W poradniku opowiemy o procesie gojenia się rany i wyjaśnimy, w jaki sposób można go przyspieszyć. Poznasz możliwe powikłania po takim zabiegu chirurgicznym oraz dowiesz się, kiedy warto wybrać się z nimi do stomatologa. Po wyrwaniu zęba nie wolno spożywać niektórych produktów, przedstawimy je wszystkie w naszym artykule.
Jaki jest czas gojenia dziąsła po usuwaniu ósemki?
Proces gojenia rany zwykle trwa od 3 do 4 dni, jednak wiele zależy od stopnia skomplikowania zabiegu stomatologicznego, który został wykonany oraz umiejętności chirurga odpowiedzialnego za ekstrakcję. Jeśli u pacjenta niezbędne było wykonanie dłutowania zęba, należy nastawić się nawet na dziesięciodniowy proces gojenia. Na szczęście dolegliwości bólowe w większości przypadków już w ciągu 2–3 dni od zabiegu.
Możliwe powikłania po ekstrakcji zęba
Powikłania poekstrakcyjne pojawiają się niezwykle rzadko i przeważnie dotyczą osób, które nie przejmują się tym, że po wyrwaniu zęba nie wolno robić niektórych rzeczy. Najczęstszym z nich jest niewielkie krwawienie, które w ciągu dwóch godzin po zabiegu występuje u większości pacjentów, jednak czasem czas jego trwania znacznie się przedłuża, a ilość wypływającej krwi jest o wiele większa, tym samym uniemożliwiając prawidłowe zasklepienie się rany. Gdy nie będzie ustawało przez kilka lub kilkanaście godzin po zabiegu, należy natychmiast udać się do dentysty, który wykonał ekstrakcję.
Po ustąpieniu znieczulenia możesz poczuć ból zębów znajdujących się w okolicach rany. To całkowicie naturalne, zwłaszcza przy usuwaniu zębów trzonowych, które są ciasno ułożone. Zwykle mija samoistnie już po dobie. Z kolei ekstrakcja „ósemek” może doprowadzić do szczękościsku, który wymaga natychmiastowej wizyty kontrolnej u specjalisty. W stomatologii wykorzystuje się do jej leczenia różne metody, m.in. naświetlania, dobrane przez dentystę leki oraz ćwiczenia.
Zapalenie zębodołu nazywane również suchym zębodołem to stan, w którym w jego wnętrzu bądź okolicach pojawia się ropna wydzielina. Przyczyną tej dolegliwości jest zakażenie skrzepu przez bakterie bytujące w jamie ustnej pacjenta. W przypadku takich komplikacji po wyrwaniu zęba nie wolno zwlekać z udaniem się na konsultację stomatologiczną.
Uformowanie się skrzepu to podstawa gojenia
Jak już wiesz krwawienie to całkowicie naturalne następstwo ekstrakcji zęba. By je ograniczyć, dentysta umieszcza w zębodole tampon tamujący. Absolutnie nie wolno go wyciągać przez przynajmniej 30 minut po zabiegu, a najlepiej wytrzymać 2 godziny, co ułatwi tworzenie się skrzepu. Obfitość lub przedłużający się czas krwawień może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, które wymagają natychmiastowej konsultacji.
Po wyrwaniu zęba nie wolno pić alkoholu i palić papierosów
Nikotyna jest odpowiedzialna za kurczenie się naczyń krwionośnych, co z kolei zaburza przepływ krwi. W efekcie może rozwinąć się stan zapalny zębodołu, któremu towarzyszą uporczywe objawy takie jak promieniujący do ucha ból i obrzęk, czy nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Leków przeciwbólowych i antybiotyków nie należy łączyć z alkoholem, ponieważ może to wywołać poważne komplikacje. W dodatku to napój, który ma bardzo zły wpływ na ranę. Dlatego po wyrwaniu zęba nie wolno spożywać produktów zawierających nikotynę i alkohol przez przynajmniej 24 godziny.
Napoje i pokarmy, których należy unikać po usunięciu zęba
Przede wszystkim po ekstrakcji zęba należy zrezygnować ze spożywania gorących pokarmów i napojów. Przez pierwsze godziny, kiedy znieczulenie wciąż działa, może nawet dojść do poparzenia jamy ustnej pacjenta. W dodatku wysoka temperatura podobnie, jak nikotyna rozszerza naczynia krwionośne, co z kolei może doprowadzić do nasilenia się krwawień, a w efekcie utraty skrzepu krwi. Po zabiegu warto przyłożyć do policzka zimny okład, który działa zupełnie odwrotnie i przyczynia się do szybszego zmniejszenia się obrzęku.
Co jeść po ekstrakcji i jakie pić napoje? Przede wszystkim zaleca się spożywanie takich produktów jak:
- jogurt,
- ostudzone buliony,
- kleiki na zimno,
- lody,
- napary z rumianku lub szałwii po ostygnięciu, ponieważ wykazują właściwości antyseptyczne oraz przyspieszające gojenie się ran.
Poza tym po wyrwaniu zęba nie wolno żuć jedzenia stroną, po której wykonany był zabieg. Zminimalizuje to ryzyko dostania się do zębodołu resztek pokarmu, które są świetną pożywką dla bakterii i innych drobnoustrojów mogących wywoływać zakażenia.
Uwaga na słomki!
Podczas picia napojów przez słomkę w jamie ustnej wytwarza się ciśnienie, które może doprowadzić do utraty skrzepu, w efekcie czego proces gojenia będzie o wiele dłuższy i bardziej skomplikowany. Z tego powodu po zabiegu należy zrezygnować również ze spożywania napojów gazowanych oraz palenia papierosów, zarówno tradycyjnych, jak i tych elektronicznych. Pamiętaj również, by nie wydmuchiwać nosa, ponieważ to także prowadzi do zwiększenia ciśnienia w jamie ustnej.
Odpoczynek – po wyrwaniu zęba nie wolno się przemęczać
Usunięcia zęba, które wymaga dłutowania oraz założenia szwów to dość inwazyjna metoda leczenia, dlatego po zabiegu należy zadbać o odpowiednią dawkę odpoczynku. Większość osób po kilkunastu godzinach może wrócić do pracy, jeśli wykonują ją na siedząco i nie wymaga ona zbyt wiele ruchu. Jednak po wyrwaniu zęba nie wolno w żadnym wypadku decydować się na wysiłek fizyczny, który jest dla pacjenta obciążeniem. Zdecydowanie odpadają ćwiczenia siłowe, przebiegnięcie maratonu czy przepłynięcie basenu. Najlepiej zarezerwować kilka dni po zabiegu na odpoczywanie, by nie doszło do oderwania skrzepu.
Higiena jamy ustnej po ekstrakcji zęba
Wielu pacjentów obawia się oderwania skrzepu, w związku z czym zaprzestaje czynności niezbędnych do zachowania właściwej jamy ustnej. Jest ogromny błąd, ponieważ zakażenie bakteriami lub innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi to jedno z najpoważniejszych powikłań, które mogą pojawić się po interwencji chirurgicznej w jamie ustnej. Co prawda przez 12 godzin należy zrezygnować ze szczotkowania zębów, ale po tym czasie jest to, jak najbardziej wskazane. Jeśli podczas mycia będziesz unikać okolicy skrzepu, ryzyko pojawienia się komplikacji będzie niewielkie.
Chociaż może wydawać się, że płukanie jamy ustnej jest bezpieczniejszym sposobem zwiększenia higieny po zabiegu, w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Po wyrwaniu zęba nie wolno stosować tego typu produktów przez przynajmniej 24 godziny. Po upłynięciu tego czasu jest to wskazane, ale trzeba robić to bardzo delikatnie, by nie wypłukać skrzepu. Najlepiej korzystać ze środków na bazie chlorheksydyny, która działa antybakteryjnie i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.
Gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba wymaga stosowania się do kilku ważnych rad. Przede wszystkim należy zrezygnować ze spożywania gorących potraw, używek takich jak alkohol czy papierosy oraz picia przez słomkę. By przyspieszyć proces, niezbędne jest zadbanie o właściwą higienę jamy ustnej, co spowolni rozwój bakterii i zmniejszy ryzyko rozwinięcia się groźnych zakażeń. Poza tym należy bezwzględnie stosować się do zaleceń chirurga stomatologa, który wykonał zabieg, a w razie pojawienia się niepokojących objawów, natychmiast zgłosić się na wizytę kontrolną.
Może Cię także zainteresować:
- Po wyrwaniu zęba widać kość – gojenie po ekstrakcji
- Ból po wyrwaniu zęba – jak długo się utrzymuje? Jak skutecznie złagodzić ból po ekstrakcji zęba?
- Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Poznaj najlepsze porady na ranę po ekstrakcji zęba!
- Skrzep w zębodole – jak długo się utrzymuje? Jak zapobiegać jego usunięciu?
- Ziarnina po wyrwaniu zęba – czy masz powód do obaw? Sprawdź, jak przyspieszyć czas gojenia zębodołu po ekstrakcji
- Zakażenie po wyrwaniu zęba – objawy i leczenie
- Co jeść po wyrwaniu zęba? Sprawdź, czego należy unikać po zabiegu