palenie po wyrwaniu zęba

Palenie po wyrwaniu zęba. Zalecenia dentystów po ekstrakcji zęba

Jakub Kaczmarek
Czy rzucenie palenia tytoniu po wyrwaniu zęba jest konieczne? Wyjaśniamy, jaki wpływ na czas gojenia się rany ma palenie po wyrwaniu zęba i ile czasu trzeba odczekać z paleniem.

Czy po wyrwaniu zęba można palić? Zdecydowanie tego odradzamy! Palenie po wyrwaniu zęba przedłuża czas gojenia się rany i zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań, a ponadto osłabia układ odpornościowy. Dowiedz się, do jakich jeszcze powikłań może dojść.

Palenie po wyrwaniu zęba – zalecenia stomatologa

Zabieg usunięcia zęba za pomocą kleszczy ekstrakcyjnych jest rutynowo przeprowadzany w gabinetach stomatologicznych. Jest szybki, bezbolesny i jeśli jest właściwie przeprowadzony, a pacjent słucha się zaleceń dentysty, nie prowadzi do żadnych powikłań. Zazwyczaj pierwsze pytanie palaczy po tym zabiegu brzmi: czy po wyrwaniu zęba można palić, a jeśli nie, to kiedy można zacząć palić?

Gdy ząb zostanie usunięty, w dziąśle pozostaje przez jakiś czas dziura, która musi się zagoić. W przeciągu około 72 godzin krew wypełnia pusty zębodół i tworzy skrzep. Jednak palenie może wydłużyć proces gojenia się rany. Z tego powodu trzeba nieco poczekać na zapalenie pierwszego papierosa, aby powstał skrzep krwi, a rana mogła się zagoić. Również samo wdychanie rakotwórczych chemikaliów opóźnia gojenie się ran.

Czy można palić papierosy po wyrwaniu zęba? Problemy wynikające z palenia po ekstrakcji zęba

Nie tylko nikotyna, ale też zaciąganie się dymem papierosowym zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu usunięcia zęba. Abstynencja od nikotyny powinna trwać minimum 3 dni, jednak najlepiej poczekać dłużej z zapaleniem papierosa. Decyzja o tym, żeby przestać palić na pewno nie jest łatwa, ale na pewno takie działanie się opłaca i oszczędzi wielu niedogodności. Również dzień przed zabiegiem lepiej się powstrzymać od palenia.

Palenie po wyrwaniu zęba jest szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić do następujących problemów:

  • opóźnienie gojenia rany;
  • stan zapalny;
  • silny ból;
  • opuchlizna;
  • zapalenie okostnej;
  • zapalenie kości zębodołu (suchy zębodół).

Jednym z najczęstszych powikłań jest suchy zębodół. Objawia się tym, że w miejscu występowania rany nie ma skrzepu, za to pojawia się zaczerwienienie i bolesna opuchlizna. W takiej sytuacji może się okazać konieczna wizyta u specjalisty. Innym powikłaniem jest zapalenie okostnej, któremu towarzyszy obrzęk, gorączka i ból głowy.

Dlaczego palenie jest takie szkodliwe?

Palenie papierosów powoduje uwalnianie się do organizmu dużej ilości wolnych rodników. Czym to skutkuje? Krew jest słabo natleniona, a obrona immunologiczna organizmu ograniczona. W takiej sytuacji nietrudno o jakąkolwiek infekcję. Palacze są narażeni na choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, wrzody żołądka, a nawet raka przełyku. Nie ustalono bezpiecznego poziomu narażenia na dym. Według licznych badań przeciętny palacz żyje około 10 lat krócej. Zatem oprócz tego, że palenie nie jest wskazane po zabiegach stomatologicznych, to ogólnie rzecz biorąc, nie jest polecane ze względu na bardzo niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka.

Czy można sobie pozwolić na e-papierosy po ekstrakcji zęba?

E-papierosy są zdecydowanie mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy, jednak nawet one mogą powodować komplikacje po usunięciu zęba. Co prawda vaping jest nieco mniej szkodliwy, bo elektroniczne papierosy nie zawierają smoły i rakotwórczych substancji, ale również powoduje nadmierne ciepło w ustach, więc nie jest szczególnie polecany na krótko po zabiegu.

Czego jeszcze należy unikać po usunięciu zęba?

Wiemy już, czy po wyrwaniu zęba można palić. Jednak konieczne może się okazać nie tylko rzucanie palenia. Istnieją też inne czynniki ryzyka powstania powikłań. Z tego powodu należy trzymać się następujących zaleceń:

  • zachować ostrożność podczas szczotkowania zębów;
  • unikać picia alkoholu i gorących napojów i posiłków;
  • pić dużo wody;
  • unikać przez jakiś czas nadmiernego wysiłku fizycznego.

Częstym błędem pacjentów, jest to, że zaprzestają oni po zabiegu na jakiś czas higieny jamy ustnej w obawie, że naruszą skrzep. Jednak w takiej sytuacji tym bardziej powinno się dbać o to, żeby w jamie ustnej nie pozostawały żadne resztki jedzenia. Ze szczotkowaniem zębów powinno się wstrzymać jedynie przez 12 godzin od zabiegu. Do czasu zagojenia się rany trzeba omijać okolicę skrzepu.

Jak można przyśpieszyć gojenie się rany po wyrwaniu zęba?

Po zabiegu usunięciu zęba przede wszystkim trzeba słuchać wszystkich zaleceń lekarza. Pomocne może się okazać płukanie jamy ustnej naparami z rumianku i szałwii lub płukankami antybakteryjnymi. Poza tym ranę warto osłonić gazikiem, aż do czasu całkowitego wygojenia i nie zaciągać się zbyt mocno, gdy już się rozpocznie palenie, ani nie przetrzymywać dymu w ustach. Można też przygotować roztwór z wody utlenionej, który należy trzymać kilkanaście sekund w ustach, po czym wypluć. Czynnikiem ryzyka może również być zasysanie powietrza, dlatego powinno się unikać picia przez słomkę. Ciśnienie wytwarzane podczas picia napojów przez słomkę narusza skrzep. Warto też pamiętać, że niektóre leki przeciwbólowe i inne również nie są wskazane. Przykładowo aspiryna rozrzedza krew, więc może zaburzyć powstawanie skrzepu. Ból mogą zredukować środki na bazie paracetamolu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
ile zębów ma człowiek

Ile zębów ma człowiek i jakie są ich funkcje?

Next Post

Pierwsza wizyta u dentysty – jak się przygotować, zanim odwiedzisz gabinet stomatologiczny?

Related Posts