Czy wiesz, co zrobić, gdy pojawia się ból przednich zębów? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie i wyjaśniamy, co może być przyczyną bólu zębów oraz jak mu zapobiegać.
Co może powodować ból przednich zębów?
Ból przednich zębów powoduje duży dyskomfort, utrudnia zasypianie i codzienne funkcjonowanie. Co więcej, nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań. Zacznijmy od tego, co może w ogóle być jego przyczyną. Czasami ból może być wynikiem rozwijającego się stanu zapalnego, ale może też wynikać z nadwrażliwości zębów lub wielu innych czynników.
Najczęstsze przyczyny bólu zębów:
- zbyt duży nacisk na zęby podczas szczotkowania;
- bruksizm;
- wady zgryzu;
- niewłaściwa dieta;
- zapalenie dziąseł;
- czasowa nadwrażliwość po wybieleniu zębów lub innych zabiegach stomatologicznych;
- choroby układu pokarmowego;
- ubytki przyszyjkowe;
- silne pasty wybielające;
- próchnica;
- zapalenie miazgi;
- zapalenie przyzębia;
- problemy z żuchwą;
- pęknięcie zęba;
- twarde włosie szczoteczek.
Wraz z bólem może się pojawić jednocześnie nadwrażliwość na zmiany temperatury, obrzęk policzka lub dziąseł, krwawienie z dziąseł lub pulsowanie w zębie. Ból zębów może się pojawiać zwłaszcza podczas jedzenia i picia czegoś ciepłego luz zimnego, albo w trakcie żucia. Czasem długotrwały ból zęba promieniuje i zaczynamy odczuwać także ból głowy, szyi lub uszu. Może również pojawić się gorączka.
Co zrobić, gdy pojawia się ból przednich zębów?
Jeśli ból przednich zębów utrzymuje się długo, powinieneś zgłosić się do dentysty. Znajdzie on przyczynę bólu i dostosuje odpowiednie leczenie. Zwlekanie z wizytą u stomatologa może skutkować tym, że zacznie się rozwijać poważa choroba. Im wcześniej lekarz wykryje przyczynę bólu, tym łatwiej można ją usunąć. Oczywiście na wizytę u dentysty trzeba się wcześniej umówić, dlatego warto znać domowe sposoby na to, aby szybko i skutecznie złagodzić ból przednich zębów.
Jak złagodzić ból przednich zębów?
Zazwyczaj pierwszą reakcją na ból zębów, jest zażycie środków bólowych. Można również robić okłady z lodu. Żucie goździków to sprawdzony domowy sposób na ból zębów, bo działają one przeciwbólowo i antybakteryjnie. W przypadku zapalenia dziąseł, efekty może przynieść płukanie jamy ustnej naparami z rumianku lub szałwii. Rumianek przyśpiesza gojenie się ran i działa rozluźniająco, natomiast szałwia wykazuje właściwości odkażające, antyseptyczne i odkażające.
Ból zębów – zapobieganie
Czy da się zapobiegać bólowi zębów? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularnie kontrolować stan zębów u stomatologa. Istotne jest prawidłowe mycie zębów odpowiednio dobraną szczoteczką oraz używanie nici dentystycznych. Płyn do płukania jamy ustnej skutecznie usuwa z niej wszelkie zanieczyszczenia i bakterie. Warto również co jakiś czas usuwać kamień i płytkę nazębną. Oczywiście te wszystkie działania nie gwarantują, że nie pojawi się ból przednich zębów, ale znacznie zmniejszą takie ryzyko.
Może Cię także zainteresować:
- Ból zęba utrudnia ci życie? Ustal jego źródło i zacznij leczenie
- Odsłonięty nerw zęba – źródło bólu i nadwrażliwości zębów
- Pulsujący ból zęba – jakie są możliwe przyczyny? Co robić, gdy pojawi się silny ból?
- Co zrobić jak boli ząb? Praktyczne porady
- Jak długo może boleć ząb i co, gdy przestaje boleć? Poradnik
- Ból zęba po plombowaniu – skąd się bierze i czy jest niebezpieczny?
- Ból szczęki i ból żuchwy – czy to powód, by odwiedzić stomatologa?