zębów. Wśród nich znajdują się nie tylko dolegliwości wymagające leczenia stomatologicznego, ale również choroby ogólnoustrojowe, na przykład takie jak:

  • zapalenie zatok,
  • zapalenie ślinianek,
  • zapalenie nerwu trójdzielnego,
  • półpasiec,
  • dusznica bolesna.

Co prawda są to schorzenia powodujące rzekomy ból zębów, jednak większość pacjentów, a nawet dentystów nie jest w stanie go odróżnić od faktycznych dolegliwości bólowych bez odpowiedniej diagnostyki. W przypadku podejrzenia tych stanów zapalnych i chorobowych stomatolog zleca badanie RTG lub pantomogram. Wyniki pomogą specjaliście skierować cię do lekarza o właściwej specjalizacji – internisty, laryngologa, kardiologa czy neurologa, który rozszerzy zakres badań diagnostycznych i wdroży właściwe leczenie.

Najczęstsze przyczyny bólu zębów u pacjentów

Wyróżnia się dwa rodzaje bólu zębów. Pierwszy z nich ma charakter ciągły i pojawia się samoistnie, aktywują go czynniki zewnętrzne. Drugi rodzaj bólu jest efektem podrażnień mechanicznych powstałych na przykład w wyniku zbyt dużego nacisku w trakcie szczotkowania zębów, a niekiedy również podrażnień termicznych, a nawet smakowych. Czasami pacjenci odczuwają obydwa rodzaje bólu jednocześnie.

Jaka jest przyczyna wędrującego bólu zębów? Bez wykonania badania stomatologicznego ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ale w dalszej części artykuły przedstawimy najczęstsze choroby odpowiedzialne za tego typu dolegliwości oraz opiszemy symptomy im towarzyszące.

Średnia lub głęboka próchnica

Jeśli odczuwasz wędrujący ból zęba, prawdopodobnie proces chorobowy jest już stosunkowo zaawansowany, ponieważ taki objaw pojawia się, dopiero kiedy dojdzie do pojawienia się ubytków w szkliwie i miazdze. Jeżeli leki przeciwbólowe łagodzą bóle, prawdopodobnie płyny docierające do zębiny przez kanaliki nie wywołały jeszcze trwałych szkód w miazdze. Szybkie udanie się po poradę pozwoli wyeliminować lub potwierdzić schorzenie, a nieinwazyjne sposoby leczenia sprawią, że szybko uwolnisz się od bólu.

Zapalenie miazgi zębowej wymaga natychmiastowej konsultacji ze stomatologiem!

To schorzenie, które najczęściej jest skutkiem nieleczonej próchnicy w uzębieniu. Przeważnie środki przeciwbólowe są nieskuteczne, ale nierzadko ból ustępuje samoistnie, przez co wielu pacjentów rezygnuje z wizyty u specjalisty. Proces zapalny może wywoływać również objawy ogólne, takie jak gorączka czy apatia. Jeśli ból ma charakter silny, długi i pulsujący może to świadczyć o tym, że ząb musi być leczony kanałowo. To ostatni moment, w którym szanse na uratowanie tkanek są stosunkowo wysokie.

Martwica – konsekwencja długich zaniedbań

Martwica, czyli zgorzel to efekt długich zaniedbań i unikania konsultacji z dentystą. Jeśli znieważysz wędrujący ból zęba na etapie tworzenia się próchnicy oraz zapalenia miazgi, dojdzie do obumarcia tkanek, a w efekcie ustania dolegliwości bólowych. Wiele osób uważa to za dobry znak, jednak problem nigdy nie ustaje sam. Zakażenie jedynie przenosi się na okoliczne tkanki, wskutek czego przeszywający ból wraca ze zdojoną siłą. W większości przypadków jedynym odpowiednim leczeniem jest usunięcie zęba objętego procesem gnilnym.

Torbiele, ropnie, przetoki i inne zmiany okołowierzchołkowe

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych może obejmować procesy zapalne powstałe w ozębnej, cemencie korzeniowym, a także kości wyrostka zębodołowego szczęki oraz żuchwy. Może być skutkiem zaniedbania rozwijającej się martwicy zęba lub powikłaniem po leczeniu kanałowym. Charakterystycznym objawem tak zaawansowanego procesu chorobowego jest silny, wędrujący ból zęba. Staje się on bardzo wrażliwy na dotyk, opukiwanie, gryzienie, a nawet ciepło. Bolesność pojawia się nawet przy dotknięciu błony śluzowej w okolicy zęba. Dolegliwości nie ustają po podaniu leków przeciwbólowych.

W jamie ustnej może pojawić się dużych rozmiarów obrzęk, który niekiedy zajmuje nawet policzki czy wargi. Możliwe jest wystąpienie objawów ogólnych, czyli podwyższenia temperatury ciała, apatii, czy powiększenia węzłów chłonnych w okolicach zaatakowanych tkanek. Leczenie polega na oczyszczeniu korzenia lub całkowitym usunięciu zęba. Zlekceważenie problemu może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań, na przykład zapalenia nerwów czaszkowych czy ropnia przerzutowego mózgu.

Bruksizm – efekt nadmiernego stresu

Bruksizm to dolegliwość, która może dotyczyć nawet 20% całej populacji europejskiej. Polega na nieświadomym, nawykowym zaciskaniu zębów. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane, ale wśród winnych za pojawienie się tych niedogodności uznaje się przede wszystkim wady zgryzu, nadmierną ekspozycję na stres, niektóre zaburzenia psychiczne i emocjonalne, część chorób układu pokarmowego, alergie, a nawet niedobór niektórych witamin.

Wędrujący ból zęba to nie jedyny objaw tego schorzenia. W wyniku ciągłego ścierania tkanek dochodzi do nadwrażliwości, przeskakiwania żuchwy, krwawienia i zapalenia dziąseł, rozchwiania zębów, odsłonięcia szyjek zębowych oraz przewlekłego bólu głowy. Leczenie stomatologiczne polega na wypełnieniu powstałych ubytków przy pomocy plomb oraz wykonaniu specjalistycznej szyny relaksacyjnej. Część dentystów decyduje się również na wstrzyknięcie starannie dobranej dawki toksyny botulinowej do mięśni. Jednak są to rozwiązania, które niwelują jedynie objawy, a nie przyczyny dolegliwości.

Do skutecznego wyleczenia bruksizmu często niezbędne są konsultacje z psychiatrami i neurologami oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób wystarczają terapie poznawczo-behawioralne, w innych niezbędne jest wprowadzenie farmakoterapii.

Zapobieganie – porady stomatologów

Przyczyną wielu z wcześniej wymienionych dolegliwości jest zaniedbywanie higieny jamy ustnej. Pamiętaj o dokładnym szczotkowaniu zębów oraz usuwaniu resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej. Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny przynajmniej raz na 6 miesięcy. Podczas wizyt kontrolnych dentysta usuwa powstały kamień nazębny oraz wykonuje rutynowy przegląd uzębienia. Jeśli będziesz robić to regularnie, nie dopuścisz do powstania dużych ubytków i rozwinięcia się poważnych chorób, o których mowa w naszym poradniku.

Jak widzisz, istnieje wiele możliwych przyczyn promieniującego i wędrującego bólu zębów, a niektóre z nich nieleczone mogą skutkować wystąpieniem groźnym dla życia, a nawet zdrowia powikłań. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych, od razu zgłoś się do stomatologa, by zwiększyć szanse na uratowanie zęba.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
guz Warthina

Guz Warthina – czym jest i jak wygląda leczenie guza ślinianki przyusznej?

Next Post
maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba – kiedy warto stosować żel stomatologiczny?

Related Posts