Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Jakub Kaczmarek
Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.

Warto wiedzieć!

  • Języczek podniebienny znajduje się w tylnej części gardła i pełni szereg ważnych funkcji.
  • Ten niewielki wyrostek chroni drogi oddechowe przed przedostawaniem się do nich bakterii i wirusów, zapobiega zadławieniom oraz wspomaga prawidłową artykulację głosek.
  • Zaczerwienienie lub opuchlizna na języczku podniebiennym oznaczają zwykle reakcję alergiczną albo rozwijający się stan zapalny.

Czym jest języczek podniebienny?

Języczek podniebienny, nazywany czasem języczkiem gardłowym znajduje się w tylnej części podniebienia miękkiego, pomiędzy dwoma fałdami błony śluzowej. Wyrostek ten ustawiony jest ku dołowi, ale w czasie połykania unosi się poziomo, w kierunku tylnej ściany gardła. Zmiana pozycji języczka możliwa jest dzięki jego budowie – języczek w gardle składa się z tkanki łącznej i mięśniówki. W jego skład wchodzą też gruczoły śluzowe i grudki chłonne.

Zdrowy języczek podniebienny ma różowy kolor.

Jakie funkcje pełni języczek w jamie ustnej?

Niegdyś lekarze sądzili, że języczek w gardle jest organem szczątkowym i nie pełni żadnej istotnej funkcji. Dziś jednak wiadomo, że jest zupełnie inaczej – języczek podniebienny to wyjątkowo ważna część budowy jamy ustnej człowieka. Dlaczego? Języczek podniebienny:

  • Podczas połykania pożywienia zapobiega wpadaniu kęsów pokarmu do dróg oddechowych (zamyka szparę głosową).
  • Wspomaga prawidłową mowę i artykulację głosek – w tym litery „r”.
  • Stanowi barierę przed przenikaniem do wnętrza organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów (bakterii i wirusów).
  • Zapobiega zadławieniu – kiedy w tylnej części gardła pojawi się ciało opcje, języczek podniebienny wzmaga odruch gardłowy.
  • Utrzymuje wilgotne środowisko w jamie ustnej (języczek w gardle usprawnia produkcję śliny). A to skuteczne zabezpieczenie przed chorobami języka i gardła wynikającymi z niedostatecznej ilości śliny.

Języczek w gardle – możliwe choroby

Kiedy stan języczka podniebiennego odbiega od normalnego wyglądu, zwykle oznacza to początek infekcji lub jest objawem alergii. Powiększony lub spuchnięty języczek podniebienny wywołuje spore uczucie dyskomfortu. Kiedy może się pojawić?

Powiększony języczek podniebienny (lub jego zaczerwienienie) świadczy najczęściej o rozwijającej się u pacjenta anginie lub przeziębieniu. Takie objawy mogą jednak pojawić się także z powodu podrażnienia języczka. Dochodzi do niego m.in. w przebiegu choroby refluksowej przełyku i żołądka (podrażnienie wywołuje cofanie się kwaśnej treści żołądkowej aż do gardła) lub choroby alkoholowej. Do podrażnienia języczka może dojść także w wyniku wymiotów (zwłaszcza takich o intensywnym przebiegu). Odpowiednie leczenie pierwotnej przyczyny w każdej z tych sytuacji pozwala przywrócić języczek podniebienny do pierwotnego stanu.

Języczek, na którym pojawił się obrzęk to najczęściej dowód alergii. O alergii może też świadczyć przekrwienie języczka podniebiennego. W takiej sytuacji dokładnie obserwuj swój organizm! Alergie mają różny przebieg – w ekstremalnych przypadkach opuchnięty języczek może mocno ograniczać dopływ powietrza i utrudniać oddychanie (lub całkiem je uniemożliwić). Objawy alergii często pojawiają się nagle, a ich rozwój przebiega bardzo szybko – stąd też konieczne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

Wydłużony języczek podniebienny może blokować dopływ powietrza do dalszych części górnych dróg oddechowych, choć w sposób nie tak dramatyczny jak przy objawach alergii. Zauważalnym efektem tego jest chrapanie, które z kolei może oznaczać wystąpienie bezdechu sennego. Jeśli ta dolegliwość dotyczy ciebie lub twoich bliskich, koniecznie zgłoś się do lekarza. Nieleczony bezdech jest bardzo niebezpieczny – może prowadzić do powikłań takich jak choroba niedokrwienna serca czy udar mózgu!

Języczek podniebienny to niewielki wyrostek o dużym znaczeniu. Pogorszenie jego stanu wpływa znacząco na twój komfort. W takiej sytuacji ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia! Doraźnie ulgę przyniosą ci natomiast dostępne w aptece spraye lub płukanki wywołujące znieczulenie miejscowe. Pamiętaj, aby leczyć nie tylko infekcje wywołujące obrzęk języczka, ale też przewlekłe choroby takie jak np. bezdech senny!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
jak działa aparat ortodontyczny

Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów

Next Post
kolor zębów A1 czy A2

Kolor zębów – A1 czy A2? Skuteczne metody wybielania zębów

Related Posts