Do złamania żuchwy lub szczęki może dojść na skutek urazu, ale także na skutek stopniowo rozwijającego się nowotworu lub innego patologicznego procesu nienowotworowego. Do najczęstszych objawów takiego uszkodzenia należą: ból szczęki, opuchlizna, zaburzenia zgryzu i zaburzenia czucia na skutek uszkodzenia okolicznych nerwów. Czy zawsze w takiej sytuacji konieczna jest operacja? Sprawdź, jakie stosuje się przy tym metody leczenia.
Złamanie żuchwy – przyczyny
Ludzka twarzoczaszka składa się aż z 16 kości. Do złamania jednej lub kilku z nich dochodzi wówczas, gdy siła zewnętrzna przyłożona do nich jest większa niż wytrzymałość kości. Złamanie żuchwy może pojawić się w mechanizmie pośrednim lub bezpośrednim. Najczęstszymi odnotowanymi przypadkami doświadczania takich urazów są:
- pobicia;
- uderzenia;
- wypadek w miejscu pracy;
- wypadek komunikacyjny;
- niektóre sporty.
Objawy złamania żuchwy
Jakikolwiek uraz w strukturze szczęki lub żuchwy objawia się przede wszystkim silnym bólem w tym obszarze. Przy złamaniu żuchwy zauważysz także widoczny obrzęk tkanek miękkich w okolicach zaistniałego uszkodzenia. Może to wpłynąć na kształt całej twarzy i głowy. Może też dojść do wybicia zębów lub wystąpienie wrażenia niepasującego do siebie zgryzu dolnego i górnego. Mogą pojawiać się także krwawienia z jamy ustnej lub nosa i posiniaczenia. Kości twarzoczaszki są ze sobą ściśle powiązane, dlatego przy złamaniu żuchwy może dojść także do uszkodzenia okolicznych struktur.
Złamanie żuchwy – leczenie
W pierwszej kolejności należy udać się do chirurga urazowego – a najlepiej do specjalisty zajmującym się chirurgią szczękowo-twarzową. Reakcja musi być szybka, lecz najpierw konieczne jest wykonanie niezbędnych badań, które potwierdzą złamanie żuchwy. W ramach pierwszej pomocy należy następnie obwiązać głowę elastycznym materiałem, dociskając żuchwę do szczęki.
Unieruchomienie odłamków kostnych powstałych na skutek złamania jest najważniejsze w procesie leczenia. W tym celu zakłada się specjalne szyny stabilizujące. Przed szynowaniem konieczne jest jednak nastawienie szczęki. Okres powrotu do zdrowia jest dość nieprzyjemny – kości potrzebują około 6-8 tygodni na zrośnięcie się. Czasem konieczna jest jednak operacja szczęki. Osteosynteza przeprowadzana jest na znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu, odłamy zostają połączone specjalną płytką.
Złamanie żuchwy wymaga długiego procesu rehabilitacyjnego, by wrócić do pełni zdrowia. W tym czasie szczególnie ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, aby nie doprowadzić do zakażenia uszkodzonych tkanek i nieprzyjemnych powikłań. Przyjmowane pokarmy powinny mieć formę papki lub płynów, najlepiej spożywanych przez słomkę. Przez cały okres gojenia należy możliwie jak najbardziej odciążyć organizm.
Może Cię także zainteresować:
- Zębiak – łagodny nowotwór jamy ustnej. Objawy i leczenie
- Zwichnięta żuchwa – skąd się bierze? Objawy i leczenie
- Skąd biorą się nadżerki w jamie ustnej? Dowiedz się, co je powoduje, by lepiej im przeciwdziałać
- Płytka Schwarza — do czego służy i kiedy ją stosować?
- Torbiel zawiązkowa — objawy i leczenie
- Ile zębów ma człowiek i jakie są ich funkcje?
- Budowa zęba – jak zbudowany jest ząb? Poznaj jego budowę anatomiczną i dowiedz się, z czego składa się ząb